Tahle čínská akcie by se klidně mohla stát novou Teslou

Čínské akcie a investice do nich nejspíš není něco, s čím by se investor v našich končinách potýkal často. Z mého pohledu je to už taková trochu vyšší dívčí. Je velice složité zde investovat - kvůli mnoha faktorům, které z našeho světa téměř neznáme. Nebo jsou minimálně úplně odlišné. Některé tituly jsou ale celkem dobře analyzovány špičkovými odborníky a rozhodnutí je tak lehčí. Pojďme se na jednu takovou společnost podívat.

Elektromobily tu s námi budou v každém případe. Zdroj

Čína znovu zavedla rozsáhlá omezení, protože čelí největší epidemii koronaviru od začátku roku 2020. Šanghaj je uzavřena a počet případů stále roste. Rozšiřující se omezení po celé zemi mají významný dopad na výrobu, poptávku a dodavatelské řetězce.

Továrna Tesla $TSLA-0.5% Šanghaj je uzavřena od 28. března. Společnost Nio $NIO-1.5% omezila 9. dubna výrobu ve svém závodě v Hefei s odvoláním na problémy v dodavatelském řetězci.

Co je podle mě jedno z největších rizik investic v tomto regionu je delisting akcií. Nad čínskými společnostmi kótovanými v USA visí již delší dobu obavy z vyřazení ze seznamu. Čína odmítala umožnit americkým auditorům prověřit účetnictví čínských společností, což americké zákony vyžadují. Spojené státy v důsledku toho pohrozily vyřazením čínských společností ze seznamu.

To (a mnoho) mnoho dalších faktorů dle mého názoru může odrazovat našince od investic v Číně. Některé ale i tak dost možná stojí za pozornost. Tady je jedna z akcií z mého watchlistu, která je dle analytiků jedním z největších potencionálních zabijáků Tesly!

BYD

Společnost BYD Co. $1211.HK  je největším čínským výrobcem elektromobilů, který vyrábí elektromobily, autobusy a také mnoho hybridů. Je také významným výrobcem baterií pro elektromobily. Společnost Berkshire Hathaway $BRK-B-0.8% Warrena Buffetta je dlouholetým investorem.

Společnost BYD je zisková, což je v ostrém kontrastu se společnostmi Li Auto, Nio a Xpeng Motors.

Společnost BYD 3. dubna oznámila, že březnové prodeje nových vozidel dosáhly 104 878 kusů, což je o 333 % více než před rokem.

Celkový březnový počet zahrnuje 104 338 osobních vozů. Z toho společnost BYD prodala 53 664 čistě elektrických vozidel, což je o 229 % více než před rokem. Prodej plug-in hybridních vozů prudce vzrostl o 615 % na 50 674 kusů. Prodej hybridů prudce vzrostl díky novému úspornému systému DM-i, který zajišťuje značný dojezd na baterie.

Automobilka nyní konzervativně počítá s prodejem 1,5 milionu vozů, případně až dvou milionů, pokud se zmírní omezení dodávek.

Společnost BYD uvedla 19. února na čínský trh model Yuan Plus. Kompaktní SUV se začalo předprodávat také v Austrálii, kde vstoupilo na tamní trh pod názvem Atto 3. Yuan Plus vstoupí také na singapurský trh. Vývoz bude pravděpodobně tvořit velkou část budoucnosti společnosti BYD, protože výroba se nadále prudce zvyšuje.

https://www.youtube.com/watch?v=u1mGyaJxIMI

Mezi připravované modely společnosti BYD patří sedan Seal. Seal bude konkurentem Modelu 3 od společnosti Elona Muska, ale bude výrazně levnější. Na rozdíl od mnoha konkurentů společnosti Tesla společnost BYD při uvedení nového modelu na trh rychle zahájí sériovou výrobu.

Společnost BYD 10. dubna oficiálně uvedla na trh pokročilejší hybridní verze svých vozů BYD Han s dojezdem pouze na elektřinu až 150 km na čínský standard. Vlajková loď BYD Han se již dodává v plně elektrické a starší hybridní verzi. Plně elektrický Han se také dočkal podstatné modernizace, včetně velkého zvýšení dojezdu.

Toyota prý zvažuje využití baterií BYD ve svých vozech.

Žádná zásadní divočina

Akcie společnosti BYD se 14. března propadly na devítiměsíční minimum, ale výrazně se zotavily. Akcie 4. dubna vyskočily zpět nad 50denní hodnotu. Nyní se tento gigant v oblasti elektromobilů a baterií nachází těsně nad touto klíčovou úrovní, ale stále pod 200denní. Na začátku listopadu dosáhly akcie BYD rekordní hodnoty 41,24.

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta je dlouholetým investorem do společnosti BYD. Cathie Woodová v posledních týdnech zvyšuje malý podíl společnosti Ark Invest. BYD je jednou z akcií, které po očku sleduji. Bohužel mě stále trošičku děsí neprůhlednost a politická ovlivnitelnost investic v Číně. Jaký je váš názor na tuto společnost?

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Nejsem profesionál, ale pouze amatér sdílející své názory na základě dat z internetu, v tomto případě pak zejména analýzy Eda Carsona.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @trollbringer má karmu 356 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

NIO letos ve velkém expanduje do Evropy :-) Po uzavření kontraktu s Ikea pro systém výměnných stanic baterií a nabíjení až po kontrakt s Shell. Budují síť v Norsku...následně Německo, Švýcarsko a další. První vůz už byl "viděn" v Praze...za mě velmi dobrá konkurence Tesly, která se mě osobně designově nelíbí tak jako Nio :-) jasná volba.

Analytici se tím zabývají celkem hodně, ale pořád je to Čína...

To je to, proč je pořád jenom na watchlistu a spíš ji tak po očku zvažuju 🤷

Čína je hrozně risky, když se tam někdo rozhodne, tak společnost přestane ze dne na den existovat

Právě...

Sleduji svět elektromobility, ale zůstávám pořád jenom u $TSLA-0.5%

Já taky sleduji skoro všechny ty společnosti. A jasně - král je jen jeden. Tady se mi líbí, že na rozdíl od ostatních jsou aspoň v plusu 😂 na druhou stranu Nio se taky tváří do budoucna celkem dobře