S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Sledování tohoto indikátoru vám může výrazně ulehčit analýzu akcií

Při analýze akcií se poléhám hlavně na fundamentální analýzu. Jak zapadá byznys společnosti do aktuální situace. Jak vypadají finanční uzávěrky, co dělá management, jak se chová celý trh atd. A taky trochu na selský rozum. Technická analýza není úplně můj obor - nemůžu ale rozhodně říct, že nefunguje, nebo že by neměla svůj důvod. Jeden z jejích indikátorů je ale obzvláště zajímavý.

Analýza grafu má rozhodně svůj účel a místo

Jedním z nenápadných, ale rostoucích problémů na akciovém trhu je nadměrný vliv, který má hrstka společností. Pouhých šest firem (FAANG a Microsoft) tvoří až 25 % celého indexu SAP500. A to může znamenat spoustu problémů.

To vytváří... no, spoustu problémů. Nejenže to ponechává napospas téměř každého investora ve Spojených státech i zbytku světa s rozhodnutími hrstky generálních ředitelů nebo představenstev, ale také to ovlivňuje cenové mechanismy, které by měly řídit akciový trh. Jak mohou investoři a ekonomové získat dobrou představu o americké ekonomice jako celku, když celý index S&P 500 může ztratit hodnotu kvůli tomu, že jedna společnost uvedla na trh slabý produkt?

Podle týmu Action Alerts Plus je to problém, o kterém moc dobře vědí. Proto ho bedlivě sledují.

"Při technické analýze je třeba sledovat mnohem více než jen cenu a objem," napsal tým nedávno. "Rádi se díváme také na "kvalitu" pohybu nahoru nebo dolů - například když celý index stoupá, ale jen proto, že to táhne několik mega-cap jmen."

Kromě toho se rádi podíváme do hloubky, abychom zjistili, jak silný pohyb skutečně je. To protože nás mohou zmást malinké pohyby nahoru nebo dolů, pokud nejsou doprovázeny dalšími potřebnými okolnostmi. Naším oblíbeným nástrojem pro měření šířky je McClellanův oscilátor (MCO). Jednoduše řečeno, tento indikátor se dívá na šíři kolem klouzavých průměrů. Breadth, neboli "šíři" pohybu nahoru a dolů mohou různí analytici analyzovat různě, ale v podstatě se jedná o analýzu kolik akcií roste oproti tomu, kolik jich klesá."

https://www.youtube.com/watch?v=mJYNUiIEFUQ

Když analytik používá MCO, pomáhá mu to rozlišovat mezi společným růstem nebo ztrátami vs. hodnotou jednotlivých společností. To jim zase může napovědět, zda posuny v indexu S&P 500 představují skutečný pohyb na trhu, nebo jen přehnaný vliv malého počtu firem.

"Pokud s trhem roste více akcií, pak je velká šance, že se momentum prosadí a akcie budou pokračovat výše. Opakem je samozřejmě situace, kdy je šíře impulsu slabá a akcie klesají."

Oscilátory a indikátory hybnosti jsou jedním ze složitějších zbraní v arzenálu investorů, ale stojí za to jim porozumět. Na trhu, kterému dominuje malý počet hráčů, je samotná cenová akce indexů stále nespolehlivějším ukazatelem. Nechtějte jen vědět, co se děje v indexu S&P 500. Vždyť to, co se děje v indexu S&P 500, je pro vás důležité. Je ještě důležitější pochopit proč se to děje 🤘🤘

A co vy? Spoléháte na technickou, fundamentální nebo obě analýzy? A jaké indikátory případně sledujete? Podělte se do komentáře 👇

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Nejsem profesionál, ale pouze amatér sdílející své názory na základě dat z internetu, v tomto případě pak analýzy Erica Reeda.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 352 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Na technické analýze je super, že vidím nějaké trendy a křivky nazpátek, nicméně usuzovat z nich co se bude dít do budoucna je podle mne nemožné.

Přesně tak. Graf dokáže odrážet třeba psychologické hranice ceny, z těch se můžeme poučit. Nedokáže ale (stejně jako nic jiného) předpovědět budoucnost.

Spoléháte na technickou, fundamentální nebo obě analýzy? Obě jsou stejně důležité :))

Přesně tak

Třeba u $BTCUSD+7.9% je podle mě lepší spoléhat malinko víc na technickou. U akcií asi naopak, nebo spíš ideálně kombinaci obojího

Ono je hlavně důležitý si ujasnit, o co nám vlastně jde. Jestli investuju na 30 let, tak je mi celkem jedno, jestli zítra cena prorazí support nebo ne 😹

Jo, to samozřejmě. Bral jsem to celou dobu z pohledu kratších spekulací.

Jednu dobu jsem zkoušel čistě technickou a to je hrozný. O grafech a supportech se mi i zdálo 😂

Dovedu si to představit 😹

Rád sleduju obě. Baví mě to 😇

Tak to má vypadat! 🤘