S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Krásný čtvrtek přeji, investujete někdo i do komodit? A pokud ano, jaký způsob investice volíte (například zlato se dá i fyzicky 😉)? Díky

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Skvělé komentáře, jsem si přišel pro inspiraci. 😄

To jsem ráda:)

Jaiz zkoukla nížezminena etf a vypadají fajne

Zlato mám rád. Zprostředkovávám prodej přes GoldenGate. Občas nakoupím nějaký slitek, ale v tuto chvíli to beru spíš jak jinak uloženou hotovost. Je lepší mít v úschově pár slitků pro strýčka příhodu. 

ETF mi smysl nedávají, to jsou jen papírky.

By ma zaujímalo, načo je komu fyzické zlato? Však ten od koho kúpiš, musí zarobiť no a ešte aj ty ako sprostredkovateľ, hh👍, potom ho treba niekde držať, čo je starosť naviac no a pri predaji zasa ten, čo ho kúpi musí zarobiť. Teraz si zoberme, že ak by spľasla bublina všetkých bublín a ETF by sa rozplynuli, ako si naznačil, tak sú nejaké asi 3 možnosti:

1.spoločnosť ako taká by sa zrútila a hodnota zlata tiež, lebo zlata sa nenaješ a cennejšie by boli potraviny a veci nevyhnutné na prežitie.

2.spoločnosť ako taká by skončila, ale nezrútila by sa úplne a aj keď najcennejšie by boli potraviny a veci nevyhnutné na prežitie, existovala by určitá možnosť výmenného obchodu, ktorý by zlato zjednodušilo, no jeho cena by voči potravinám a veciam nevyhnutným na prežitie bola buďto nízka, alebo ak nie, tak by z teba spravila pohyblivý terč.

3.ak by nastala situácia, že by sa ETF vyparili, ako naznačuješ, tak spoločnosť v dnešnej podobe by nejestvovala, s ňou ani demokracia a ak by nenastal ani jeden z predchádzajúcich dvoch variantov, tak ten, kto by vládol, by ti to zlato jednoducho vzal- keďže by nebola demokracia, nemusel by sa ani namáhať, aby vydal nejaký dekrét, ktorý by postavil vlastníctvo zlata mimo zákon.

Čiže papieriky(skôr nuly a jedničky), alebo pliešky, nie je v tom žiadny rozdiel, ide totiž len a len o to, či to ostatní akceptujú ako niečo, čo má hodnotu...

Hlavně i veškeré akcie jsou vlastně"jen papirky".

historie se rýmuje. Vlastnictví zlata už mimo zákon bylo postaveno. Dokonce i války, kde se zlato nevyužilo už tu taky byly. Ale byla tu i situace, kdy zlato byla jediná jízdenka na svobodu.

Souhlasím s tím, že pokud dojde na nejhorší, tak zlato je naprd. Větší cenu má chlast a náboje, což mi osobně potvrdili lidi z jugoslávského konfliktu (a to bylo v podstatě nedávno a nedaleko).

A teď něco nám bližšího…

Ale co se stane ve chvíli, kdy si na mě z třeba vymyšleného důvodu zaklekne berňák nebo exe? Mám hypo nebo úvěr (tudíž nutnost pravidelných splátek) a nemám potřebnou hotovost na žití? Potom mě jsou elektronické peníze (kromě krypta) k prdu, protože o nich stát ví. Ví i o slitkách? Ano, může se to dozvědět…

Další usecase je krytí majetku před partnerem nebo pokaženými dětmi. Důchodci mají peníze a bojí se aby po nich nezdědil peníze jejich nezdárný syn, tak koupí pár cihliček a řeknou o nich vnoučatům, že si je mají po jejich smrti nechat.

A nejlepší na konec… Rodiče řeší věno pro své dítě. Jasně, při svatbě může na stůl položit balíček bankovek, ale neporovnatelně větší zážitek pro všechny je, když tak vyskládá pár blyštivých cihliček.

Vzhledem k tomu, že jsem v podstatě starej pojišťovák, tak jsem uvedl jen příklady, kromě dvou prvních, z vlastní praxe. Ve všech případech je úplně jedno, jestli spread mezi nákupem a prodejem je třeba 10%.

Je velmi pravděpodobné, že se s výše uvedeným osobně nepotkáte, ale jestli jo, tak budete rádi, že asset,  který vám nic nevydělává, vám zachrání prdel. Pojistky taky obvykle lidi nevyužijí, ale stále si je kupují.

Chápu:) diky

Tip na etf komodit-COMT,SDCI,BCI. Risk z dividendou teraz majú priaznivú cenu. Sú to etf za malým pomerom nákladov.

Super diky moc :)

Ahoj, já mám slitky a dokonce pokud bys chtěl umím i zařídit s garancí výkupu a prvodržitelství.

Super diky za tip

Mám pár investičních mincí, ale jinak komoditám příliš neholduji.

Já jim nehodlají zatím vůbec právě:)

I já příliš ne, spíš jsem to chtěl zkusit pro zajímavost/divrzifikaci, ale neočekávám od toho taky nic moc :)

ETF na společnosti kolem zlata.

Třeba egln jak píše Radek níže?

Ondřej asi myslel spíše ETF jako např. $SPGP.L což je ETF zaměřené na firmy produkující zlato tedy těžaře a producenty já mám zařazeno ETF na fyzické zlato má v podstatě kopírovat index cena zlata jako takového (nahrazuji tím investici do zlatých slitků, které jsou sice pěkné, ale za mě nemají smysl, protože v případě potřeby zpeněžení, budete vždy okradena vysokými poplatky výkupních společností a překupníků ;-)) Nicméně to co Ondra píše je dobrý tip a sám jsem nad ním přemýšlel a mám ho stále v patrnosti, třeba zvýším částku pro investování a zahrnu jej do plánu.

nedávno jsem začlenil do portfolio v rámci diversifikace i ETF na fyzické zlato (EGLN) a i ETF na komodity obecně a to ($ICOM.L-0.7% )

Super, moc díky za tipy :)

Na xtb si dělám investiční plán pro dcerku z ETF , 10procent bude mít $ICOM.UK, kolega z práce akciim nevěří, ten kupuje slitky stříbra. To je za komodity vše🙂

Zlato se nakupuje jen když jeho cena klesá. Teď je příliš drahé. Víc jak $1850 bych za unci nedal, já v něm mám 10% portfolia.

Teď mi zlato určitě nedává smysl. Já právě nemám  portfoliu komodity vůbec a tak se chci inspirovat :)

Ale etf už by i smysldavalo

Nevím jak ty, ale já mám čtvrtek. 😉😂😂😂 Já osobně do komodit neinvestuju, ale pokud bych to zvažoval, tak asi spíš formou ETF.

Jo jinak jsem si vzpomněl, že tu mám někde nějakou minci.👍

Já už jsem si asi hodně přála pátek, ale napravil jsem to. Máš nějaký tip na fobre etf,co se komodit týče?

Konkrétně ne. Jak jsem říkal, komodity teď ne režim. Až to bude u mě aktuální, tak dám vědět. 👍