Nvidia umacnia swoją dominację na rynku chipów.

Dzisiaj przeczytałem nowy raport, że Nvidia $NVDA-0.5% i AMD $AMD-0.5% pracują nad układami PC opartymi na Arm. Te oparte na Arm chipy, używane również w smartfonach, często zużywają znacznie mniej energii, co ma kluczowe znaczenie dla urządzeń zasilanych bateryjnie.

Wiadomość ta jest groźna dla Intel $INTC+0.3%, gdzie ich chipy PC oparte są na architekturze x86.

Wiadomości te przełożyły się na dzisiejsze ruchy dotyczące spółki. $INTC+0.3% spadł o 3% po tym, jak Arm wzrósł o prawie 5%, a $NVDA-0.9% zyskał prawie 4% podczas handlu.

Według agencji Reuters, Nvidia może wypuścić układ PC oparty na architekturze Arm już w 2025 r. Według raportu, w przygotowaniu jest również układ Arm od AMD. Chipy te byłyby używane w komputerach z systemem Microsoft Windows. Ten ostatni popiera ten ruch, ponieważ nie chce być "zależny" tylko od jednego głównego producenta w przyszłości. Podążają więc lekkim śladem Apple, które jakiś czas temu porzuciło Intela i tworzy własne chipy zbudowane w oparciu o technologię ARM, dzięki czemu mogą oferować wyższą wydajność i niższe zużycie energii.

W zeszłym miesiącu Arm przeprowadził pierwszą ofertę publiczną, w której podkreślił inwestorom, że ma długoterminowe umowy z wiodącymi producentami chipów na wykorzystanie swojej technologii w ich chipach.

Chciałbym zapytać, jak oceniasz cenę i potencjał Arm, nowicjusza na giełdzie? 😊

No comments yet