Hezkou neděli investoři. Zpracovávám si analýzu $O-1.1% a vyvstaly mi z ní 3 věci, kde bych chtěl trochu nasát komunitní knowledge a pohledy, protože hodně z vás má "Óčko" v portfoliu: 

1) Splatnost dluhu

2024 bude náročný na cash (1,8mld $ je zhruba suma kde se dnes nachází FCF). 2026 pak vypadá vcelku strašidelně. Podobně to mají co jsem se díval i některé jiné velké REITy po světě (US, UK, Německo...). Což mě vede k bodu 2 

2) Ředění akcionářů
Aby se zvládly splatné dluhy poplatit, tak je dle mého soudu skoro jistota, že dojde k vydávání nových akcií a tím ředění akcionářů, což nikdy moc vidět nechceme. Refinancovat za dnešní sazby ale také úplně nepřipadá v úvahu. Pro firmu je tak vydání nových akcií v aktuálním prostředí sazeb finančně smyslupný krok, pro akcionáře ale nic moc.

3) Nájemníci a krize
$O-1.1% v poslední době vstoupilo do casin v Bostonu a Las Vegas (nájemci Wynn a MGM). Casina nejsou tak úplně recession proof jak se myslí, kde je ale value tak v extra dlouhých nájemních smlouvách (desítky let) což by ve Vegas, kam se stěhuje podstatná část americké zábavy (domov UFC, týmy NHL a NFL, na několik let určitě závod F1...), mělo přinést vcelku stabilní proud příjmů. Navíc Bellagio je jeden z ikonických symbolů Vegas. Potud asi fajn. 

Kde ale mám sám pro sebe lehké otazníky jsou přední nájemci a jaký dopad pro $O-1.1% může mít případná krize/finanční problémy těchto firem. Na jednu stranu v TOP20 nájemcích nikdo netvoří víc než 4 % což dává nějaký diverzifikační polštář. Stejně tak fakt, že i nájemci co byli nejvíce zasažení pandemií (fitka, restaurace, kina...) byli schopní platit 100% nájmu.  $O-1.1% samotné prezentuje, že 91% portfolia je odolných vůči ekonomickému zpomalení a změnám v e-commerce. Jak moc tomu ale věřit? :)

$O-1.1% má dlouhou historii na trhu, finančně na tom není špatně, přestálo mnoho realitních a ekonomických krizí, takže krach při nějakém velkém průšvihu nejspíš moc nehrozí (i když, to se říkalo i o Bear Stearns nebo Lehmanech :)) ). 

Jak to s možnými riziky co jsem nadnesl vidíte vy?

Vote to see the results! 108 answers already!

Tyto body, nevýhody a určitá rizika vnímám, ale neřekl bych, že je to takový problém. Společnosti věřím a je to jeden z nejlepších REITů a na současné cenu pravidelně přikupuji.

Vím, že se na Twitteru pohybuješ, tak ti to asi neuniklo, ale odkážu tě na toto vlákno.

https://twitter.com/Janoska_Lukas1/status/1706650346209079665?t=21HX6C7Xv5CHBBa4YS_bnQ&s=19

K bodu číslo 2 mě napadá, že do té doby snad bude cena akcie někde jinde, tedy to naředění by nemuselo být tak dramatické, ačkoliv bolet to asi bude každopádně. Investoři $O-1.1% musí být na ředění zvyklí...

To portfolio nájemníků taktéž vnímám jako velké plus. Expandování do kasín může být dobré v rámci diverzifikace, ale na druhou stranu nám to prozrazuje, jak obtížný může být růst při takovéto velikosti společnosti. Dobrých příležitostí možná bude do budoucna ubývat, tedy i snižování AFFO/akcie. K tomu když přidáme ten shareholder dillution. To jsou za mě asi největší zápory.

Osobně (možná naivně) čekám na trochu lepší cenu, kde bych začal s rozumnou částkou a ideálně následně dál ředil... Řekněme 48$?

Rovnou využiju situace a zeptám se tě, jestli ses nedíval i na $WPC-0.6%. To je můj REITový kandidát číslo 2... Nebo 1? 😁

Uniklo :D a to Inteligentního investora mám ve sledovaných. Anyway, já osobně se nepovažuju za experta na REITy, ale pro mě je 48-50$ v pohodě range na vstup a podle situace dokupovat. Zase berme v potaz, že proti historii se i na těch 50$ pohybujeme na mnohaletých lows viděných naposledy na začátku COVIDu kdy si všichni mysleli, že svět končí a všichni tu umřeme. Jak moc to dokáže dipnout dál si netroufám tipovat (doufám, že na 45$ kde mám "buy the dip" pokyn :D). A u REITu stejně investuju víc kvůli divi než kapitálovým ziskům z růstu ceny takže mě to možná ve finále až tak netrápí jestli nakoupím pod 50$ nebo nad. Na $WPC-0.6% jsem se popravdě v detailu nedíval. Na první dobrou jsou víc geograficky rozprostření než třeba $O-1.1% ($WPC-0.6% je cca 2/3 Severní Amerika 1/3 Evropa), na co bych dával pozor jak se bude vyvíjet tak to, že mají hodně splatného dluhu už 2024-2025. Ale analýzu jsem si nedělal.

1-3 je ok. Navyšování akcií je zcela běžný jev. Neviděl jsem REIT, který by nenavyšoval počet akcií, čímž netvrdím, že takový není. 🙈

Historie u Očka zde:

https://www.macrotrends.net/stocks/charts/O/realty-income/shares-outstanding

Za mne je $O-1.1% poměrně safe.