Zajímáte se někdo o akcie Canon?

Dnes jsem narazil na jednu zajímavou zprávu. Canon plánuje v rámci technologického soupeření mezi USA a Čínou zasáhnout trh s high-end zařízením tím, že uvede na trh svou novou nanoimprint technologii...

ASML
$694.53 $4.21 +0.61%
Capital Structure
Market Cap
274.1B
Enterpr. Val.
253.1B
Valuation
P/E
33.0
P/S
9.5
Dividends
Yield
1.0%
Payout
30.9%

Očekává se, že technologie Canonu umožní menším výrobcům polovodičů produkovat pokročilé čipy, což je oblast, kterou v současnosti dominují velcí hráči v odvětví. Nové výrobní zařízení na čipy od Canon má konkurenceschopné ceny a míří na rivalitu s lithografickými stroji společnosti ASML Holding $ASML+0.6%.

Par let zpatky jsem tam neco malo mel, ale prodal jsem to se ztratou, protoze to vypadalo na value trap. Canon na fototechnice moc nevydelava, litograficke zarizeni bylo o parnik za ASML a mohlo souperit tak leda s Nikonem. Vetsinu prijmu maji z tiskaren a to muze byt casem jiz upadajici biz (vidam to zminovane v temer kazde alanyze o HPQ).

Co jsem tak zatim pochopil, tak ta jejich masina je na uplne jinem principu nez EUV od ASMl a ten postup je casove narocnejsi, takze efektivita/naklady nejsou plne idealni a hlavne to jeste neni overeno v seriove vyrobe. Pokud se ukaze, ze to opravdu umi 4nm technologii v dostacujici kvalite a cene, tak to muze zmenit pomer sil v monopolnim postaveni ASML, ale od toho jsme jeste myslim dost daleko.

Každopádně si myslím, že i když by se ta litografie prosadila, tak to pro ně nebude žádná výhoda oproti ASML v tom ohledu, že by mohli dodávat do Číny technologii pro výrobu pokročilých polovodičů. Dostanou od USA stejné omezení jak kdokoliv jiný.

Vidím to úplně stejně. Dodám, že spousta dodavatelů je pro tuto technologii velmi klíčová a ta už se dávno veze na úzké spolupráci s ASML (spousta dodavatelů je evropských a i to může hrát roli). Většina mašin ve světě je stále DUV a ASML teprve postupně v rámci jednotek kusů dodává EUV zařízení a Canon s tím rozhodně tak rychle nepřijde, takže to budou stroje od ASML. Zároven ASML již testuje prakticky i nástupce EUV, což zabere řadu let, ale technologicky jsou o krok napřed.