Szukasz tanich akcji dywidendowych? Tych dwóch nie można zignorować, jedna z nich daje dywidendę w wysokości 9,3%.

Każdy inwestor chciałby chronić swoje pieniądze przed inflacją i różnymi czynnikami geopolitycznymi, które mogłyby zdewaluować portfel. Jedną z opcji jest inwestowanie w wysokiej jakości spółki wzrostowe, o których wiemy, że przetrwają te trudne czasy i nie stracą większości swojej wartości, lub też inwestowanie w spółki, które są spółkami wzrostowymi, a mimo to wypłacają dywidendę, co jest korzystne dla obu stron. W tym artykule przeanalizujemy dwie spółki, które wypłacają ponadprzeciętną dywidendę.

2 bardzo atrakcyjne spółki pod względem wypłaty dywidendy.

1) Hasbro $HAS+0.0%

Akcje firmy Hasbro nie osiągnęły dobrych wyników w 2022 roku. Ich cena spadła o 17,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, pomimo niedawnego podniesienia dywidendy przez zarząd. W rezultacie stopa dywidendy spółki Hasbro wynosi obecnie 3,23% i jest o około 0,5 punktu procentowego wyższa od jej pięcioletniej średniej wynoszącej 2,75%. Warto zauważyć, że ogłoszona niedawno podwyżka dywidendy o 3% była pierwszą podwyżką od początku pandemii. Ruch ten może być sygnałem zaufania kierownictwa do firmy. Deb Thomas, dyrektor finansowy firmy Hasbro, podczas ostatniej rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych, stwierdził, że "prognozy na bieżący rok potwierdzają nasze przekonanie o wzroście i tworzeniu wartości w nadchodzących latach". Przed 2020 r. spółka zwiększała dywidendę kwartalną co roku od 2004 r.

Na koniec 2021 roku wskaźnik zadłużenia firmy Hasbro do kapitału własnego wynosił 2,28 i był o około 0,8 punktu wyższy od średniej dla indeksu S&P 500. Firma rozwiązała ten problem, przeznaczając ponad 1 mld USD na spłatę zadłużenia długoterminowego w 2021 r., dzięki czemu wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego spadnie z 2,67. Zarząd poinformował, że planuje kontynuować redukcję dźwigni finansowej w latach 2022 i 2023.

Mimo to, niezależnie od tego, czy dywidenda jest atrakcyjna, czy nie, akcje Hasbro w ciągu ostatnich pięciu lat spadły o około 14%. Firma przechodzi obecnie proces odchodzenia od licencjonowania swojej własności intelektualnej innym firmom w kierunku produkcji własnych filmów i programów telewizyjnych pod własnymi markami. Nawet pomimo pierwszych sukcesów w tej dziedzinie - w latach 2016-2021 przychody segmentu rozrywkowego wzrosły o 276% do 1 mld USD - firma musi stawić czoła wyzwaniom, takim jak walka z inwestorem aktywistą i zbliżająca się utrata praw licencyjnych do zabawek Disney Princess w 2023 roku.

2. Camping World $CWH+2.5%

Cenaakcji spółki Camping World Holdings spadła o około 33% do około 27 USD zaakcję w 2022 roku. Jednocześnie detalista z branży pojazdów rekreacyjnych podniósł ostatnio kwartalną dywidendę pieniężną o 25% do 0,625 USD za akcję, co daje stopę zwrotu na poziomie ok. 9,25%. Dla porównania, średnia stopa zwrotu z indeksu S&P 500 wynosi obecnie 1,4%.

Jeżeli spółka wypłaca tak dużą dywidendę, inwestorzy powinni obawiać się, że zarząd może w przyszłości zmniejszyć jej wysokość. Jednak oprócz tego, że zarząd ogłosił podwyżkę dywidendy pod koniec lutego, Camping World zwiększa swoje zyski i dochód netto - wskaźniki kondycji firmy.

W szczególności, specjalistyczny detalista zwiększył przychody o około 27%, z 5,4 mld USD w 2020 r. do 6,9 mld USD w 2021 r. Zysk na akcję wzrósł o około 96%, z 3,09 USD w 2020 r. do 6,07 USD w 2021 r., co jest doskonałym wynikiem.

Chociaż inwestorzy powinni być ostrożni w przypadku akcji dywidendowych o wysokich stopach zwrotu, spółki o solidnej historii wzrostu wypłat, takie jak Camping World i Hasbro, mogą być warte rozważenia, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby któraś z nich zmieniła kurs w najbliższym czasie. Warto jednak obserwować, czy w 2022 roku każda z firm będzie w stanie nadal zwiększać zyski i obniżać wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego. Jeżeli obie spółki odniosą sukces w tych obszarach, ich akcje mogą odbić się od dna po słabym początku roku, ale należy pamiętać, aby nie inwestować w te spółki tylko ze względu na wypłacaną dywidendę, gdyż może się ona zmienić w ciągu jednego kwartału; należy dokładnie przeanalizować ich model biznesowy. Hasbro chyba nie trzeba przedstawiać, ale jeśli chodzi o Camping World, to wymaga to więcej badań niż ten artykuł, więc nie traktujcie tego jako porady inwestycyjnej, a jedynie jako wprowadzenie do spółek z interesującymi dywidendami. Pisząc ten artykuł, korzystałem z danych Fool.com

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, możesz mnie śledzić, aby niczego nie przegapić.

Preštudujete si niektorú zo spoločností s motiváciou investovania?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet