S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

FED vs INWESTORZY

Kończy się kolejny tydzień, zaczynamy też 1 grudnia 2023 r., ostatni miesiąc roku (jak na razie wzrostowego), pomimo wysokich stóp procentowych. Pozwoliłem sobie wybrać ten nagłówek, ponieważ sytuacja wygląda dla mnie obecnie tak. Z jednej strony inwestorzy, którzy zalewają rynek optymizmem, a przeciwko nim Fed, który wciąż stara się trzymać na stole opcję "uważaj, możemy jeszcze podnieść".

Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell dał nowe ostrzeżenie inwestorom, którzy uważają, że Fed skończył podnosić stopy procentowe i wkrótce przejdzie do cięcia, mówiąc, że bank centralny musi zobaczyć więcej dowodów na to, że inflacja jest na drodze powrotnej do celu Fed wynoszącego 2%.

"Byłoby przedwczesne, aby z całą pewnością stwierdzić, że osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjne stanowisko lub spekulować, kiedy polityka może zostać złagodzona" - powiedział Powell w piątek w przygotowanych uwagach w Spelman College w Atlancie.

Przyznając, że polityka monetarna jest "daleko na restrykcyjnym terytorium", pozostawił dalsze podwyżki stóp na stole. "Jesteśmy przygotowani do dalszego zaostrzenia polityki, jeśli będzie to właściwe" - dodał.

Bazowy wskaźnik PCE wyniósł w październiku 3,5%, co oznacza spadek z 3,7% we wrześniu i kontynuację trendu spadkowego z 4,3% w czerwcu. Core PCE jest jednym ze wskaźników inflacji, które Fed śledzi najdokładniej. Inwestorzy ostatnio ponownie podnieśli szacunki, że Fed skończył z podwyżkami stóp. Niektórzy przewidują nawet cięcie stóp w pierwszej połowie 2024 roku.

Fed spotka się po raz ostatni w tym roku w dniach 12-13 grudnia. Powell podkreślił: "Podczas gdy niższe odczyty inflacji z ostatnich kilku miesięcy są mile widziane, postęp ten musi być kontynuowany, jeśli mamy osiągnąć nasz cel 2%". Powtórzył również, że perspektywy dla gospodarki są niezwykle niepewne, a Fed "postępuje ostrożnie" i podejmuje decyzje na posiedzeniach.

Prezes Fed z Nowego Jorku, John Williams, powiedział na przykład, że inflacja pozostaje "zbyt wysoka", a zadanie Fed "nie jest jeszcze prawie wykonane". Prezes Fed z San Francisco Mary Daly, w wywiadzie opublikowanym przez niemiecką gazetę, powiedziała, że stopy procentowe są w "bardzo dobrym miejscu", ale jest zbyt wcześnie, aby mówić o tym, czy podwyżki zostaną zakończone lub kiedy mogą rozpocząć się cięcia.

Ogólnie rzecz biorąc, Powell i jego koledzy spodziewają się spowolnienia wzrostu i wydatków konsumenckich w przyszłym roku, ponieważ wpływ pandemii słabnie, a wyższe stopy procentowe spowalniają wzrost. Pełne skutki agresywnych podwyżek stóp procentowych Fed prawdopodobnie nie będą jeszcze odczuwalne, powiedział. $^GSPC+0.9% $SPY+0.9% $^NDX+1.0%

Co o tym sądzą inwestorzy? ...Osobiście uważam, że Fed pozostaje w tyle w wyimaginowanej "wojnie", jak dotąd, pomimo planu utrzymania restrykcyjnego stanowiska, inwestorzy utrzymują pozytywny nastrój i w listopadzie odnotowaliśmy niezły wzrost. Utrzymajmy więc ten trend w nadchodzącym miesiącu. 🚀

Nie przewiduję, by Fed ponownie podniósł stopy procentowe. W listopadzie akcje i fundusze ETF, takie jak SPY i NDX, bardzo ładnie rosły, więc powiedziałbym, że większość inwestorów jest w pozytywnym nastroju, który z pewnością utrzyma się do końca roku.

Zgadzam się, nie sądzę, że jeszcze podniesiemy stopy, myślę, że Fed używa tego jako stracha na wróble, aby powstrzymać rynki przed tak dużymi wzrostami, jesteśmy dość daleko od ATH, co nie wiem, czy jest słuszne. Tak, grudzień myślę, że pozostanie dobry, podobnie jak listopad prawdopodobnie nie, ale wierzę w plus.

Zgadzam się👍😁