PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w trzecim kwartale o 4,9% w ujęciu rocznym, lepiej niż oczekiwano.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych odnotowała w trzecim kwartale tego roku niezwykłe osiągnięcie, a wzrost przekroczył oczekiwania wielu ekonomistów i analityków. Produkt krajowy brutto (PKB), będący miarą wszystkich dóbr i usług wytworzonych w Stanach Zjednoczonych, rósł szybciej niż wielu oczekiwało. Rozwój ten wydaje się być wynikiem silnego zachowania konsumentów, chociaż gospodarka nadal stoi w obliczu wyższych stóp procentowych, presji inflacyjnej i innych wyzwań.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek raportem Departamentu Handlu, PKB wzrósł w trzecim kwartale o 4,9% w ujęciu rocznym po korekcie sezonowej. Jest to znaczna poprawa w porównaniu z drugim kwartałem, kiedy to wzrost wyniósł 2,1%. Oczekiwania ekonomistów zostały nieznacznie przekroczone, ponieważ ankieta Dow Jones wskazywała na wzrost PKB o 4,7%.

Do silnego wzrostu przyczyniły się głównie wydatki konsumenckie, zapasy, eksport, inwestycje mieszkaniowe i wydatki rządowe. Jeffrey Roach, główny ekonomista LPL Financial, skomentował to zjawisko: "Prawdziwe pytanie brzmi, czy ten trend może się utrzymać w nadchodzących kwartałach, a naszym zdaniem nie".

Chociaż raport może dać Rezerwie Federalnej pewien impuls do utrzymania restrykcyjnej polityki, traderzy nadal wyceniają brak szans na podwyżkę stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu banku centralnego, zgodnie z danymi CME Group. Ceny kontraktów terminowych wskazywały jedynie na 27% szans na podwyżkę na grudniowym posiedzeniu po publikacji PKB.

Matthew Ryan, szef strategii rynkowej w Ebury, zauważa: "Najważniejsze dla Rezerwy Federalnej jest to, że nie widać recesji, a decydenci mogą być zadowoleni, wiedząc, że mogą utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas bez wywoływania załamania amerykańskiej gospodarki".

Pomimo pozytywnych zmian, istnieją jednak obawy dotyczące przyszłości. Wzrost cen gazu i napięcia geopolityczne mogą stanowić wyzwanie dla wzrostu gospodarczego w nadchodzących miesiącach. Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka Stanów Zjednoczonych wykazała siłę w trzecim kwartale, ale wiele osób spodziewa się spowolnienia wzrostu w nadchodzących okresach.

W tym tygodniu, pomimo dobrych wyników dużych spółek, obserwowaliśmy spadki na rynkach z powodu znaczących dezinwestycji. $^GSPC+0.4% $^NDX+0.4% $^DJI+0.4%

A wy, przyjaciele inwestorzy, na co powoli czekacie w przyszłym tygodniu? 😊

To całkiem pozytywna wiadomość dla USA, teoretycznie może mieć również pozytywny wpływ na rynek, ale po tym, co Google spadło w ciągu ostatnich 5 dni... trudno powiedzieć.

Owszem, tak jak pisałem, sytuacja nie jest różowa, ale też nie widziałbym "końca świata" jak pisze Fanda. Ta sprawa z Google, też mnie wkurza, w tym tygodniu nawet próbowałem tam swingu i dosłownie się sparzyłem. Błąd, ale z drugiej strony chyba należało się tego spodziewać, skoro tak się rozrosło i nie trwa wiecznie.

Końca świata nie widać:) ale właśnie dzisiaj widziałem artykuł, że Europa wchodzi w recesję, ale nie napisali z jakiego powodu :D