S&P 500 ^GSPC 5,077.1 +0.13%
Tesla TSLA $160.76 +11.11%
Nvidia NVDA $834.68 +1.27%
Meta META $501.56 +1.10%
Microsoft MSFT $409.01 +0.35%
Amazon AMZN $179.14 -0.22%
Alphabet GOOG $159.68 -0.15%
Apple AAPL $166.91 +0.01%

Pro někoho možná samozřejmost, pro někoho zbytečnost. Máte finanční rezervu? Pokud ano, jak velkou/nakolikměsíců? Já jsem dřív měla na 4 a díky covidu jsem to raději nastavila na půl roku.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

"Hotovost" na 4.měsíce, další rozděleno do akcií, obrazů a stříbrných mincí s výhledem delšího horizontu.

4 měsíce jsou super. Jak rychlá je likvidita u těch mincí?

Za 10 - 15 let by mělo dojít k výraznému poklesu světových zásob stříbra. Takže je to spíše "na důchod", ale jsou to edice, na které se moc hezky třeba jen dívá :-).

Pokud bych to měl počítat na měsíční příjmy, tak aktuálně budu mít asi 3-4 měsíční příjmy rezervu.

Já to mám spocitsne ne na příjmy, ale výdaje. Tzv 6×měsíční výdaj:)

Jasný chápu👍😁

Teď to mám na 3 měsíce výdajů (nikoliv příjmů), v cash prakticky nic. Je to skrze oddělené portfolio v akciích, likvidní rezervní fond + crypto na HW peněžence.

Také to mam na pokrytí výdajů, akorát teda na 6 měsíců. Mohu vás poprosit o tip ba rezervní fond? Dekuji

Já to mám skrze produkt PARTNERS Rezerva, více zde https://www.partnersis.cz/nase-fondy/partners-rezerva

3 mesice rezerva na necekane vydaje + sporeni na planovane vydaje (dovolena, novejsi auto ...) Akcie beru jako penzijko a sahal bych na ne opravdu hodne nerad.

Taky to tak mám, že sebe se mi na akcie sahat nechtělo a proto mám raději tu rezervu. Teď když do lze uložit i s 6.5% třeba na spořaku na portu, tak to není špatný. Horší to bude až půjdou sazby dolu.

Já nemám rezervu prakticky žádnou, mé dividendové portfolio mi generuje již dostatečný pasivní příjem, se kterým bych již mohl jít do důchodu. Pravda, musel bych se ještě trochu uskromnit, ale přežil bych už to :-D

muzes se pochlubit jake mas akcie? nebot se chci dostat na to same

Páteří mého portfolia je dividendové ETF SCHD. Neexistuje nic lepšího v současné době. Plus mám k tomu nějaké další pozice (zejména REIT společnosti, protože ty nejsou v SCHD obsaženy)

Tak tk klobouk dolů. Já nějaký pasiv už take mám, největší díl tam teda má ale nájem z nemovitosti. Ale jak děti rostou jsou ty výdaje větší a větší a ten pasiv se bohužel nezvyšuje stejně jako ty výdaje:D

Tak strašně záleží na tom, co se vlastně počítá jako finanční rezerva a co jako náklady, které by se z ní měly platit. Pokud by náklady zůstaly stejný, jako teď a počítám jen "spořák", tak cca 6 měs. Pokud počítám všechno, co se dá v řádu dnů vybrat a pokud bych omezil spotřebu (což bych udělal, pokud bych musel do rezervy sáhnout), tak už můžu do důchodu 😁

Ale vzhledem k tomu, že jsem byl schopnej si za týden najít novou práci a ještě do ní nastoupit, tak zatím nebude nutno do rezerv sahat 😁

Za mně to jsou nutné výdaje jako bydlení, strava, telefon, kroužky pro děti, případně základní ošacení. Dokud člověk neměl děti, tak se dalo nastoupit kamkoliv kdykoliv a to jsem rezervu neřešila vůbec. Kdybych všechno prodala a měla žít sama tak mi to vlastně taky vystačí do důchodu, teda pokud byxh počítala, že průměrná inflaceby byla do 3%. Pokud by partkat za sebou šla kolem 17% tak už ne :D

No starší syn je teď na gymplu, takže výdaje určitě porostou 😁 Proto jsem taky rád, že zatím do rezerv sahat nemusím ani když mi v práci řekli za 14 dní nechoď.

Pěkná práce. 👏

Díky:)

Na Spořáku držím operativní hotovost, kterou používám k hrazení “denní spotřeby”. Ve fondech držím rezervu cca. na 3,5 měsíce a postupně ji teď navyšuji na čtyři. Zbytek je v dividendových akcií a něco málo v dluhopisech. Na ty bych velmi nerad sahal 😊.

Přemýšlela jsem dát část rezervy do dluhopisů, ale nakonec to vyhral lepsi spořak, což je sice prd vzhledem k inflaci prd, ale 6,25% lepší než nic :D příští rok to bude horší až ty sazb,půjdou dolu

Ještě zvažuji, jestli nedat menší částku do dluhopisů Dr. Maxe - https://finex.cz/dr-max-vydava-dluhopisy-za-miliardy-a-expanduje-dale-do-evropy/

Já si osobně držím rezervu vyšší kvůli neplánovaným obchodům/výdajům apod. Každopádně Když opomenu pracovní život, tak v osobním téměř minimum.

Rozumím,já držím vyšší kvůli dětem, tam člověk nikdy neví, co se může stát. Už jen taková zlomená ruka a když chce člověk nadstandard a lepší fyzio je dost pálka.

U rodičovství je to už určitě úplně o ničem jiném!:) přesně kvůli takovým náhodám by se měla tvořit vyšší :)

Tyhle pravidla 3 měsíce atd. na spořáku jdou pro ty kdo neumí nebo nechtějí investovat, pokud máte investice které v případě potřeby můžete prodat, s různou likviditou, typicky akcie pár dní až nemovitost pár měsíců, tak žádnou hotovostní špatně úročenou rezervu nepotřebujete. Běžné drobné průšvihy v desetitisicich řeší kreditka.

úplně nemohu souhlasit navíc v době vysokých úrokových sazeb (mám 6,5 % ne Portu rezervě před zdaněním) to není úplně k zahození, navíc já například točím dost peněz v různém časovém období, někdy nemám příjem i několik měsíců a tak s tím cashem pracuji, pak zase mám větší příjem jednorázově a vracím peníze zpět do rezervy když se dostanu nad určitou částku v cashi tak peníze investuji, nebo "utrácím"

OK tak já mám příjem měsíčně přibližně stejnou částku. Když si představím ze bych fakturoval jednou za půl roku tak uznávám že by kreditka nestačila a hotovost na spořáku by byla asi nutná. Ono je to asi stejně hlavně o druhu a pravidelnosti příjmů a bude to hodně individuální ale snaha držet co nejmenší hotovost je myslím z dlouhodobého hlediska nejlepší. 🤔

Také mám rezervu na portu. Horší to bude až půjdou sazby dolu. Příjem mám podobné, mimo sezónu menší v sezóně větší a když má pak člověk ještě nemocne ratolesti, tak to si bez rezervy nedokazi představit.

Rozumím,ale mám to jinak :) já bych třeba žádný ze svých investičních býtů teď opravdu prodávat nechtěla. A jasně člověk vždycky může prodat, cokoliv co vlastní a má cash. Kreditka fajn, ale to pak zase člověk musí mít cash na to, aby to splatil, takže stejně musí něco prodat, pokud zrovna není možné jít například ze zdravotního důvodu do práce. Takové OČR,které je v Česku proplacene jen na 14 dní. A půl roku po doktorech je hned,stačí jedna hodně blbě zlomená noha.