S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Powell wzywa ekonomistów Fed do elastyczności

Jerome Powell - wygłosi kilka przemówień, uwag dziś i jutro na Konferencji Stulecia Wydziału Badań i Statystyki w Waszyngtonie.

"Rygor intelektualny musi być połączony z elastycznością i zwinnością" - powiedział Powell w przemówieniu otwierającym konferencję z okazji 100-lecia Wydziału Badań i Statystyki Rady Gubernatorów Fed. Jerome Powell powiedział, że bank centralny musi być skłonny do myślenia wykraczającego poza złożone symulacje matematyczne, których tradycyjnie używa do prognozowania gospodarki. Dlatego też wezwał ekonomistów Fed do elastycznego podejścia do metod prognozowania.

"Nawet przy najbardziej wyrafinowanych modelach, a nawet w stosunkowo spokojnych czasach, gospodarka często nas zaskakuje" - powiedział Powell. "Ale nasza gospodarka jest elastyczna i dynamiczna, a czasami podlega nieprzewidywalnym wstrząsom, takim jak globalny kryzys finansowy lub pandemia. W takich momentach prognostycy muszą myśleć poza modelami".

Prezes Fed nie skomentował perspektyw polityki pieniężnej ani gospodarki w swoich uwagach. ...klasyka, jak inaczej pozostawić rynki w napięciu... 😂

Pojawiły się dalsze głosy, że prognozy były trudnym zadaniem dla Fed w gospodarce po pandemii.

Pracownicy Fed nadal określali wybuch inflacji jako "przejściowy" przez większość 2021 r., po czym przyspieszył on jeszcze bardziej w 2022 r., osiągając szczytową roczną stopę 7,1% w czerwcu tego roku.

W następstwie serii upadłości banków w marcu 2023 r. pracownicy przewidywali "łagodną recesję", która rozpoczęła się w dalszej części roku, po czym kilka miesięcy później odrzucili to wezwanie. Gospodarka rosła w ujęciu rocznym w tempie 2,1% w drugim kwartale w okolicach długoterminowego trendu, a następnie rosła w tempie 4,9% w trzecim kwartale.

Prognostycy Fed "wykonują tę pracę na największej scenie i o najwyższą stawkę, ponieważ wiedzą, że gospodarka bardzo często nas zaskakuje" - powiedział Powell, dodając, że praca ta wymaga "dużych dawek odwagi i pokory".

Urzędnicy spotkają się 12-13 grudnia, a przed spotkaniem zapoznają się z nowymi raportami na temat sprzedaży detalicznej, zatrudnienia i inflacji. Rynki kontraktów terminowych nie mają prawie żadnych szans na podwyżkę stóp procentowych i przewidują, że obecny referencyjny poziom stóp procentowych Fed - 5,25% do 5,5% - będzie oznaczał szczyt cyklu zacieśniania.

Indeksy $^GSPC+0.2% $^NDX+0.2% pozostają dziś spokojne po tej akcji. 😊


Może więc nastąpi korekta

Zobaczymy, bo chociaż podoba mi się wzrost, myślę, że poradziłbym sobie z korektą, o ile nadal jest coś do kupienia. Ale na razie zbliżamy się do ATH, więc będzie ciekawie, jeśli tam dotrzemy lub nawet go przekroczymy. 😁

Zobaczymy:D

Nie mam nic przeciwko temu, że rynki są napięte. Z zadowoleniem przyjąłbym niewielką korektę. Ponadto większość głównych walut znajduje się obecnie na oporze. Niewielkie cofnięcie byłoby miłe. 😉

Zgoda kolego, też bym to tak widział, bo teraz ceny po prostu idą w górę i nie ma co kupować od dużych firm. 😊

Ale możesz to napisać. Ja w tym tygodniu raczej na krótko. Jutro znów pojawi się post podsumowujący ten tydzień w opcjach. 😉