S&P 500 ^GSPC 5,309.04 -0.23%
Tesla TSLA $179.17 -3.98%
Alphabet GOOG $177.13 -1.34%
Meta META $469.44 +1.04%
Nvidia NVDA $944.16 -1.02%
Apple AAPL $190.93 -0.74%
Amazon AMZN $182.68 -0.26%
Microsoft MSFT $429.40 +0.08%

Totalna klapa: Dlaczego jestem rozczarowany wynikami Netflixa?

Kto nie zna Netflixa. Prawdopodobnie najczęściej używana platforma do wyświetlania filmów i programów telewizyjnych. Potencjalnie najbardziej kultowe akcje dekady. Firma, która całkowicie zmieniła przemysł filmowy i postrzeganie produkcji wideo przez społeczeństwo. Ale kiedy otworzyłem pierwsze podsumowanie wyników, byłem przerażony. Ostatnie opublikowane dane są absolutnie katastrofalne. Co się za tym kryje, co będzie dalej i co to oznacza dla inwestorów?

Netflix nadal jest zdecydowanym liderem rynku produkcji filmowej

Netflix $NFLX-1.5% zanotował nieoczekiwany spadek liczby abonentów netto w pierwszym kwartale, ponieważ firma poradziła sobie z wyjściem z Rosji i coraz bardziej nasyconym rynkiem północnoamerykańskim. Po ogłoszeniu raportu akcje spadły o ponad 20%.

Oto kilka najważniejszych danych:

Przychody: 7,87 mld USD wobec oczekiwanych 7,95 mld USD, wzrost o 7,16 mld USD w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Zysk na akcję: 3,53 USD wobec oczekiwanych 2,91 USD i 3,75 USD w ujęciu rocznym

Abonencinetto: abon enci: -200 tys. vs. oczekiwane +2,51 mln, rok do roku +3,98 mln

Zakupy dokonane jesienią ubiegłego roku nie wydają się teraz dobrym wyborem. Ale co z dłuższą perspektywą?

Spadek liczby nowych użytkowników Netflixa był zaskoczeniem dla Wall Street, analitycy spodziewali się spowolnienia, ale nadal pozytywnego wzrostu liczby subskrypcji w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. W tym samym kwartale ubiegłego roku liczba subskrybentów wzrosła o prawie 4 miliony. W sumie Netflix zakończył pierwszy kwartał z liczbą 221,64 mln globalnych abonentów.

"Od dłuższego czasu Netflix stawia przede wszystkim na abonentów" - powiedział Santosh Rao, szef działu badań w Manhattan Venture Partners, w wywiadzie dla Yahoo Finance Live, przeprowadzonym we wtorek po ogłoszeniu wyników Netflixa. "Całą tę historię trzeba teraz oceniać nieco inaczej. Mnożniki stają się w tym momencie przekonujące, ale musimy zobaczyć i uwierzyć, że strategia wzrostu jest nadal nienaruszona i że firma jest w stanie poradzić sobie z przyszłymi wyzwaniami".

W bieżącym kwartale Netflix zapowiedział, że spodziewa się jeszcze większego spadku liczby nowych użytkowników. Firma streamingowa podała, że w drugim kwartale fiskalnym zanotowała spadek liczby abonentów o 2 miliony, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 2,4 miliona.

"Nasza stosunkowo wysoka penetracja gospodarstw domowych - z uwzględnieniem dużej liczby gospodarstw domowych dzielących się kontami - w połączeniu z konkurencją stwarza bariery dla wzrostu przychodów" - stwierdził Netflix w liście do akcjonariuszy we wtorek po południu.

"Pracując nad przyspieszeniem wzrostu przychodów - poprzez udoskonalanie naszych usług i bardziej efektywną monetyzację współdzielenia konta przez większą liczbę gospodarstw domowych - utrzymamy marżę operacyjną na poziomie około 20%" - dodał Netflix. "Kluczem do naszego sukcesu była nasza zdolność do tworzenia niesamowitej rozrywki z całego świata, prezentowania jej w wysoce spersonalizowany sposób i przyciągania większej liczby widzów niż konkurencja".

Netflix przez większą część ubiegłego roku zmagał się z problemem spowolnienia wzrostu liczby użytkowników, a po pandemicznym wzroście liczby nowych subskrypcji liczba nowych użytkowników spadła do zera. Spowolnienie to zostało jednak pogłębione przez wycofanie się Netflixa z Rosji na początku marca, po inwazji tego kraju na Ukrainę. Netflix poinformował w swoim liście do inwestorów, że zawieszenie świadczenia usług w Rosji pozbawiło go w ciągu kwartału 700 tys. płatnych subskrybentów netto.

Firma poinformowała również, że odnotowała spadek liczby abonentów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, które łącznie straciły 600 tys. płacących użytkowników netto. Na początku tego roku Netflix ogłosił kolejną podwyżkę cen dla widzów z Ameryki Północnej, którą firma podała jako przyczynę spadku w tym kwartale, choć dodała, że ogólny efekt podwyżki cen był "znacząco pozytywny dla przychodów".

Generalnie jednak inwestorzy (co widać na wykresie) odeszli od Netflixa, darząc go zaufaniem. W dłuższej perspektywie jest to nadal spółka o bardzo wysokiej jakości i dużym potencjale, ale osobiście jestem nieco zaniepokojony tymi negatywnymi informacjami. Od jakiegoś czasu mam Netflixa na liście obserwowanych, ale to obecne problemy i ogólnie słabe wrażenia z użytkowania coraz bardziej zniechęcają mnie do inwestycji.

A Ty, jakie jest Twoje zdanie na temat tej firmy? Czy masz takie same odczucia, czy też uważasz, że ten kryzys to doskonała okazja do zakupu?

Zastrzeżenie:To nie jest rekomendacja inwestycyjna. Nie jestem profesjonalistą, a jedynie amatorem, który dzieli się swoimi opiniami na podstawie danych z Internetu, w tym przypadku analizy Emily McCormick.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet