S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Česká národní banka tento týden zveřejnila zápis ze zasedání rady ČNB ze dne 2. listopadu 2023. Pro pokles sazeb o 0,25 p.b. hlasovali pouze dva členové rady Jan Frait a Tomáš Holuba. Pro ponechání dosavadních sazeb hlasovali: Aleš Michl, Eva Zamrazilová, Karina Kubelková, Jan Kubíček a Jan Procházka. Zatím mi nepřipadá, že by sazba i na začátku roku měla snižovat. Jak to vidíte vy?


Do konce roku beze změny. Ale sama ČNB analytikům v pravidelné prezentaci načrtla základní scénář snížení sazeb během 2024. Ta monetární restrikce je už celkem cítit - lidi i firmy zásadně šetří, HDP klesá. Spike v inflaci poslední měsíc/e je spíš statistický efekt jiné srovnávací základny tzn. neodráží úplně reálné číslo (i to sama ČNB zmiňovala). Zdražení energií a i přes konsolidační balíček pokračující fiskální bonanza ty rate cuty můžou možná posunout až na druhou půlku 2024, ale uvidíme. Ale přijít by měly, pokud si nechceme způsobit delší a hlubší recesi než okolní země. ECB zjevně topnula na 4,5-4,75%, my jsme na 7%. Ale jestli chce Michl nejdřív vidět 10% nezaměstnanost než něco udělá, kdo ví...

Zmíněná prezentace ČNB pro analytiky hír: https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/en/monetary-policy/.galleries/forecast/analysts_meetings/download/analysts_2023_mpr_autumn.pdf

Jsem na to zvědavá, jak se nakonec rozhodnou

Bohužel vláda nepomáhá ke snižování inflace a sazeb, takže bohužel pokles sazeb asi nejdřív na jaře 2024.

Přijde mi že do toho všeho zvedat dph bude ještě dobrý mazec

A když to teď konečně schválili, tak to třeba ČNB přidá do prognozy

První snížení čekám až v příštím roce. Jenom je otázka, zda to nebude až třeba v 2. pol. ...

Podle mne to záleží, co udelav Q1 s inflaci zvednutí dph

Nevidím důvod snižování sazeb. Inflace celkem vzrostla za poslední měsíc, takže tento rok dle mého není dobrý čas ke snižování a nějaké to snižování by mohlo přijít až půli příštího roku, pokud vše půjde dobře. Každopádně to je jen můj názor.

Vidím to stejne a další vidina přijde po zvýšení dph

To může kartami ještě dost zamichat

Do konce roku to na snížení nevidím. Možná ani ne hned v lednu. Rétorika se sice rychle může změnit, ale data tomu příliš nenapomáhají.

Právě a to se ještě do toho nezapočítává zvýšení DPH od nového roku

Ale třeba to teď zarsfi do prognózy, když to teď schvalili

Už před tímto zasedání se suškalo, že ke snižování dojde nejdříve na posledním, tedy prosincovém, zasedání. Vzhledem k tomu, že ČNB mírně zhoršila výhled na další rok, bych se tedy nedivil, kdyby sazby zůstaly i během lednového zasedání.

Vidím to stejne. Navic si říkám, že když půjde volnost konsolidační balíček a zvýšení DPH, tak to na inflaci nebude mít úplně pozitivní dopad

Konečně ho schválili, tak uvidíme. Snad to ČNB teď dá do svých prognoz

Já myslím, že se sníží, ekonomika hodně oslabila a mohla by v opačném případě přijít i nízká deflace. Tomu se bude chtít ČNB vyhnout. Asi bude vhodné před tím snížením vyměnit nějaké koruny za dolary.

Uvidíme. Já čekám že se zvýšením dph v rámci konsolidačního balíčkuse spíš prohloubí inflace

Trh je již hodně zadušený a ČR se stává nekonkurenceschopnou proto zemím, co mají nižší sazby, což jsou skoro všechny. Sazby navíc jsou na této vysoké úrovni rok a půl, což je abnormálně dlouho. I když se zvýší zmiňované DPH a poplatky za distribuci elektřiny, proto tomu jde silně slábnoucí poptávka a spotřeba domácností, maloobchodu, stavebnictví a všeho, což způsobuje a způsobí i přes to všechno spíše zlevňování.  Pracuji v bankovním sektoru a myslím si, že vzhledem k tomu všemu se sazby sníží o 0,25 % koncem roku, na posledním letošním zasedání, už proto, že se nesnížily teď, což půlka analytiků předpokládala..

navíc pokud by nezačalo již nyní alespoň ono symbolické snížení o 0,25 %, tak může dojít k tzv. "přetočení" a to by mohlo udělat v podstatě ekonomickou apokalypsu. Jakékoliv velké snížení by se pak stejně projevilo se zpožděním, tak jak to u tohoto je. Také je nutné pamatovat na to, že ČNB proti ECB a FEDu začala zvyšovat zazby prudčeji a podstatně dříve, takže musí i jako první začít snižovat. A vzhledem k tomu, že ECB i FED pravděpodobně dosáhly vrcholu a již nezvýšily, je to znamení momentu, kdy ČNB začne snižovat..

To znamená ještě v prosinci? Chápu to dobře?

Líbilo by se mi, kdyby se spíše zpevňování, ale přijde mi, že kupní síla je pořád poměrně dost vysoká. Myšleno, že poptávka je pořád poměrně vysoká a nabídka ji doplňuje, přijde mi, že podle toho budou ceny spus stagnovat. A nemovitosti v Praze z zase trochu lezou nahoru a to nedošlo ke snížení sazby