S&P 500 ^GSPC
5,115.32
-1.61%
Nvidia NVDA
$877.09
-3.21%
Meta META
$510.44
-2.43%
Tesla TSLA
$171.39
-1.84%
Amazon AMZN
$185.66
-1.79%
Microsoft MSFT
$421.94
-1.40%
Alphabet GOOG
$159.10
-1.05%
Apple AAPL
$176.03
+0.57%

Jeśli miałbym to obliczyć na podstawie miesięcznego dochodu, obecnie miałbym około 3-4 miesięcy dochodu do stracenia.

Mam to sprowadzone do wydatków, a nie dochodów. Tzw. 6-krotność miesięcznych wydatków:)

Tak, rozumiem👍😁

Dobra robota. 👏

Dzięki:)

Osobiście utrzymuję wyższą rezerwę ze względu na nieplanowane transakcje/wydatki itp. W każdym razie, jeśli pominę życie zawodowe, ograniczam swoje życie osobiste do minimum.

Rozumiem, trzymam się wyżej ze względu na dzieci, tam nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć. Wystarczy złamać rękę, a kiedy chcesz wyższego standardu i lepszego fizjo, to dużo do zniesienia.

Rodzicielstwo to zdecydowanie inna bajka :) właśnie przez takie zbiegi okoliczności powinno być wyżej :)

Te zasady 3 miesięcy itp. na koncie oszczędnościowym są dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą inwestować, jeśli masz inwestycje, które możesz sprzedać w razie potrzeby, o różnej płynności, zazwyczaj akcje na kilka dni do nieruchomości na kilka miesięcy, nie potrzebujesz żadnej gotówki słabo oprocentowanej rezerwy. Zwykłe drobne wpadki w dziesiątkach tysięcy rozwiązuje karta kredytowa.

Rozumiem, ale nie czuję tego samego :) Na przykład nie chciałbym teraz sprzedawać żadnej z moich inwestycji. I oczywiście zawsze możesz sprzedać wszystko, co posiadasz i mieć gotówkę. Karta kredytowa w porządku, ale potem znowu musisz mieć gotówkę, żeby ją spłacić, więc i tak musisz coś sprzedać, chyba że nie możesz iść do pracy na przykład z powodów zdrowotnych. Na przykład zwolnienie lekarskie, które w Czechach jest refundowane tylko przez 14 dni. A pół roku po lekarzach to od ręki, tylko jedna bardzo poważnie złamana noga.