S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Rozsądnie wycenione inwestycje w elektromobilność, którym warto dać szansę

Wszyscy dobrze wiemy, że absolutnym liderem w dziedzinie elektromobilności jest obecnie uwielbiana przez fanów motoryzacji firma Tesla $TLSA-7.4%. Co jednak, jeśli za kilka lat sytuacja się zmieni i liderem zostanie ktoś inny? Pewnie myślisz, że to mało prawdopodobne. W rzeczywistości jednak stawianie wszystkiego na jedną kartę nie jest dobrym pomysłem, a biorąc pod uwagę wysoką wycenę akcji firmy Tesla, warto szukać wartości gdzie indziej.

Kto będzie rządził na rynku pojazdów elektrycznych w 2025 roku?

Volkswagen $VOW3.DE-0.3% był w ubiegłym roku drugim co do wielkości producentem samochodów na świecie. Ten uznany niemiecki producent samochodów, podobnie jak jego koledzy, zdaje sobie sprawę, że przyszłość transportu to pojazdy elektryczne.

Zastanówmy się, czy firma będzie w stanie zrealizować swoje ambicje zostania wiodącym producentem pojazdów elektrycznych (EV) do 2025 roku.

Cel Volkswagena na 2025 r.

Z 8,9 miliona pojazdów sprzedanych przez Volkswagena w 2021 roku 5,1% stanowiły pojazdy elektryczne z napędem akumulatorowym(BEV). Było to około 452 900 pojazdów BEV. Dla porównania, w ubiegłym roku Tesla $TLSA-7.4% sprzedała około 936 000 pojazdów.

Volkswagen postawił sobie za cel, aby do 2025 r. około 20% sprzedawanych przez niego pojazdów było napędzanych energią elektryczną.

Wizja firmy dotycząca samochodów akumulatorowo-elektrycznych (EV) do 2025 r., Źródło: Volkswagen Group

Mimo że w ubiegłym roku na dostawy Volkswagena wpływ miały problemy z łańcuchem dostaw, firma dostarczy 9,3 mln pojazdów w 2020 roku i prawie 11 mln w 2019 roku. Średnia dostawa w ciągu ostatnich trzech lat wynosiła zatem około 9,7 mln pojazdów. Przy założeniu braku wzrostu ogólnej liczby dostarczanych pojazdów, 20% udział w oparciu o trzyletnią średnią dostaw wyniósłby 1,9 mln BEV do 2025 r. Oznacza to czterokrotny wzrost w porównaniu z dostawami BEV w 2021 r., przewidzianymi przez Volkswagena.

Ponadto firma zamierza zwiększyć sprzedaż pojazdów BEV do połowy całkowitej sprzedaży do 2030 r. Oprócz rynku europejskiego, Volkswagen spodziewa się, że część tego wzrostu będzie pochodzić z Chin.

Ogromne inwestycje w pojazdy elektryczne

Aby osiągnąć swoje cele, Volkswagen planuje ogromne inwestycje w badania i rozwój.

Plan inwestycyjny Grupy VW

Volkswagen przeprowadza średnioterminowe planowanie budżetowe w ramach rund planowania. W ostatniej rundzie PR70 na działania związane z elektryfikacją przeznaczono 73 mld euro. Jedna trzecia tej kwoty, czyli 52 mld euro, ma być przeznaczona wyłącznie na pojazdy BEV i elektryfikację. Około 8 mld euro przeznaczono na hybrydowe układy napędowe, a około 30 mld euro na rozwój oprogramowania i technologie cyfrowe.

Volkswagen zwiększył swoje przewidywane nakłady na badania i rozwój oraz inwestycje kapitałowe związane z pojazdami BEV i elektryfikacją do 52 mld euro, z 35 mld euro przeznaczonych na ten cel w poprzedniej rundzie planowania PR69.

Najwyższa pozycja na rynku

Ugruntowana marka daje Volkswagenowi przewagę nad nowszymi konkurentami w segmencie pojazdów elektrycznych. Jeśli Volkswagen będzie w stanie dostarczać wysokiej jakości pojazdy elektryczne przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów w ryzach, popyt nie musi być barierą dla jego rozwoju.

Przy takim wysiłku, jaki firma wkłada w elektryfikację, w ciągu kilku lat powinna stać się wiodącym producentem pojazdów elektrycznych. Ogólnie rzecz biorąc, akcje Volkswagena stanowią atrakcyjny sposób inwestowania w boom na EV po rozsądnej cenie.

Tradycyjnie nie jest to rekomendacja inwestycyjna i zalecam przeprowadzenie własnej dokładnej analizy przed zainwestowaniem w akcje VW. Plany VW dotyczące pojazdów elektrycznych zostały omówione przez analityka Rekha Khandelwal.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet