S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Oceniając moją prognozę kupna akcji CEZ: ci, którzy skorzystali z artykułu jako inspiracji, zyskali już ponad 14%.

Dwa miesiące temu opublikowałem artykuł na temat naszych krajowych akcji CEZ, które w momencie pisania tego tekstu były notowane na poziomie 852,- CZK. Moja bycza prognoza jak dotąd się sprawdziła, przynosząc zysk w wysokości ponad 14% w ciągu ostatniego miesiąca. Dzisiaj zwrócimy uwagę na przyczyny wzrostu kursu akcji i moje dalsze prognozy dotyczące kursu akcji.

Czy jest tu ktoś, kto kupował w czasie pandemii, tak jak ja, lub przez jakiś czas po niej?

O potencjale wzrostu pisałem po raz pierwszy 2 miesiące temu, gdy cena wynosiła 852, a wielu inwestorów twierdziło wówczas, że akcje są przewartościowane. Interesowałaby mnie opinia tych właśnie inwestorów po 14% wzroście w ciągu miesiąca.

Link do analizy akcji CEZ i mojej porady: Czy wysokie zadłużenie może wpłynąć na przyszłość CEZ?

Co kryje się za wzrostem kursu akcji CEZ?

Od mojej prognozy kupna po 852,- CZK jesteśmy obecnie na poziomie około 1000,- CZK.

Akcje CEZ-u przebiły granicę 1.000 CZK. Przyczynił się do tego wzrost cen energii na świecie, połączony z wojną na Ukrainie i ogólną niepewnością energetyczną. Osiągnięcie tego poziomu cenowego nastąpiło po ponad dwóch latach nieprzerwanego wzrostu, co świadczy o zaufaniu inwestorów do spółki.

  • Z technicznego punktu widzenia, akcje znajdują się obecnie w strefie oporu, co może doprowadzić do korekty technicznej do najbliższego wsparcia, gdzie można oczekiwać ponownej aktywności kupujących.

Spekuluje się również, że w związku z wyższym wzrostem spółka zwiększy również dywidendę, która wkrótce może wynieść 62,- CZK na akcję.

Ogólnie rzecz biorąc, inwestycję w akcje CEZ oceniam bardzo pozytywnie w ostatnich latach, kiedy cena była na niskim poziomie 350 CZK w czasie pandemii, ci, którzy wtedy kupili, nie mogą teraz tego żałować.

Firma jest obecnie w bardzo dobrej sytuacji i wielu ekspertów spodziewa się, że cena nadal ma potencjał do wzrostu. Najwyższa wartość akcji wynosiła około 1300,- CZK, więc wciąż jest miejsce na przełamanie ATH.

Sprzedałem jednak część akcji CEZU, ponieważ zysk, jaki przyniosły mi te akcje, jest całkiem przyzwoity i na razie nie chcę trzymać tej spółki w swoim portfelu. Dlaczego? Jednorożec: Przyjąłem większe zyski i nie jestem już w stanie ocenić, czy firma będzie nadal dobrze prosperować w latach po zakończeniu wojny i kryzysu energetycznego, który jest głównym filarem tego wzrostu. Ponadto możliwe jest, że w najbliższej przyszłości cena ulegnie niewielkiej korekcie do poziomu 900 CZK za akcję. Fakt ten został potwierdzony przez kilku analityków i nie jest to moja opinia.

Istnieją dwa możliwe scenariusze rozwoju zasobów:

  • Spadek do poziomu 900,- CZK, gdzie oczekuje się napływu większej liczby inwestorów i dalszego wzrostu.
  • Drugi scenariusz to wzrost do poziomu 1 150 CZK, gdzie znajduje się "strefa oporu". Cena ta musi jednak spełniać kilka warunków. To, czy cena akcji CEZ osiągnie tak wysoki poziom, będzie zależało głównie od wiadomości z Europy Wschodniej i stopy inflacji.

Pytania do inwestorów:

  1. Czy inwestują Państwo w akcje krajowe?
  2. Kto wcześnie kupił akcje CEZ?
  3. Czy sądzisz, że akcje mogą nadal rosnąć?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet