ABD GSYİH'si üçüncü çeyrekte yıllık %4,9 ile beklenenden daha iyi bir büyüme kaydetti.

ABD ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde birçok ekonomist ve analistin beklentilerini aşan bir büyüme kaydederek önemli bir başarıya imza attı. ABD'de üretilen tüm mal ve hizmetlerin bir ölçüsü olan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH), birçok kişinin beklediğinden daha hızlı büyüdü. Bu gelişme, ekonominin hala yüksek faiz oranları, enflasyonist baskılar ve diğer zorluklarla karşı karşıya olmasına rağmen, güçlü tüketici davranışının bir sonucu gibi görünüyor.

Ticaret Bakanlığı'nın Perşembe günü yayınladığı rapora göre, GSYİH üçüncü çeyrekte mevsimsellikten arındırılmış yıllık %4,9 oranında büyüdü. Bu rakam, büyümenin %2,1 olduğu ikinci çeyreğe kıyasla önemli bir gelişme. Dow Jones anketi %4,7'lik bir GSYH büyümesine işaret ederken, ekonomistlerin beklentileri hafifçe aşıldı.

Güçlü büyümede tüketici harcamaları, stoklar, ihracat, konut yatırımları ve hükümet harcamaları etkili oldu. LPL Financial'ın baş ekonomisti Jeffrey Roach, "Asıl soru, bu trendin önümüzdeki çeyreklerde devam edip edemeyeceği ve biz etmeyeceğini düşünüyoruz" yorumunda bulundu.

CME Group verilerine göre, rapor Federal Rezerv'e politikayı sıkı tutması için bir miktar ivme kazandırabilirken, tüccarlar hala gelecek haftaki merkez bankası toplantısında bir faiz artırımı şansı olmadığını fiyatlıyor. Vadeli işlem fiyatları, GSYH açıklamasının ardından Aralık toplantısında faiz artırımı için yalnızca %27'lik bir şansa işaret etti.

Ebury'de piyasa stratejisi başkanı olan Matthew Ryan, "Federal Rezerv için sonuç olarak görünürde bir resesyon yok ve politika yapıcılar, ABD ekonomisinde bir çöküşü tetiklemeden faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceklerini bilmekten memnun olabilirler" diyor.

Ancak olumlu gelişmelere rağmen gelecekle ilgili endişeler de var. Artan gaz fiyatları ve jeopolitik gerilimler önümüzdeki aylarda ekonomik büyümeyi zora sokabilir. Genel olarak, ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte güçlendi, ancak birçok kişi önümüzdeki dönemlerde büyümenin yavaşlamasını bekliyor.

Bu hafta, büyük şirketlerden gelen iyi sonuçlara rağmen, önemli elden çıkarmalar nedeniyle piyasaların gerilediğini gördük. $^GSPC-0.2% $^NDX $^DJI-0.2%

Peki ya siz yatırımcı dostlar, önümüzdeki hafta yavaş yavaş neleri bekliyorsunuz? 😊

No comments yet