Moneta Money Bank představila výsledky za 3Q 2023, které předčily očekávání

Moneta Money Bank představila výsledky za 3Q. Na provozní úrovni Moneta předčila konsenzus především díky lepším než očekávaným výnosům z poplatků, vyšším ostatním provozním výnosům a nižším provozním nákladům. Čistý zisk byl podpořen nižšími opravnými položkami a nižší efektivní daňovou sazbou. Banka také zvýšila svůj výhled na rok 2023. Výsledky hodnotíme pozitivně.

Čisté úrokové výnosy ve 3Q oproti stejnému období minulého roku z důvodu růstu nákladů na financování poklesly o 6 % na 2 198 mil. Kč a byly tak na úrovni konsenzu. Čistá úroková marže se meziročně snížila o 0,5 p. b. na 2,1 %.

Čisté poplatky a provize předčily loňský rok i konsensus o 26 %, respektive 4 %. Nárůst byl způsoben růstem prodejů produktů třetích stran (především životního pojištění a penzijního připojištění) a novému vyjednání podmínek.

Nižší úrokové výnosy byly kompenzovány také ostatními provozními výnosy, které se oproti minulému roku téměř zdvojnásobily na 300 mil. Kč. Nárůst byl tažen výnosy z finančních operací.

Provozní náklady se meziročně snížily o 6 % a to především díky nižším nákladům na zaměstnance. Na provozní úrovni tak banka reportovala zisk 14 % nad konsenzem.

Náklady na riziko ve výši 142 mil. Kč. byly oproti konsenzu o 27 % nižší.

Celkově tak čistý zisk banky ve výši 1 494 mil. Kč výrazně předčil očekávání o 269 mil. Kč (22 %). Oproti minulému roku zisk vzrost o 19 %.

Klientské vklady se meziročně zvýšily o 23 % na 393 mld. Kč. Úvěry klientům zůstaly meziročně stabilní na úrovni 270 mld. Kč. Moneta za 3Q dále reportovala kapitálovou přiměřenost 19,9 % a ukazatel krytí likvidity dosáhl hodnoty 312,1 %.

Banka také zvýšila svůj výhled na rok 2023, nově plánuje doručit čistý zisk 5 mld. Kč, o 300 mil. Kč více než dle aktualizovaného výhledu z 27. července 2023.

Akcie Monety (BAAGECBA) před výsledky na pražské burze uzavřely na 86 Kč a na RM-SYSTÉMu na 85,70 Kč.


Skvělá zpráva! Škoda že ještě nemám Monetu v portfoliu.

Ano! přemýšlíte o zařazení do portfolia?

Ano přemýšlím! Rád bych si přidal do portfolia Českou akcii, buď Monetu nebo Čez.

Parádní:)

Jedna z mála českých společností do kterých investuji, takže pro mě dobrá zpráva.

Ja jsem monetu zařadila až nedávno.

Trochu mě mrzí, že nám Moneta příliš příležitostí na nákup nedává... Škoda, vedou si velmi dobře.

Já si myslím, že i teď ta cena není špatná

Já si také myslím.