S&P 500 ^GSPC
5,068.26
-0.03%
Tesla TSLA
$201.80
+1.20%
Meta META
$484.37
+0.55%
Nvidia NVDA
$787.40
-0.44%
Amazon AMZN
$173.98
-0.43%
Alphabet GOOG
$139.28
+0.38%
Microsoft MSFT
$406.30
-0.30%
Apple AAPL
$180.96
-0.11%

Zveřejněná data o inflaci v USA mohou ztlumit tržní optimismus

Václav Svoboda
12. 10. 2023
4 min read

Data spotřebitelských cenách v USA nejsou pro investory tak příznivé, jak by očekávali. Inflace se v září mírně stabilizovala, přičemž růst cen energií zpomalil v porovnání s předchozím měsícem. Naopak ceny ojetých automobilů nadále klesaly, jak ukazují nejnovější data zveřejněná ve čtvrtek ráno.

Spotřebitelský cenový index (CPI) naznačil, že inflace v září vzrostla o 0,4 % ve srovnání s předchozím měsícem a to o 3,7 %. Ve srovnání s předchozím rokem představuje zpomalení oproti srpnovému růstu o 0,6 % měsíčně a je v souladu s ročním nárůstem o 3,7 % ze srpna.

Podle údajů od agentury Bloomberg obě míry byly mírně vyšší než odhady ekonomů, kteří očekávali měsíční růst o 0,3 % a roční nárůst o 3,6 %.

Jádrová inflace v září stoupla o 4,1 % ve srovnání s předchozím rokem. To představuje zpomalení oproti srpnovému ročnímu nárůstu o 4,3 %. Měsíční růst cen inflace činil 0,3 %, což odpovídá srpnovým číslům. Obě míry splnily očekávání ekonomů.

Americké akcie zůstaly v raném obchodování většinou stabilní po zveřejnění těchto dat. Výnosy dluhopisů vzrostly o méně než 2 bazické body a obchodovaly se kolem 4,6 %.

Inflace nadále zůstává významně nad cílem Federálního rezervního systému stanoveným na 2 %. Ačkoli trh práce začíná vykazovat známky uvolnění, stále se nachází v napjatém stavu. Spolu s pozitivními překvapeními ve výrobě inflace to naznačuje, že FED by mohl pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zápisy z posledního zasedání Federálního rezervního systému ukázaly, že členové vedení podporují prostředí s restriktivnějšími úrokovými sazbami.

Nicméně ekonomové neočekávají, že zpráva ze čtvrtka bude nutně podnětem k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky.

"Obecně platí, že zde není nic, co by přesvědčilo členy Federálního rezervního systému, aby zvýšili sazby na příštím zasedání FOMC," uvedli ve čtvrtek ekonomové ze společnosti Capital Economics. "Stále očekáváme rychlejší pokles inflace a slabší hospodářský růst, což by mohlo vést k mnohem razantnějšímu snižování úrokových sazeb příští rok, než jak to trhy nyní očekávají."

Po zveřejnění dat se trhy orientovaly na to, že existuje zhruba 90% šance, že Federální rezervní systém ponechá sazby nezměněné.

Další významné informace z dat o inflaci zahrnují index energií, který klesl o 0,5 % za 12 měsíců zakončených v září. Přesto ceny energií stouply o 1,5 % ve srovnání se sezónně upravenými měsíčními údaji po srpnovém růstu o 5,6 %. Ceny benzínu stouply o 2,1 %.

Index bydlení byl největším faktorem měsíčního růstu jádrové inflace, když stoupl o 0,6 % měsíčně - což je vyšší než srpnový měsíční nárůst o 0,4 %. Index vzrostl o 7,2 % za poslední rok, což je mírně nižší než srpnový roční nárůst o 7,3 %.

Indexy nájmu a vlastnického ekvivalentu stoupaly na měsíční bázi o 0,5 %, resp. 0,6 %.

Mezi ty, které se snížily během měsíce, patřily indexy pro ojetá auta a nákladní automobily a oděvy. Měsíční ceny za ojetá auta a nákladní automobily klesly o 2,5 %.

Index potravin vzrostl o 3,7 % v září ve srovnání s předchozím rokem, přičemž ceny potravin stouply o 0,4 % ze srpna na září. Index potravin pro domácnost vzrostl pouze o 0,1 % za měsíc po srpnovém růstu o 0,2 %.

Na rozdíl od předchozích měsíců vzrostly ceny vajec o 0,9 % ve srovnání s předchozím měsícem poté, co v srpnu klesly o 2,5 % a v červenci o 2,2 %.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.