S&P 500 ^GSPC 5,297.24 -0.14%
Nvidia NVDA $1,143.36 +7.39%
Tesla TSLA $175.89 -1.87%
Alphabet GOOG $177.56 +0.70%
Amazon AMZN $181.41 +0.36%
Microsoft MSFT $428.75 -0.33%
Apple AAPL $190.42 +0.23%
Meta META $477.22 -0.21%

Jak zapewnić sobie dochód pasywny za pomocą portfela dywidendowego?

Nie martw się, nie zamierzam zagłębiać się w żadne gwarantowane poradniki na temat tego, jak osiągnąć wspaniały dochód pasywny ani nic podobnego. Sam nie wiem. Dlatego zwracam się do społeczności Bulios, aby pomogli mi podzielić się swoimi wskazówkami na temat wysokiej jakości tytułów dywidendowych, jak ich szukać, na co zwracać uwagę i dlaczego warto je mieć w swoim portfelu.

Dochód pasywny z dywidend brzmi seksownie i prawdopodobnie jest też łatwy. A więc jest czy nie jest?

Wolne starty

Po pierwsze, chciałbym wspomnieć o moich osiągnięciach w zakresie tytułów dywidendowych. Od dłuższego czasu mam na oku producenta papierosów, firmę Altria $MO-0.5%. Ja również otworzyłem stanowisko w tej firmie. Oferuje przyzwoitą dywidendę w wysokości 0,9 USD, która regularnie wzrasta, a w stosunku do ceny zakupu akcji daje bardzo dobrą stopę zwrotu z dywidendy. Firma ma też dobre wyniki. Kapitalizacja rynku i sprzedaż regularnie rosną. W ubiegłym roku firma odnotowała spadek zysków, ale można to przypisać kowidowi.

Kolejną pozycją na mojej liście zakupów jest gigant telekomunikacyjny Verizon Communications $VZ-1.2%. Czy uważasz, że to dobry wybór?

Na co zwrócić uwagę

Jestem zupełnym nowicjuszem w świecie tytułów dywidendowych. Ale udało mi się coś wyłapać. Kiedyś myślałem na przykład, że wystarczy znaleźć spółkę o najwyższej stopie zwrotu z dywidendy i wszystko gotowe. Ale oczywiście rzeczywistość jest inna. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest dla mnie to, jak długo spółka faktycznie wypłaca dywidendy. Ponadto zwracam uwagę na to, czy wypłacana dywidenda regularnie wzrasta. Ważnym aspektem jest również częstotliwość wypłacania dywidendy w ciągu roku. Oczywiście, konieczne jest także przeprowadzenie ogólnej analizy przedsiębiorstwa.

Co sprawia, że tytuły dywidendowe są atrakcyjne?

Pierwszą obowiązkową odpowiedzią jest dywidenda. To nie podlega negocjacjom. Poza tym podoba mi się automatyczna dywersyfikacja mojego portfela. Dostrzegam również korzyści płynące z tego, że nie muszę rwać włosów z głowy podczas dużych spadków cen akcji. Dywidenda i tak się zbliża 😉. Plusem jest to, że odkrywam nowe firmy, na które normalnie bym nie wpadł. Tak więc pewne poszerzenie ogólnego obrazu sytuacji nigdy nie jest czymś złym.

Pomoc wspólnotowa

Interesuje mnie Twoja opinia na temat dywidend w ogóle. Czy Twoim zdaniem stawianie na Altrię i Verizon to dobry wybór? A czy wy macie jakieś tytuły, obok których nie potraficie przejść obojętnie? Będzie mi bardzo miło, jeśli przyłączysz się do dyskusji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet