S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Proč si myslím, že si Nvidia uřízla větev sama pod sebou?

Nvidia je jednou ze společností, které dlouhodobě věřím a bedlivě ji sleduji. V poslední době mám ale tak trochu obavy o její dlouhodobou budoucnost. Dnes jsem shodou okolností narazil na názor jednoho z analytiků, který se docela dost shoduje s mým pohledem. Rád bych vám ho představil a podiskutoval a mé filozofii a o vývoji, o kterém spekuluji s přáteli.

Nvidia dost možná zničila budoucí prodeje sama sobě

Dost často s kamarády zabřednu do diskuzí "co by kdyby". Dost často z toho vznikají totální sci-fi scénáře (plynoucí buď z neznalosti, nebo z toho, že absolutně přestaneme brát v potaz pravděpodobnost toho, že nějaký jev nastane 😂😂). Někdy se ale dostaneme do docela zajímavé a plodné diskuze. A nedávno jsme takto zabředli právě k diskuzi o $NVDA+2.6%. Proto bych rád zde sdělil mou obavu. Případně ji pořešil i s vámi. Takže:

Série dobrých výsledků umožnila společnosti Nvidia před dvěma lety překonat Intel $INTC+2.1% a stát se nejhodnotnějším americkým výrobcem čipů. V loňském roce si akcie připsaly 125 % - nejvyšší výnos mezi technologickými společnostmi s velkou tržní kapitalizací.

Co si budeme povídat, 750 % za 5 let je úplně šílené

Během pandemie prodeje společnosti Nvidia prudce vzrostly, protože se široká veřejnost dožadovala modernizace svého hardwaru pro digitální zábavu, což vedlo k chronickému nedostatku výrobků a k tomu, že prodejci zdražovali jako o život. Asi všichni si pomatujeme karty RTX 3080 a 3090 za částky převyšující "rozumnou cenu" o desítky tisíc. Teda alespoň já to tak jako casual hráč vnímal 😂🤷 Po většinu posledních 18 měsíců byly produkty společnosti Nvidia okamžitě vyprodány, kdykoli byly nabídnuty k prodeji.

Gaming grafiky Nvidia jsou teď stále častěji k dostání na velkých webových stránkách s elektronikou. Někteří prodejci vykazují rostoucí stav zásob a dokonce začali karty zlevňovat, což je další jasný signál, že poptávka ochabuje. Podle webu CamelCamelCamel, který sleduje ceny, klesla prodejní cena karty Nvidia RTX 3080 Ti u třetích stran v tomto roce zhruba o 40 %.

Rychlý obrat v poptávce není pravděpodobný, protože předchozí agresivní cenová taktika společnosti tento problém ještě zhoršuje. Zatímco jiné společnosti vyrábějící spotřební elektroniku, jako například Sony, udržovaly stabilní ceny svých nejžhavějších želízek v ohni, jako je konzole PlayStation 5, Nvidia se rozhodla využít nebývalé poptávky.

Výrobce čipů pravidelně vydával postupně vylepšované karty za mnohem vyšší ceny. V září 2020 uvedla na trh svou vlajkovou loď RTX 3080 za 699 dolarů, v červnu 2021 následovala o něco lepší RTX 3080 Ti za 1 200 dolarů a více. Ale mluvíme o doporučené ceně. Realita se u nás blížila spíš 40 tis. korun.

Podle mě se ale tato strategie může společnosti Nvidia vymstít, protože poptávka v těchto vysokých cenových relacích by mohla zmizet. Zde přichází na řadu názor analytika, který mě v něm relativně utvrdil. Uznávaný Jon Peddie tvrdí, že dnešní ceny jsou neudržitelné, a předpovídá, že se high-endové grafické karty vrátí na historickou úroveň 500 až 700 dolarů. "Spotřebitelé nebudou nakupovat za směšnou cenu 1 300 dolarů," řekl.

Peddie poznamenává, že hráči si obvykle nechávají své karty dva až tři roky, než provedou upgrade. S čímž souhlasím. Hardcore gameři takhle často asi mění. Běžný uživatel spíš tak za 5 let, ale ten zase zpravidla nekupuje top tier kompinenty, protože je nevyužije.

To by mohlo znamenat, že silné prodeje vyvolané pandemií stáhly už dopředu budoucí poptávku.
Pak je tu taky faktor kryptosvěta. Těžaři kryptoměn používají grafické karty od společnosti Nvidia. Herní karty se dobře hodily k těžbě etheru, druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace. A podle společnosti New Street Research byla naprostá většina těžby etheru prováděna pomocí herních grafických karet.

To se však brzy změní. V nadcházejících měsících se očekává, že síť blockchainu Ethereum přejde z modelu "proof-of-work" na model "proof-of-stake", čímž zanikne potřeba těžby pomocí grafických karet. Přechod byl odložen z června, možná až na podzim, ale až k němu dojde, těžaři pravděpodobně zaplaví tržiště použitými kartami Nvidia, čímž vznikne přebytek nabídky. Jakožto hráč se nezlobím 😂😂 Jakožto akcionář Nvidie už trochu jo 😡 Nebylo by to ani poprvé. Cyklus kryptoboomu a propadu grafických karet nastal také v roce 2013 a v roce 2018.

No a k jakému závěru jsem tedy dospěl? Společnost trvale vykazuje lepší než očekávané zisky a poskytuje finanční výhled nad odhady analytiků. Tento typ překonávání výkonnosti by mohl být minulostí. Pokud by Nvidia i nadále negenerovala překvapivě dobré výsledky, byl by to dost možná vážný problém. Nvidia podle mě dost těží z toho, že i přes vysoký násobek pořád přináší perfektní výsledky. Dokud se nic neděje, tak asi OK. Čím nafouknutější balon ale praskne, tím větší rána to bude. Ani v nejmenším neříkám, že Nvidia je nějaká bublina. Jen že si myslím, že by dost možná mohlo přijít trochu zklamání. Doufejme (pokud by to opravdu nastalo) že menší než v případě Netflixu 😂😂

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Nejsem profesionál, ale pouze amatér sdílející své názory na základě dat z internetu, v tomto případě pak v souladu s analýzou Tae Kim a názoru Jona Peddieho.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 373 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Určitě zajímavý názor, nicméně bych NVDA neviděl pouze jako výrobce „železa“ pro jednotlivce, samozřejmě, že je to část zisku, který nelze opomíjet. 

Nicméně trend, který NVDA preferuje již delší dobu je jednoznačně Cloud Gaming (a v tom jen NVDA asi nejdál), který bude generovat pravidelné zisky z měsíčných předplatných za poskytnutý cloudový výkon bez nutnosti vlastnit drahý hardware.

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-introduces-the-next-generation-in-cloud-gaming

automobilovy a nově i autonomních řízení a zaměření na datová centra si myslím, že dovedou vykompenzovat možný drop v prodejích herních grafik.

Dlouhodobě důvěřuji dvěma čipovým akciím: $NVDA+2.6% a $TSM+1.9%. U první zmíněné jsem dlouhodobě býčí a věřím $NVDA+2.6%.

Tak třeba by se konečně dala rozumná karta koupit za cenu, která nebude totální nesmysl 😂

Jojo, oproti minulému roku je to výrazně lepší už teď 🤔😁

Člověče myšlenka hodně zajímavá, ale obava myslím neopodstatněná. Třeba to malinko sníží prodeje a trošku přibrzdí nadšení investorů, ale ta společnost jede jako naprosto nezastavitelná bestie.

O tom nemám nejmenší pochyby. Samozřejmě. Jen si říkám, že by právě ta studená sprcha v případě takhle moc nažhavené společnosti mohla být o trochu drastičtější, než případě "vlažné" nudné společnsoti

To asi klidně mohla. Ale to se na trhu děje 🤷