S&P 500 ^GSPC
5,120
-1.52%
Nvidia NVDA
$882.26
-2.64%
Meta META
$511.37
-2.25%
Tesla TSLA
$171.25
-1.92%
Amazon AMZN
$185.54
-1.86%
Microsoft MSFT
$421.48
-1.51%
Alphabet GOOG
$158.89
-1.18%
Apple AAPL
$175.88
+0.48%

Spółki tytoniowe zostały dziś wstrząśnięte

Jak zauważyłem tutaj, dla wielu z nas, inwestorów, spółki te są popularne głównie ze względu na atrakcyjną dywidendę. W związku z tym często się o nich tutaj wspomina. W tym wpisie skupię się głównie na British American Tobacco $BTI $BATS.L+0.2%, ale ponieważ ostatnio coraz więcej mówi się o uderzeniu w szeregi palaczy i próbach utrzymania ich w zdrowiu, ruchy te z czasem prawdopodobnie dotkną wszystkie spółki tego typu.

Chodzi o firmy przechodzące transformację w kierunku elektronicznego palenia. Czy to lepiej, nie chcę wchodzić w szczegóły, ponieważ jestem zagorzałym niepalącym, ale korzystam z tego biznesu, otrzymując niezłe dywidendy. 😊

Oto dzisiejszy raport, który wyjaśnia spadek akcji.

Dyrektor generalny British American Tobacco ( BTI ), Tadeu Marroco, powiedział: "Zgodnie z naszą wizją 'Budowania świata wolnego od dymu tytoniowego' i w połączeniu z obecnymi makroekonomicznymi czynnikami przeciwnymi wpływającymi na amerykański przemysł materiałów palnych, w 2023 r. dokonamy księgowego bezgotówkowego odpisu z tytułu utraty wartości w wysokości około 25 mld GBP. Ta korekta księgowa dotyczy przede wszystkim niektórych zakupionych przez nas amerykańskich marek materiałów palnych, ponieważ obecnie oceniamy ich wartość bilansową i ekonomiczny okres użytkowania w szacowanym okresie 30 lat. W związku z tym zaczniemy amortyzować pozostałą wartość naszych amerykańskich marek paliwowych od stycznia 2024 r. Opierając się na naszych dobrych wynikach w 2023 r., jest dla mnie jasne, że teraz jest właściwy czas na dalsze inwestycje w celu przyspieszenia naszej transformacji. Podejmujemy aktywne decyzje inwestycyjne, aby wzmocnić naszą działalność w USA, przyspieszyć tempo innowacji w zakresie podgrzewanych produktów na całym świecie i poprawić możliwości wspierające naszą strategiczną realizację. Inwestycje te przyniosą efekty w 2024 r., a oprócz utrzymującej się presji makroekonomicznej w Stanach Zjednoczonych, oczekujemy obecnie wzrostu przychodów i skorygowanego zysku z działalności operacyjnej na niskim poziomie jednocyfrowym w ujęciu organicznym1 przy stałych stopach procentowych. Do 2026 r. spodziewamy się stopniowej poprawy do 3-5% wzrostu przychodów i średnio jednocyfrowego skorygowanego zysku operacyjnego w ujęciu organicznym1 przy stałych stopach procentowych. Będziemy nadal wynagradzać akcjonariuszy poprzez wysokie zwroty gotówki, w tym progresywną dywidendę, a gdy osiągniemy środkowy punkt naszego zakresu dźwigni finansowej, ocenimy wszystkie możliwości zwrotu nadwyżki gotówki naszym akcjonariuszom. Jestem przekonany, że decyzje, które dziś podejmujemy, będą napędzać nasz długoterminowy sukces i zapewnią trwałą wartość wszystkim naszym akcjonariuszom".

BTI
$28.76 -$0.34 -1.19%
1 Day
-0.01%
5 Days
-0.81%
1 Month
+0.48%
6 Months
-8.57%
YTD
-0.84%
1 Year
-20.97%
5 Years
-26.11%
Max.
+4,512.65%

Inwestorzy, co o tym sądzicie? Jak wspomniałem wcześniej, jestem osobą niepalącą, ale po prostu te rzeczy, nawet jeśli nie są zdrowe, zawsze tam będą i może nie jest to do końca moralne, ale lubię przynajmniej trochę na tym zarobić, więc dziś dodałem więcej akcji do mojego portfela.


W moim wieku pewnie nie byłoby miło, gdybym napisał, że jestem palaczem, ale oczywiście jestem niepalący i jestem pewien, że będę nim aż do śmierci. Z moralnego punktu widzenia pewnie nie jest to w porządku, ale lubię koncerny tytoniowe, a jeszcze bardziej dywidendy, które mi przysyłają :D. Mimo pewnych problemów ufam koncernom i wierzę, że będą z nami jeszcze długo. Kupiłem BTI w czasie dekoniunktury i obserwowałem, że MO też nie jest w złej cenie, więc kupiłem BTI razem z MO :D.

Nie, to dobrze, że jesteś niepalący i po prostu zachowaj ten sposób myślenia. I tak jak mówisz, chociaż ten biznes musi teraz przejść pewną transformację, zawsze będą go z powrotem na marginesie, to narkotyk i ludzie zawsze chętnie wydają na niego pieniądze.

Dokładnie👍😁

Cóż, kiedy sam CEO publicznie przyznaje, że nie widzi przyszłości głównego segmentu zbyt różowo, to przeraża rynek.

Tak, tak też powiedział to zdanie, przeczytałem to w innym artykule na stronie, ale nie chciałem go tutaj publikować. Osobiście uważam, że on również, jak to ujął, tak, boi się, nie widzi przyszłości w konwencjonalnym paleniu, ale palenie nie ustanie, rynek musi po prostu zmienić się na elektroniczne badziewie, ponieważ chce bardziej walczyć z tym "śmierdzącym", jak to nazywam, paleniem. Ale nikt nie zamierza tego zakazać, to wielki biznes i nawet stany czerpią z niego ogromne zyski poprzez opodatkowanie ... więc wydaje mi się, że są to alarmistyczne, bezużyteczne wiadomości, przynajmniej dla mnie. 😊

Planuję kupić i zebrać niezłą dywidendę. 😊

Czuję to samo, nie myślę o nich jako o akcjach wzrostowych, ale jako o stabilnym płatniku dywidend. 😊

Można powiedzieć, że wszystkiego się spodziewałem. Zostawiłem to i jutro zrobię zakupy. Teza nie zmieniła się w żaden sposób.

Zgoda. Kup i trzymaj i pozwól dywidendom pracować. :)

Składam hołd i tak jak piszesz, wady zawsze będą w społeczeństwie, państwa zarabiają ogromne pieniądze na tych produktach, więc dlaczego my jako mniejszościowi udziałowcy nie mielibyśmy tego robić, ale rozumiem, że każdy ma inaczej ustawioną moralność, ale to jest wyłącznie moja osobista opinia.

Dokładnie, zgadzam się i my też. Owszem, jest marketing mówiący o tym, że chcą dbać o zdrowie palaczy, ale to tylko marketing, a państwo i spółki holdingowe nie dbają o to, to biznes, a jeśli ktoś ponosi odpowiedzialność za zdrowie, to wyłącznie palacz. To jego wybór, nikt go do tego nie zmusza. Dlatego mam takie samo podejście, to biznes i cieszę się, że mogę zarabiać pieniądze.

Całkowicie się zgadzamy, widzimy to w ten sam sposób.