Světlo na konci tunelu: Obrovská tržní katastrofa je MOŽNÁ odvrácena

Poslední zprávy z dluhopisového trhu hovoří o tom, že ekonomika možná přece jen není odsouzena k zániku, ale že je příliš brzy na to, abychom si oddychli. Proč ten optimismus? Výnosová křivka se po inverzi konečně vrátila. To znamená, že výnosy dlouhodobých státních dluhopisů jsou opět vyšší než výnosy krátkodobých dluhopisů - a to je normální stav.

Katastrofa světového trhu se možná nechystá

To může znamenat, že trh je relativně přesvědčen, že hospodářský růst a inflace se v příštích letech nezhroutí.

Ještě koncem března krátkodobé výnosy rostly tak rychle, že byly vyšší než výnosy dlouhodobých dluhopisů. Bylo to proto, že trhy očekávaly, že Federální rezervní systém zvedne svou krátkodobou základní úrokovou sazbu tak vysoko, aby utlumil inflaci, že ekonomická poptávka dlouhodobě ochabne. Pokud by se poptávka výrazně snížila, klesla by i inflace, což by znamenalo, že by klesly i výnosy dlouhodobých dluhopisů.

https://www.youtube.com/watch?v=1d2NGMKxhj4

Výnosová křivka od té doby urazila dlouhou cestu. Výnos desetiletých státních dluhopisů je na úrovni 2,83 %, což je o 0,38 procentního bodu více než dvouletý výnos 2,45 %. To je velké zlepšení oproti 29. březnu, kdy byl desetiletý výnos 2,34 % pod dvouletým výnosem 2,38 %. Tento obrat, resp. opětovné posílení, je v podstatě zdravým znamením pro ekonomiku. Není však pouze výsledkem klesajících obav.

Nedávný nárůst výnosu 10letých státních dluhopisů je částečně způsoben tím, že Fed tento měsíc uvedl, že brzy omezí rozsáhlé portfolio dluhopisů, které nakoupil, když se v průběhu let snažil podpořit ekonomiku. To by znamenalo, že do dlouhodobých dluhopisů bude proudit méně peněz, což sníží ceny a zvýší výnosy.

Obchodníci s dluhopisy v očekávání této dynamiky prodávají, takže desetiletý výnos vzrostl.

Lepší zprávy však přineslo obchodování s dvouletými státními dluhopisy. Tento výnos ukazuje, jak vysokou referenční úrokovou sazbu investoři očekávají v příštích několika letech. A v dubnu se snížil z hodnoty těsně nad 2,5 % na začátku tohoto měsíce.

Než však Wall Street získá větší jistotu, že Fed nehodlá poškodit ekonomiku, musela by se výnosová křivka ještě více vyrůst. Desetiletý výnos je nyní vyšší než dvouletý, ale ne o mnoho. Na konci března loňského roku, kdy trhy očekávaly, že vakcíny Covid-19 a vládní stimulační výdaje podnítí explozi hospodářského růstu, byl desetiletý výnos o více než 1,5 procentního bodu nad dvouletým.

Tom Essaye, zakladatel společnosti Sevens Report Research, ve středu napsal, že pokud se výnosová křivka bude po několik obchodních dní nacházet na úrovni 0,4 procentního bodu, bude to skutečně svědčit o důvěře v ekonomiku.

Veškeré tyto zprávy na internetu na mě působí velice pozitivním dojmem. Musím ale podotknout, že je nutné si trochu poodstoupit a podívat se na to, že je to jen taková malinká pozitivní kapka v moři negativních signálů. Na jednu stranu samozřejmě nechci žádnou recesi, na druhou stranu takové situace jsou part of the game a počítám s nimi. To mi umožňuje zůstat v klidu. I když samozřejmě veškeré drobné signály bedlivě sleduji 😇

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Nejsem profesionál, ale pouze amatér sdílející své názory na základě dat z internetu, v tomto případě pak zejména souhrnu dat od  Jacoba Soneshineho.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @trollbringer má karmu 356 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

To je teda vážně jen malinká kapka v moři

Lepší než vůbec nic, ne? 🤷

To asi jo. Ale na druhou stranu - co má přijít to přijde. A tohle dřív nebo později stejně přijde. Tak ekonomika funguje

A nebo se snažit investovat do firem, které z toho můžou těžit

Nojo, ale tref to 😂

Jo, no, ehm, to je takový ten nepodstatný problém  😇😂

Jojo, ten poslední odstavec bych podepsal. Nikdo z nás nechce recesi, ale historie říká, že jsme se z ní vždycky rychle zotavili. Pro můj dlouhodobý horizont to neznamená vůbec nic