S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Jak uzyskać dochód pasywny? Weźmy na przykład te dwie spółki o wyjątkowo wysokich dywidendach

Wiele się mówi o strasznym słowie na "R" - recesja. Ponieważ rynki wyraźnie się ochładzają po długiej hossie z przełomu 2020 i 2021 r. Co więcej, inflacja osiąga 40-letni szczyt. A może umieścisz na swojej liście obserwacyjnej spółki, które pokryją ją swoimi brutalnie wysokimi dywidendami? Z historycznego punktu widzenia wydaje się to całkowicie logicznym posunięciem!

Długoterminowy wzrost - to jest dokładnie to, czego chcemy

Tym razem trafiłem na radę głównego analityka rynku akcji Chrisa Harveya, który zajmuje się rynkiem Wells Fargo $WFC+0.1%. Uważa on, że właśnie w takich sytuacjach opłaca się kupować takie firmy.

Ponadto dodaje prognozę dotyczącą ogólnej sytuacji na rynku: "Mimo że codziennie pisze się o recesji, nie spodziewamy się jej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Prawdopodobnie dominować będzie raczej stagflacja (wysoka inflacja/wolniejszy wzrost), co świadczy o stabilnym wzroście i niskiej zmienności akcji."

Harvey popiera ten pogląd kilkoma konkretnymi danymi, które powinny zachęcić inwestorów: "Nie oczekujemy, że konsumenci będą słabnąć, biorąc pod uwagę, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych jest najniższa od 1968 r., a wartość netto amerykańskich gospodarstw domowych na dzień 31 grudnia 2011 r. była rekordowo wysoka i wynosiła 150 tys. dolarów. Sugeruje to, że ryzyko recesji jest raczej obawą niż rzeczywistością..."

Mimo to nie możemy lekceważyć ostrzeżeń o utrzymującej się inflacji i zmienności akcji, ani też całkowicie zdyskontować możliwości wystąpienia recesji; w obliczu tych wszystkich szans, silna pozycja defensywna, w tym wysokodochodowe tytuły dywidendowe, zapewni inwestorom niezbędną ochronę portfela. Analityk wymienił następnie dwa następujące tytuły:

Crescent Capital BDC $CCAP+0.4%

Zacznijmy od Crescent Capital, firmy rozwoju biznesu(BDC) i średniej klasy firmy private equity. Firma Crescent inicjuje i inwestuje w inwestycje dłużne i kapitałowe na rynku docelowym i zbudowała portfel, w ramach którego zarządza aktywami o łącznej wartości około 28 mld USD.

Wskaźnik P/E na poziomie 6 i dywidenda w wysokości 9,2%? 😯

W IV kwartale roku obrotowego 2121, ostatnim raportowanym kwartale, spółka Crescent osiągnęła całkowity dochód z inwestycji w wysokości 24,1 mln USD. To prawie 4 razy więcej niż 6,6 mln USD w IV kw. 2020 r. Spółka odnotowała również zysk na akcję w wysokości 42 centów, czyli nieco powyżej prognozy wynoszącej 41 centów, ale mniej niż 47 centów w poprzednim kwartale. Na koniec 2021 r. spółka Crescent podała, że jej aktywa płynne wynosiły 23,5 mln USD, a niewykorzystany kredyt - 197 mln USD.

Jednak dla mnie główną atrakcją jest wysoka dywidenda. Ostatnia wypłata dla akcji zwykłych miała miejsce 15 kwietnia i wyniosła 41 centów, co daje roczną stopę zwrotu w wysokości 9 , 2% , czyli 1,64 USD. Rentowność ta jest ponad 4 razy większa od średniej rentowności dywidendy z indeksu S& P. Jako dodatkową zachętę dla inwestorów dywidendowych, spółka Cres zaplanowała specjalne wypłaty dywidendy w wysokości 5 centów na akcję na czerwiec i wrzesień bieżącego roku.

Barings BDC, Inc $BBDC+0.2%

Drugą akcją dywidendową, której się przyjrzymy, jest Barings, kolejna spółka typu BDC. Barings BDC jest częścią firmy zarządzającej aktywami Barings LLC, giganta finansowego o łącznej wartości aktywów ( AUM ) wynoszącej ponad 390 mld USD. Barings BDC zajmuje jedną z mniejszych nisz, oferując inwestycje kredytowe i kapitałowe w średniej wielkości firmy - i korzystając ze wsparcia swojej większej spółki macierzystej, Barings LLC, w celu wsparcia swojego portfela. Wartość godziwa portfela Barings BDC wynosi obecnie 1,8 mld USD.

Dlaczego nie?

Zgodnie z najnowszym raportem kwartalnym za 4Q21, wartość portfela Barings BBDC obejmuje 54 inwestycje dokonane w 4Q21 o łącznej wartości 489,5 mln USD. Portfel ten przyniósł Barings BDC łączny dochód z inwestycji w wysokości 36,6 mln USD oraz dochód inwestycyjny netto na akcję w wysokości 23 centów. Przychody w IV kwartale były ponad dwukrotnie wyższe niż w poprzednim kwartale i wyniosły 17,8 mln USD, a zysk na akcję w wysokości 23 centów wzrósł o 4 centy, czyli o 21%, z 19 centów odnotowanych w IV kwartale.

Dla inwestorów dywidendowych atrakcyjna jest najnowsza historia wypłat spółki: W ciągu ostatnich 12 kwartałów spółka Barings BDC 9 razy zwiększała kwartalną wypłatę dywidendy z tytułu akcji zwykłych. Dywidenda wypłacana obecnie przez spółkę w wysokości 23 centów na akcję zwykłą wynosi 92 centy rocznie, a jej stopa zwrotu jest wysoka i wynosi 8,4%.

Kolejną kwestią, która zainteresowała inwestorów, jest rozszerzanie działalności BBDC poprzez przejęcia. W ramach ostatniego połączenia firma połączyła się z Sierra Income Corporation, tworząc w ten sposób połączony podmiot o wartości ponad 2,7 mld USD w zarządzanych aktywach. Połączenie wszystkich akcji zostało zakończone pod koniec lutego, w wyniku czego udziałowcy Barings BDC stali się właścicielami 58,75% udziałów w połączonej firmie.

Te dwie firmy, moim zdaniem, zasługują na uwagę. Sam mam je na swojej liście obserwacyjnej - choć szczerze mówiąc, nie na jej szczycie. Ale wysokość ich dywidendy jest naprawdę dużą zaletą, która sprawia, że coraz częściej biorę ich pod uwagę 😁🤘.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz analiz analityków Wells Fargo. Każdy inwestor musi przeprowadzić własną, gruntowną analizę i podjąć decyzję po rozważeniu własnej sytuacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet