S&P 500 ^GSPC 5,289.55 -0.60%
Tesla TSLA $178.48 -4.35%
Nvidia NVDA $934.54 -2.02%
Alphabet GOOG $177.44 -1.17%
Apple AAPL $190.70 -0.86%
Meta META $467.88 +0.70%
Amazon AMZN $182.26 -0.49%
Microsoft MSFT $427.92 -0.26%

Investice to elektromobility za rozumnou cenu, které byte měli definitivně dát šanci

Všichni moc dobře víme, že absolutní lídrem na poli elektromobility je v momentální době fanoušky obílená automobilka Tesla $TSLA-4.4% . Co když se ale věci během pár let změní a lídrem se stane někdo jiný? Pravděpodobně si říkáte, že to dost nepravděpodobně. Ve skutečnosti ale není dobré sázet všechno jen na jednu kartu, navíc vzhledem k vysokému ocenění akcií Tesla dává smysl hledat hodnotu i někde jinde. 

Kdo bude rokem 2025 kralovat trhu s elektromobily? 

Volkswagen $VOW3.DE-0.6% byl v loňském roce druhým největším výrobcem automobilů na světě. Zavedená německá automobilka si stejně jako její kolegové uvědomuje, že budoucnost dopravy je elektrická. 

Pojďme se zamyslet nad tím, zdali se společnosti podaří naplnit její ambice stát se do roku 2025 předním výrobcem elektromobilů (EV).

Cíl společnosti Volkswagen do roku 2025

Z 8,9 milionu vozidel, které Volkswagen prodal v roce 2021, tvořila 5,1 % bateriová elektrická vozidla (BEV). To bylo zhruba 452 900 vozů BEV. Pro představu, Tesla $TSLA-4.4%  loni prodala přibližně 936 000 vozidel.

Volkswagen si stanovil cíl, že do roku 2025 bude přibližně 20 % jeho prodaných vozidel elektrických.

Vize společnosti v oblasti bateriových (EV) aut do roku 2025, Zdroj: Volkswagen Group

Přestože dodávky Volkswagenu v loňském roce ovlivnily problémy v dodavatelském řetězci, v roce 2020 společnost dodá 9,3 milionu vozů a v roce 2019 téměř 11 milionů vozů. Její průměrná dodávka za poslední tři roky tedy činila přibližně 9,7 milionu vozů. Za předpokladu, že nedojde k růstu celkových dodávek vozidel, by 20% podíl na základě tříletého průměru dodávek do roku 2025 stále činil 1,9 milionu vozidel BEV. To představuje čtyřnásobný nárůst oproti dodávkám BEV společnosti Volkswagen v roce 2021.

Dále chce společnost do roku 2030 zvýšit prodeje BEV na polovinu svých celkových prodejů. Kromě evropského trhu Volkswagen očekává, že část tohoto růstu bude pocházet z Číny. 

Obrovské investice do elektromobilů

Volkswagen plánuje masivní investice do výzkumu a vývoje, aby dosáhl svých cílů.

Investiční plán skupiny VW

Volkswagen provádí střednědobé plánování rozpočtu prostřednictvím svých plánovacích kol. V posledním kole PR70 vyčlenil na úsilí o elektrifikaci 73 miliard eur. Třetina této částky, tedy 52 miliard eur, má být vynaložena výhradně na BEV a elektrifikaci. Přibližně 8 miliard eur je věnováno hybridním pohonným jednotkám a zhruba 30 miliard eur je určeno na vývoj softwaru a digitálních technologií.

Volkswagen zvýšil očekávané investice do výzkumu a vývoje a kapitálové investice související s BEV a elektrifikací na 52 miliard eur, oproti 35 miliardám eur vyčleněným v předchozím kole plánování PR69. 

Špička na trhu

Zavedená značka dává Volkswagenu výhodu před novějšími konkurenty v oblasti elektromobilů. Pokud Volkswagen dokáže dodávat kvalitní EV a zároveň udržet náklady na uzdě, poptávka nemusí být překážkou jeho růstu.

S takovým úsilím, jaké společnost vynakládá na elektrifikaci, by se měla během několika let proměnit v předního výrobce elektromobilů. Celkově akcie Volkswagen představují atraktivní způsob, jak investovat do boomu elektromobilů za rozumnou cenu. 

Tradičně se nejedná se o investiční doporučení a před případnou investicí do akcií společnost VW doporučuji udělat si vlastní důkladnou analýzu. Plánům VW v oblasti EV se věnoval analytik Rekha Khandelwal. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

to navýšení investic do výzkumu a vývoje mě mile překvapilo, VW to opravdu bere vážně

Vedení ví, co musí pro budoucí fungovaní firmy udělat :))

VW je rozhodně automobilka, se kterou se musí do příštích let počítat. Je vidět, že společnost nabrala ten správný směr

Nic moc jiného jí ani nezbývá , EV je prostě budoucnost ať se nám to líbí nebo ne