S&P 500 ^GSPC 4,989.51 +0.45%
Tesla TSLA $142.38 -3.18%
Nvidia NVDA $782.48 +2.69%
Alphabet GOOG $157.55 +1.18%
Amazon AMZN $175.30 +0.38%
Apple AAPL $165.52 +0.32%
Meta META $479.54 -0.32%
Microsoft MSFT $398.63 -0.12%

AI SOFTWARE GEMINI TLAČÍ AKCIE GOOGLU NAHORU

Vzhledem k tomu, že tvrdá konkurence v odvětví velkých technologií a stupňující se humbuk mezi investory činí ze zavádění umělé inteligence (AI) stále riskantnější záležitost, Google se svým nejnovějším softwarovým modelem AI Gemini dosahuje významného pokroku. Alphabet, mateřská společnost Googlu, zaznamenala počátkem minulého čtvrtka nárůst svých akcií o 4,8 % na 136,25 USD – což je vítaná úleva, kterou pociťuje celá společnost, jež je dobře obeznámena s potenciální volatilitou debutů produktů AI.

Na začátku tohoto roku utrpěla společnost Alphabet během jediného dne značnou ztrátu tržní hodnoty ve výši 100 miliard dolarů po ne příliš vydařené prezentaci na podporu svého chatbota Barda. Akce, narychlo naplánovaná před oznámením Bing Chatu společnosti Microsoft, nesplnila očekávání investorů v podstatě kvůli vnímanému spěchu a nedostatečné připravenosti. Navzdory tomuto neúspěchu se zdá, že společnost Google na základě nedávného veřejného přijetí projektu Gemini postupně získává zpět své postavení významného hráče v celosvětové soutěži v oblasti umělé inteligence.

Společnost Google oznámila tři verze systému Gemini, které jsou určeny pro různé aplikace. Společnost dokončuje finální úpravy Gemini Ultra, nejvýkonnější verze považované za vlajkovou loď řady. V současné době probíhá bezpečnostní kontrola a revize softwaru, přičemž předpokládané datum uvedení na trh je plánováno na začátek roku 2024.

Mezitím si verze střední úrovně, Gemini Pro, slibuje fungování napříč různými úlohami. Společnost Google jej již integrovala do svého chatbota Barda, který má pomáhat při poskytování některých odpovědí. Na menším konci spektra je Gemini Nano, navržený speciálně pro použití v lokálních zařízeních, jako jsou chytré telefony a notebooky.

GOOG

Alphabet

GOOG
$157.55 $1.83 +1.18%Tak video o Gemini se bohužel ukázalo jako velmi "zmanipulované" a očekávám, že trh to dá Google ještě slušně pocítit. Trošku mi to připomíná jak Nikola pouštěla své auto z kopce a divím se, že tohle mají zapotřebí. To mají z OpenAI takový strach?

Všiml jsem si toho také a je to dost možné :) strach z konkurence z OPENAI tam každopádně bude.