2 polovodičové akcie s pozitivním vývojem

Akciové tituly v oblasti polovodičů by mohly zakončit rok 2023 s pozitivním vývojem. Kromě výrazného nárůstu poptávky po čipech určených pro datová centra s umělou inteligencí (AI) se většina segmentů průmyslu s polovodiči v letošním roce potýkala s obtížemi. Vysoká inflace a růst úrokových sazeb způsobily pokles poptávky v kategoriích osobních počítačů a her, což vedlo k tomu, že některým předním výrobcům čipů klesly příjmy na minimum. Nicméně začínají se objevovat signály, že nejhorší období by mohlo být za námi. Společnost Micron, specializující se na výrobu paměťových a úložných čipů, nedávno informovala investory, že ceny a úrovně skladových zásob pravděpodobně dosáhly svého minima, což by mohlo nastartovat oživení celého průmyslu.

Tato zpráva může přinést dobrou zprávu pro investory, kteří sledují společnosti Advanced Micro Devices a Axcelis Technologies, které se připravují zveřejnit své nejnovější čtvrtletní finanční výsledky v následujících týdnech. Zde je důvod, proč by investoři mohli uvažovat o nákupu akcií těchto dvou společností.

Advanced Micro Devices $AMD+0.2% 

Společnost Advanced Micro Devices $AMD+0.2% se připravuje na uvedení svých nových čipů určených pro umělou inteligenci (AI). AMD je globálně uznávaným lídrem v oblasti polovodičů. Jeho čipy jsou preferovanou volbou výrobců populární spotřební elektroniky, včetně osobních počítačů, herních konzolí a dokonce i elektrických vozidel Tesly. Nicméně letošní rok byl pro společnost výzvou, zejména kvůli výrazné expozici na spotřebitelský trh.

V první polovině roku 2023 společnost AMD zaznamenala celkové příjmy ve výši 10,7 miliardy dolarů, což představuje pokles o 13,8 % oproti stejnému období minulého roku. Největším trnem v oku se stal segment, do kterého patří čipy určené specificky pro osobní počítače a notebooky. Příjmy za toto období klesly o 59 %. Většina tohoto poklesu se odehrála v prvním čtvrtletí, nicméně ve druhém čtvrtletí došlo k nárůstu příjmů v porovnání s předchozím čtvrtletím. Toto zlepšení je v souladu s indikacemi, že úrovně skladu a ceny dosáhly minima, což naznačuje společnost Micron. AMD také informovala investory, že druhá polovina roku by mohla být mnohem silnější pro tento segment.

Když výrobci čipů mají přeplněné sklady, jsou nuceni dramaticky snižovat ceny, aby co nejrychleji prodali své produkty, než je předehnala nová generace hardware. AMD se současně zaměřuje na umělou inteligenci a věří, že AI bude hlavním faktorem poptávky po počítačích a mobilních zařízeních. Společnost představila první mobilní procesor x86 s integrovaným AI enginem, Ryzen 7040.

Avšak větší příležitost v oblasti AI se pravděpodobně nachází v datových centrech, kde přední poskytovatelé cloudových služeb soutěží o dostatečný výpočetní výkon pro své podnikové zákazníky. AMD nedávno představila své nové čipy MI300, které mají být expedovány ještě před koncem tohoto roku. Tyto čipy by mohly výrazně posílit segment datových center společnosti, který zaznamenal stagnaci během prvních šesti měsíců roku 2023.

Řada MI300 dává AMD příležitost získat podíl na dominantním trhu s AI v datových centrech, který drží Nvidia s 90% tržním podílem. AMD chce získat svůj podíl z tohoto potenciálního trhu.

Během druhého čtvrtletí roku 2023 uvedla AMD, že její zapojení do projektů AI s klienty vzrostlo sedmkrát ve srovnání s třemi měsíci předtím. To naznačuje, že poptávka čeká na nový hardware společnosti. Kurz akcií AMD letos zaznamenal růst o 64 %, avšak stále se nachází o 32 % pod svým historickým maximem. Vzhledem k tomu, že společnost pravděpodobně čelí trvalé obnově ve většině svých hlavních segmentů později v tomto roce, může být nyní pro investory výhodným okamžikem pro nákup akcií.

AMD
$121.39 $0.23 +0.19%
1 Day
+0.19%
5 Days
+0.3%
1 Month
-8.12%
6 Months
+30.7%
1 Year
+34.81%
YTD
+67.64%
5 Years
+291.96%
Max.
+3,311.5%

Axcelis Technologies $ACLS+1.3% 

Společnost Axcelis Technologies nadále úspěšně rozšiřuje svůj zásobník objednávek. Na rozdíl od společnosti AMD, Axcelis neprodukuje samotné čipy, ale specializuje se na výrobu zařízení pro implantaci iontů, což je klíčový proces pro vytváření procesorů (CPU), paměťových čipů (DRAM) a úložných čipů (NAND). Navzdory celkovému zpomalení ve většině segmentů průmyslu s polovodiči, Axcelis pokračuje v rychlém růstu, protože výrobci čipů plánují své nákupy těchto zařízení na delší dobu, což tuto společnost činí méně zranitelnou vůči ekonomickým výkyvům.

Společnost nadále hlásí stabilní příliv objednávek od výrobců polovodičů po celém světě. Například v červenci oznámila několik dodávek svých implantérů řady Purion Power Series výrobcům karbidu křemíku, což jsou čipy využívané v elektrických vozidlech pro svou vyšší účinnost ve srovnání s tradičními materiály.

Druhé čtvrtletí roku 2023 (končící 30. června) přineslo významný nárůst tržeb pro tento segment, kdy společnost dosáhla 273,9 milionu dolarů, což představuje nárůst o 23,8 % oproti předchozímu roku. Investoři by mohli pozorovat podobnou sílu i v třetím čtvrtletí (končícím 30. září), kdy Axcelis zveřejní své výsledky 1. listopadu. To je podpořeno oznámením další dodávky do výrobního závodu společnosti Wolfspeed v červenci, který aktuálně investuje 6,5 miliardy dolarů do rozšíření své kapacity pro výrobu čipů.

Dále je třeba zmínit, že Axcelis má v současnosti zásobník objednávek v hodnotě přes 1,2 miliardy dolarů, což představuje více než tržby za jeden celý rok. To by mělo poskytnout další podporu pro silné finanční výsledky společnosti v následujících 12 měsících alespoň.

Kurz akcií Axcelis v roce 2023 stoupl více než dvojnásobně, ale stále je obchodován s 20% slevou oproti svému historickému maximu. S ohledem na zisk na akcii za posledních 12 měsíců ve výši 6,21 dolaru má akcie poměr cena/zisk (P/E) pouhých 25,8. To představuje 14% slevu oproti průměrnému P/E indexu 30 pro Nasdaq 100, kam patří i výrobci čipů jako AMD, Nvidia a Micron. Takže navzdory vynikajícímu výkonnosti Axcelisu je jeho akcie stále cenově dostupnější než u mnoha konkurentů.

A pro investory to bude ještě atraktivnější: Od roku 2019 společnost vrátila svým akcionářům 157 milionů dolarů prostřednictvím zpětných odkupů akcií. Minulý měsíc oznámila další navýšení programu o dalších 200 milionů dolarů. Je zřejmé, že vedení společnosti vidí hodnotu svých akcií za současnou cenu.

Není lepší čas pro investory na zakoupení akcií Axcelis, protože je pravděpodobné, že se brzy přiblíží svému historickému maximu, zejména pokud se podmínky pro výrobce polovodičů budou nadále zlepšovat.

ACLS
$125.86 $1.58 +1.27%
1 Day
+1.27%
5 Days
-7.71%
1 Month
-1.27%
6 Months
+39.49%
1 Year
+185.44%
YTD
+128.32%
5 Years
+822.71%
Max.
+86.47%

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!
No comments yet