S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Powell Fed ekonomistlerini esnek olmaya çağırdı

Jerome Powell bugün ve yarın Washington, D.C.'de Araştırma ve İstatistik Bölümü'nün Yüzüncü Yıl Konferansında çeşitli konuşmalar ve açıklamalar yapacak.

Powell, Fed Yönetim Kurulu Araştırma ve İstatistik Bölümü'nün 100. yıldönümünün kutlandığı konferansın açılış konuşmasında "Entelektüel titizlik esneklik ve çeviklikle birleştirilmelidir" dedi. Jerome Powell, merkez bankasının ekonomiyi tahmin etmek için geleneksel olarak kullandığı karmaşık matematiksel simülasyonların ötesinde düşünmeye istekli olması gerektiğini söyledi. Bu nedenle Fed ekonomistlerini tahmin yöntemleri konusunda esnek olmaya çağırdı.

Powell, "En sofistike modellerle ve hatta nispeten sakin zamanlarda bile ekonomi bizi sık sık şaşırtıyor" dedi. "Ancak ekonomimiz esnek ve dinamiktir ve bazen küresel bir finansal kriz veya bir pandemi gibi öngörülemeyen şoklara maruz kalabilir. Böyle zamanlarda tahmincilerin modellerin dışında düşünmesi gerekir."

Fed Başkanı konuşmasında para politikası ya da ekonominin görünümüne ilişkin bir yorumda bulunmadı. ...klasik, piyasaları başka nasıl sıkışık bırakabiliriz ki... 😂

Tahminlerin, salgın sonrası ekonomide Fed için zor bir egzersiz olduğu daha fazla konuşuldu.

Fed personeli, 2022'de daha da hızlanarak aynı yılın Haziran ayında yıllık %7,1'lik en yüksek orana ulaşmadan önce, 2021'in büyük bir bölümünde enflasyon salgınını "geçici" olarak nitelendirmeye devam etti.

Mart 2023'te bir dizi banka iflasının ardından, personel yılın ilerleyen dönemlerinde başlayacak "hafif bir durgunluk" öngörüyor, ancak birkaç ay sonra bu çağrıyı reddediyor. Ekonomi ikinci çeyrekte uzun vadeli trendi civarında yıllık %2,1 oranında büyümüş, ardından üçüncü çeyrekte %4,9 oranında büyümüştür.

Fed tahmincilerinin "bu işi en büyük sahnede ve en yüksek risklerle yaptıklarını çünkü ekonominin bizi çok sık şaşırttığını bildiklerini" söyleyen Powell, bu işin "yüksek dozda cesaret ve alçakgönüllülük" gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Yetkililer bir sonraki toplantıyı 12-13 Aralık'ta yapacak ve toplantı öncesinde perakende satışlar, işe alımlar ve enflasyonla ilgili yeni raporlar görecek. Vadeli işlem piyasaları faiz artırımına neredeyse hiç ihtimal vermiyor ve Fed'in mevcut gösterge faiz seviyesi olan %5,25 ila %5,5'in sıkılaştırma döngüsünün zirvesini işaret edeceğini öngörüyor.

Bu hareketin ardından $^GSPC+0.0% $^NDX+0.0% endeksleri bugün sakin seyrediyor. 😊


No comments yet