Zveřejněná data o inflaci v USA mohou ztlumit tržní optimismus

Data spotřebitelských cenách v USA nejsou pro investory tak příznivé, jak by očekávali. Inflace se v září mírně stabilizovala, přičemž růst cen energií zpomalil v porovnání s předchozím měsícem. Naopak ceny ojetých automobilů nadále klesaly, jak ukazují nejnovější data zveřejněná ve čtvrtek ráno.

Spotřebitelský cenový index (CPI) naznačil, že inflace v září vzrostla o 0,4 % ve srovnání s předchozím měsícem a to o 3,7 %. Ve srovnání s předchozím rokem představuje zpomalení oproti srpnovému růstu o 0,6 % měsíčně a je v souladu s ročním nárůstem o 3,7 % ze srpna.

Podle údajů od agentury Bloomberg obě míry byly mírně vyšší než odhady ekonomů, kteří očekávali měsíční růst o 0,3 % a roční nárůst o 3,6 %.

Jádrová inflace v září stoupla o 4,1 % ve srovnání s předchozím rokem. To představuje zpomalení oproti srpnovému ročnímu nárůstu o 4,3 %. Měsíční růst cen inflace činil 0,3 %, což odpovídá srpnovým číslům. Obě míry splnily očekávání ekonomů.

Americké akcie zůstaly v raném obchodování většinou stabilní po zveřejnění těchto dat. Výnosy dluhopisů vzrostly o méně než 2 bazické body a obchodovaly se kolem 4,6 %.

Inflace nadále zůstává významně nad cílem Federálního rezervního systému stanoveným na 2 %. Ačkoli trh práce začíná vykazovat známky uvolnění, stále se nachází v napjatém stavu. Spolu s pozitivními překvapeními ve výrobě inflace to naznačuje, že FED by mohl pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zápisy z posledního zasedání Federálního rezervního systému ukázaly, že členové vedení podporují prostředí s restriktivnějšími úrokovými sazbami.

Nicméně ekonomové neočekávají, že zpráva ze čtvrtka bude nutně podnětem k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky.

"Obecně platí, že zde není nic, co by přesvědčilo členy Federálního rezervního systému, aby zvýšili sazby na příštím zasedání FOMC," uvedli ve čtvrtek ekonomové ze společnosti Capital Economics. "Stále očekáváme rychlejší pokles inflace a slabší hospodářský růst, což by mohlo vést k mnohem razantnějšímu snižování úrokových sazeb příští rok, než jak to trhy nyní očekávají."

Po zveřejnění dat se trhy orientovaly na to, že existuje zhruba 90% šance, že Federální rezervní systém ponechá sazby nezměněné.

Další významné informace z dat o inflaci zahrnují index energií, který klesl o 0,5 % za 12 měsíců zakončených v září. Přesto ceny energií stouply o 1,5 % ve srovnání se sezónně upravenými měsíčními údaji po srpnovém růstu o 5,6 %. Ceny benzínu stouply o 2,1 %.

Index bydlení byl největším faktorem měsíčního růstu jádrové inflace, když stoupl o 0,6 % měsíčně - což je vyšší než srpnový měsíční nárůst o 0,4 %. Index vzrostl o 7,2 % za poslední rok, což je mírně nižší než srpnový roční nárůst o 7,3 %.

Indexy nájmu a vlastnického ekvivalentu stoupaly na měsíční bázi o 0,5 %, resp. 0,6 %.

Mezi ty, které se snížily během měsíce, patřily indexy pro ojetá auta a nákladní automobily a oděvy. Měsíční ceny za ojetá auta a nákladní automobily klesly o 2,5 %.

Index potravin vzrostl o 3,7 % v září ve srovnání s předchozím rokem, přičemž ceny potravin stouply o 0,4 % ze srpna na září. Index potravin pro domácnost vzrostl pouze o 0,1 % za měsíc po srpnovém růstu o 0,2 %.

Na rozdíl od předchozích měsíců vzrostly ceny vajec o 0,9 % ve srovnání s předchozím měsícem poté, co v srpnu klesly o 2,5 % a v červenci o 2,2 %.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Myslím, že zelené dny zase vystřídají ty červené, jak jsme na konci včerejšího dne viděli. Navíc dle historie situace s dluhopisama udělá své a možná ani Fed nebude muset zvyšovat ještě sazby, protože co čtu, tak to přibližuje k obavám recese.

Můžete trochu rozvést možnou příčinu recese? Moc o tom nevím, děkuji.

Určitě. Já tedy na trzích jsem zatím jen rok a takže se také učím. Tady ale vím, co píšou analytici a i co ukazují historické grafy, tak je to, že pokaždé když v minulosti byly vysoké sazby na dluhopisech, tak následně bud hned nebo pár měsíců poté přišla recese. Samozřejmě nemusí to být jediné, byla vysoká inflace, Fed to třeba přežene a bude déle držet úrokové sazby vysoko a také může zatlačit ekonomiku do recese ... každopádně co bylo nemusí být teď. Minulost nám jen ukazuje část a negativních zpráv je vždy více, protože je to více poutavé. 😁 Takže já vždy říkám, ano mějme hotovost ale také se nestresovat s tím co přijde či ne. 😊