MAKROEKONOMICKÝ VÝHLED (USA)

Maloobchodní tržby a podnikové zásoby v USA

V úterý budou reportovány maloobchodní tržby za září a podnikové zásoby ve Spojených státech za srpen. Trh očekává meziměsíční růst maloobchodních tržeb o 0,3 %. Růst by měl být poháněn především prodejem aut. Jednotkové prodeje nových aut v září vzrostly o 4,2 %, přičemž ceny pohonných hmot na sezónně očištěné bázi zaznamenaly růst o 2,1 %. Dle agentury Bloomberg by měl maloobchodním online prodejcům pomoci svátek práce, který se každoročně slaví první pondělí v září. Důležitým barometrem pro vývoj maloobchodních tržeb jsou rovněž údaje o spotřebě na kreditních kartách. Dle dat BEA’s se spotřeba na kreditních kartách v září meziměsíčně snížila o 5,5 %.

Zásoby za srpen by za srpen měly dle predikcí vzrůst o 0,3 %. Z již zveřejněných zásob již víme, že maloobchodníci své zásoby v srpnu zvýšily o 1,1 %, zásoby výrobců vzrostly rovněž, a to o 0,3 %. Velkoobchodníci své zásoby snížili 0,1 %.

Béžová kniha Fedu

Dva týdny před zasedáním Fedu je vždy zveřejněna tzv. Béžová kniha, což je zpráva americké centrální banky o situaci americké ekonomiky. V tomto týdnu bude zveřejněna během středy. Agentura Bloomberg očekává další signály ochlazující se poptávky americké ekonomiky. Očekává se, že spotřebitelé, kteří v létě utráceli za cestování, nyní mají menší zájem spotřebovávat za statky zbytné spotřeby. Současně přísná monetární politika ze strany Fedu vede k ochlazení poptávky a růstu domácího produktu. Agentura Bloomberg dodává, že lobbystické skupiny bytového sektoru průmyslu se pokusí urgovat centrální bankéře o nutnosti již nezvyšovat úrokové sazby, jelikož jejich průmysl je vysokými sazbami negativně ovlivněn.

Projev Jerome Powella

Ve čtvrtek bude mít svůj projev pro Ekonomický Klub z New Yorku Jerome Powell. Agentura Bloomberg očekává, že jeho projev bude spíše v neutrální tónů s tématem, který bude podobný ostatním projevům členů Fedu z minulých týdnů, tj. že sazby se blíží, či jsou na svém vrcholu.

Index CPI v eurozóně

Ve středu v 11:00 budou zveřejněny konečné hodnoty indexu CPI v eurozóně. Trh očekává další oslabení inflačních tlaků. Index by měl ze srpnových 5,2 % poklesnout na 4,3 %. U jádrové inflace se predikuje pokles z 5,3 % na 4,5 %. Agentura Bloomberg uvádí, že nižší index CPI bude částečně způsoben vyšší srovnávací základnou a statistickými distorzemi ze září 2022. I přesto by se ECB měla nacházet na konci utahování monetární politiky.

Skvělý shrnutí musím říct. Růst maloobchodních tržeb v USA vyšel krásně a teď očekávám CPI v Eurozóně. Určitě se na to podívám.

Je to tak a moc děkuji!

Jsem zvědavý na CPI v €. Ten očekávány pokles je celkem dramatický.

naprostý souhlas!