3M son çeyreğin ardından tüm yıl görünümünü yükseltti

ABD'li çok uluslu şirket 3M üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket, analistlerin beklentilerinin üzerinde satış ve hisse başına kazanç bildirdi ve hem hisse başına kazanç hem de nakit akışı için tüm yıl görünümünü yükseltti.

3Ç sonuçları

Şirket üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,6 düşüşle 8,31 milyar dolar gelir elde etti. Ancak yine de ortalama piyasa tahminlerini aştı.

3M'in kazançları söz konusu olduğunda, düzeltilmiş ve düzeltilmemiş versiyonlar (GAAP ve GAAP dışı) arasında büyük farklar vardır. Bunun nedeni, düzeltilmiş versiyonun su kirliliğine ilişkin Kamu Su Sistemi (PWS) ile yapılan mali uzlaşmayı ve kulak tıkaçlarının kusurlu olmasına ilişkin uzlaşmayı içermemesidir. Dolayısıyla, GAAP dışı bazda şirket, tabloda gösterildiği gibi 2,68 $ hisse başına kazanç bildirirken, GAAP bazında hisse başına zarar 3,74 $ olacaktır.

Şirketin işletme nakit akışı 1,9 milyar dolar olarak gerçekleşerek 1,56 milyar dolarlık piyasa beklentisini aştı.

Görünüm

Şirket tüm yıl görünümünü yükseltti. Düzeltilmiş hisse başına kazanç seviyesinde, önceki görünüm aralığı olan 8,60 - 9,10 ABD dolarına kıyasla şimdi 8,95 - 9,15 ABD doları aralığına ulaşmayı bekliyor. Böylece analist konsensüs ortalaması olan 8,88 ABD Dolarını aştı.

Serbest nakit akışı tahmininde de bir önceki 5,9 - 6,3 milyar ABD Doları tahminine kıyasla yıl sonunda 6,5 - 6,9 milyar ABD Doları aralığında olması beklenen bir artış oldu.

Beklenen organik satışlar açısından şirket, bir önceki -%3 - %0 aralığındaki tahminini -%3 olarak revize etti.

Sermayenin hissedarlara geri dönüşü

Şirket, üçüncü çeyrekte temettü yoluyla hissedarlarına 828 milyon dolar iade etti. ŞİRKET 828 MİLYON ABD DOLARI TEMETTÜ ALDI. Bu tutar 2023 yılının başından bu yana 2,5 milyar ABD dolarına ulaştı.

CEO'dan bir açıklama

CEO Mike Roman, "Sonuçlarımız, işletme performansını artırmak, sağlık hizmetleri segmentimizi güçlendirmek ve risk ve belirsizliği azaltmak gibi önceliklerimizin devam eden uygulamasını yansıtıyor" dedi.

No comments yet