V tomto týdnu proběhla nečekaná návštěva generálního ředitele Applu $AAPL+0.7% Tima Cooka v Číně, kde se setkal s čínským vicepremiérem, který vyjádřil podporu pro společnost Apple. Vicepremiér Ding Duexiang uvedl, že "Čína je ochotna poskytnout Apple a dalším zahraničním firmám více příležitostí k rozvoji v zemi." Cook ujistil, že má Apple důvěru v čínský trh a je ochoten posílit spolupráci v oblastech, jako je výroba a digitální ekonomika.

Toto setkání bylo součástí Cookovy rozsáhlé návštěvy Číny, během které se setkal i s čínským ministrem obchodu, aby diskutoval o rozvoji společnosti v zemi a obchodních vztazích mezi USA a Čínou. V rámci návštěvy se Cook setkal s místními obyvateli a návštěvníky Apple Store v Číně.

Společnost Apple nedávno přesunula část výroby do Indie, kterou některé investiční firmy vidí jako další klíčový trh. I když Apple nedávno vydal nový iPhone 15, zprávy ukazují, že prodeje tohoto modelu v Číně klesly ve srovnání s předchozím iPhone 14.

AAPL

Apple Inc.

AAPL
$195.71 $1.44 +0.74%
Capital Structure
Market Cap
3.0T
Enterpr. Val.
3.1T
Valuation
P/E
31.9
P/S
7.9
Dividends
Yield
0.5%
Payout
15.5%

Nedávno jsem někde zahlédl, že odchází rekordní množství CEOs z firem a já se jim moc nedivím. Politická špička USA vidí Čínu více jako hrozbu než obchodního partnera. Firmy ale chtějí mít globální odbyt a levné vstupy a mají k tomu stále horší podmínky, takže za každým vládním omezením, sankcemi a clem následuje výlet Cooka, Gatese a Muska kdy hasí a ujišťují. To si vážně myslí, že když se zaměří třeba na Indii, tak se ta podobná situace nebude za 20-30 let opakovat?

Díky za informaci!

Díky za zprávu. Je nejspíš dobře, že chtějí mít dobré vztahy.