S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Jak łatwo inwestować w złoto: skorzystaj z akcji i zdywersyfikowanego funduszu ETF

Niepewne czasy skłaniają inwestorów do coraz częstszego poszukiwania tzw. bezpiecznej przystani. Biorąc pod uwagę rozległy konflikt zbrojny na Ukrainie, rosnącą inflację i wzrost stóp procentowych, nie brakuje obecnie problemów. Dlatego w tym środowisku sensowne może być skoncentrowanie się na złocie w celu ochrony aktywów. W tym artykule omówimy, jak łatwo w nie inwestować.

Złoto jako zabezpieczenie w niepewnych czasach

Od pewnego czasu interesuję się inwestowaniem w złoto i doszedłem do wniosku, że najłatwiejszym sposobem inwestowania w ten surowiec są akcje spółek wydobywczych lub nabycie odpowiednich funduszy ETF. Dlatego też do niniejszego artykułu wybrałem jedną konkretną spółkę wydobywczą, która moim zdaniem należy do najlepszych w swojej branży, oraz jeden znany fundusz ETF, który koncentruje się właśnie na złocie.

Górnik złota

Kapitalizacja rynkowa spółkiNewmont Mining Corp. NEM o wartości 66-2.7%,8 mld USD jest wiodącą firmą złotniczą na świecie. Ponadto znaczne rezerwy i zasoby złota oraz innych metali sprawiają, że firma będzie generować zyski przez wiele lat.

Według prezentacji firmy, Newmont posiada 96 mln uncji rezerw złota i 112 mln uncji zasobów złota. Ponadto posiada 69 mln uncji w innych rezerwach (miedź, srebro i inne) oraz 112 mln uncji w zasobach naturalnych.

Aby umieścić te liczby w kontekście, kierownictwo spodziewa się wydobywać od 6 do 6,8 mln uncji złota i od 1,3 do 1,6 mln uncji innej produkcji rocznie co najmniej do 2026 r. W oparciu o obecną produkcję Newmont posiada rezerwy złota na 15 lat i zasoby złota na 18 lat oraz znacznie więcej rezerw i zasobów innych minerałów. Między innymi spółka od 32 lat regularnie wypłaca dywidendę, a stopa dywidendy wynosi obecnie 2,6%.

Jeśli cena złota wzrośnie, wartość rezerw i zasobów firmy Newmont znacznie wzrośnie - a wraz z nią cena jej akcji.

Pięcioletni wykres akcji Newmont Corporation , Źródło:Google Finance

Powinienem jednak dodać, że nie jestem zwolennikiem kupowania na ATH, więc w ramach potencjalnej inwestycji poczekałbym na przynajmniej niewielką korektę akcji.

Ekspozycja netto z ETF-ami

Fundusz SPDR Gold Shares $GLD-2.0%ETF zapewnia inwestorom doskonały sposób na uzyskanie ekspozycji na cenę złota. Fundusz zapewnia inwestorom innowacyjny, stosunkowo niedrogi i bezpieczny sposób dostępu do rynku złota. SPDR® Gold Shares jest największym na świecie funduszemETF opartym na fizycznym złocie.

Warto również wiedzieć, że wskaźnik kosztów ETF wynosi 0,4%, co jest relatywnie wysoką wartością w porównaniu na przykład z innymi funduszami.

Słowo na zakończenie

Choć na pierwszy rzut oka złoto samo w sobie może nie być zbyt atrakcyjne dla większości inwestorów (dla mnie też przez długi czas nie było), są chwile, kiedy opłaca się mieć je w portfelu, a ten czas może być właśnie teraz.

Należy pamiętać, że nie jest to rekomendacja inwestycyjna i zalecam przeprowadzenie własnej, dokładnej analizy przed potencjalnym otwarciem pozycji. Analityk Lee Samaha omówił możliwości ekspozycji na złoto.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet