Je veliká škoda, že je Čína taková a vládne tam komunismus. Osobně do Číny neinvestuji, ovšem v budoucnu možná budu mít jednu až dvě akcie z Číny na kterých vytvořím menší pozici.

Já jsem pracovně v Číně strávil dohromady 14 týdnů v roce 2018. A tehdy to tam bylo sice divný, ale celkem v pohodě (na rozdíl od Indie, tam už nikdy víc). Ale od tý doby to jde od 10 k 3...

Chápu a bohužel je to tak. Ovšem to s tou Indií mě překvapuje, jelikož bych čekal, že Indie bude skvělá jak se teď pořád říká.

Je fakt , ze veskera Čína v protfoliu je v minusu (u me) $BABA-0.2% $NIO-1.4% $HSAI .. $NIO se trochu zvedne a letí .. $ HSAI budu brzet (snad jsem nasel poklad)

Taky je možnost, že se "nějak" medvídka Pú zbaví a zase půjdou nahoru... 😁

Osobně vlastním v portfoliu menší část společnosti $NIO-1.4% a chápu, že by mohla v Číně nastat krize. Každopádně nazývat to kolapsem je dle mého až moc silný slovo. Každopádně video bylo zajímavé, díky za něj. 👍🏽

Tohle je přesně ten důvod, proč pořád přemýšlím nad tím, jestli kupovat pro diverzifikace All-World, MSCI nebo čistě S&P500. Všichni volají po diverzifikaci. Ale dle mě, USA byla a nadále bude ten trh, který bude táhnout. A všechny tyto nestabilní státy, Emerging Markets, nikdy USA nepředběhnout. Podívejte na Evropu, po USA byla nedávno druhý nejvýznamější tahoun a sama se svými nesmysly dostala na 4., 5. místo.

No jak říká Warren Buffet "Diversification is protection against ignorance" 😁 Když opravdu víš (věříš že víš), co děláš, diverzifikovat nemusíš. Nebo ještě lépe diverzifikovat mimo akcie. V mém portfoliu je teď 93% $TSLA+0.5% ...

To je pálka! jaká je tvoje průměrná nákupka? :)

Moje portfolio ne, ale já mentálně ano. 😁 O absolutním krachu Číny se mluví už roky...

Tak kdyby Čína zabavila Teslou tak s největší pravděpodobností by to byla taková katastrofa že by většina portfolií byla k ničemu a snad jen zlato a nemovitosti ve Švýcarsku nebo Novém Zélandu by měly cenu a dobře vybavený bunkr by se taky mohl hodit 🙂 podrobnosti viz:

https://uspreppers.com/

Kolaps je také nepekné slovo, ktoré vyvoláva predstavy konca sveta. Samozrejme platí, že čo si nafúkli, to si po spľasnutí vyžerú a do určitej miery my s nimi, ale nie je to nič, s čím by sa svet nestretol a u predvídavejších s čím by nepočítali. Však my tu v tejto komunite to robíme tiež, akurát že nenafukujeme cenu nehnuteľností(až na vás s REITMI😉), ale cenu akcií, čo je len iné aktívum a keďže na Slovensku, u vás v ČR a ani v EÚ nie je veľa Čínskych firiem, tak z toho obavy nemám, naopak Európskym firmám, zvyknutým na lacné peniaze, to len pomôže.

Ale nerád by som sa dostal do polemiky s niekým, kto začne tvrdiť, že za rastúcimi cenami akcií je ekonomická výkonnosť tých-ktorých firiem, kým za rastom cien nehnuteľností v Číne sú len nuly a jedničky v softvéri pri vytvorení úverov v bankách, lebo taká debata by nemala konca...

A teraz doslovná odpoveď na to, čo si napísal ty bez toho videa:

Tesla kľudne môže o tú továreň prísť a to niekoľkými rôznymi spôsobmi a zasa sa nestane nič nového, proste to odpíšu a jej akcie sa na nejaký čas zhupnú o stovku nadol. Ani firmy ako Microsoft, Amazon, Google či Apple sa nevyhli stratám, keď stavili na porazených a nie raz kúpili firmu, od akvizície ktorej si sľubovali miliardové zisky a skončilo to mnohotisícovým zástupom nezamestnaných a zatvorením tej firmy, už včlenenej do nich.

Nio skrachuje tak-či tak, lebo bežní Číňania si autá kupujú aj tak len preto, že si to želá politbyro a do EÚ ani do USA ich nepustia, spôsobilo by to davy nezamestnaných a revolúciu🤣

BYD si to riziko uvedomuje a tak expanduje do sveta, lenže verím, že výhody demokracie prinesú vedecké úspechy, ktoré ich náskok zvrátia v náš prospech, veď si len pozrite mená TOP vedcov na US univerzitách- doslova nasávajú mozgy z celého sveta a tie mená sa objavujú aj v najinovujúcejších firmách...

Tak nějak. Já bych si auto z Číny (zvlášť EV) nekoupil už jen z toho důvodu kolik tam je kamer, mikrofonů a jiných čidel a všechna ta data letí do Číny... 😁 A automobilky v US a EU zvládnou zkrachovat i bez toho.

Propagandě je nejlépe nevěřit, skoro vždy je zavádějící.

Na krach (nejen) čínského trhu se lze (částečně) připravit důslednou diverzifikací investic, používáním stop losů, VIXu, zajištění opcemi a příp. i kumulací hotovosti. A taky každodenním používáním Buliosu jakožto důležitého informačního zdroje. Možností je řada, každý si může vybrat.

Asi takhle: Pokud má v deskripci kanálu "Human rights advocate for China" tak asi vcelku tuším z jaké pozice na problémy Číny kouká. Ne, že by problematický věci který načrtává neexistovaly - demografie, real estate sektor, veřejný dluh, specifický finanční systém atd. nicméně s výjimkou demografie všechny ty věci projdou během let nějakou evolucí a jsou +- "řešitelný". To znamená nic jako "kolaps Číny" ve smyslu, že ten stát půjde úplně do kopru, všechno zkrachuje, fabriky přestanou existovat, nastane politická revoluce atd. se dle mého v nejbližší době nestane. Finanční krize spuštěná např. předluženým nemovitostním sektorem (alá 2008 US)? Může se stát, ale není to konec světa. Demografický problém pak Čína bude muset řešit hlavně robotizací a automatizací tzn. long čínský tech je v zásadě jistá sázka na budoucí dekády.

Youtubeři prostě rádi červený šipky, apokalyptický ohně, destrukci, katastrofický názvy a šokovaný obličeje protože to YT algoritmus preferuje :) ačkoliv realita je o něco míň dramatická.

Ale není to špatný na rozproudění diskuze 😁 Pravda bude někde mezi, jako obvykle. Spíš než kolaps ale vidím problém v možném "znárodnění".