S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

FED Yatırımcılara Karşı

Bir hafta daha bitiyor ve yüksek faiz oranlarına rağmen yılın son ayı olan (şu ana kadar büyüme) 1 Aralık 2023'e giriyoruz. Bu başlığı seçme cüretini gösterdim çünkü durum bana şu anda böyle görünüyor. Bir yanda piyasayı iyimserliğe boğan yatırımcılar, karşılarında ise hala "dikkat edin, hala artırabiliriz" seçeneğini masada tutmaya çalışan Fed.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz artırımını tamamladığını ve yakında indirime gideceğini düşünen yatırımcılara yeni bir uyarıda bulunarak, merkez bankasının enflasyonun Fed'in %2'lik hedefine geri döndüğüne dair daha fazla kanıt görmesi gerektiğini söyledi.

Powell Cuma günü Atlanta'daki Spelman College'da yaptığı hazırlıklı konuşmada, "Yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımız sonucuna varmak ya da politikanın ne zaman gevşeyebileceği konusunda spekülasyon yapmak için erken olur" dedi.

Para politikasının "kısıtlayıcı bölgeye girdiğini" kabul ederken, daha fazla faiz artışını masada bıraktı ve "Uygun olduğu takdirde politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırız" diye ekledi.

Çekirdek PCE Ekim ayında, Eylül ayındaki %3,7'den %3,5'e geriledi ve Haziran ayındaki %4,3'lük düşüş eğilimini sürdürdü. Çekirdek PCE, Fed'in en yakından takip ettiği enflasyon göstergelerinden biridir. Yatırımcılar son dönemde Fed'in faiz artırımını tamamladığına dair tahminlerini yeniden yükseltti. Hatta bazıları 2024'ün ilk yarısında bir kesinti öngörüyor.

Fed bu yıl son kez 12-13 Aralık tarihlerinde toplanacak. Powell, "Son birkaç aydaki düşük enflasyon verileri memnuniyet verici olmakla birlikte, %2'lik hedefimize ulaşabilmemiz için bu ilerlemenin devam etmesi gerekiyor" dedi. Powell ayrıca ekonominin görünümünün alışılmadık derecede belirsiz olduğunu ve Fed'in "ihtiyatlı bir şekilde ilerlediğini" ve toplantılarda kararlar aldığını yineledi.

Örneğin New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonun "çok yüksek" olmaya devam ettiğini ve Fed'in işinin "neredeyse bitmediğini" söyledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, bir Alman gazetesinde yayınlanan röportajında, faizlerin "çok iyi bir yerde" olduğunu ancak artırımların sona erip ermeyeceği ya da kesintilerin ne zaman başlayacağı hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Genel olarak Powell ve meslektaşları, pandeminin etkisinin azalması ve yüksek faizlerin büyümeyi yavaşlatması nedeniyle önümüzdeki yıl büyümenin ve tüketici harcamalarının yavaşlamasını bekliyor. Fed'in agresif faiz artışlarının tam etkilerinin henüz hissedilmediğini söyledi. $^GSPC+0.9% $SPY+0.9% $^NDX+1.0%

Peki siz yatırımcılar bu konuda ne düşünüyorsunuz? ...Ben şahsen Fed'in şu ana kadar hayali "savaşta" bizi geride bıraktığını düşünüyorum, kısıtlayıcı bir duruş sürdürme planına rağmen, yatırımcılar olumlu bir ruh halini koruyor ve Kasım ayında güzel bir büyüme gördük. 😊🍀 Öyleyse önümüzdeki ay da devam edelim. 🚀

No comments yet