S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Dzięki tej kombinacji możemy stworzyć doskonale zdywersyfikowany portfel.

Inwestorzy mogą korzystać z różnych możliwości inwestycyjnych w ramach tego zróżnicowanego koszyka. Każda z tych firm jest liderem w swojej branży, a siła ich modelu pozostaje nienaruszona. Jeśli chcesz mieć bardzo zrównoważony portfel, ta kombinacja może to zapewnić.

Dywersyfikacja portfela jest bardzo ważna, błędem jest stawianie na "jedną kartę".

Podczas wyprzedaży na rynku czasami trudno jest zdecydować, w co zainwestować. Czy kupować akcje wzrostowe w okresie wyprzedaży? Może chcesz mieć akcje dywidendowe, z których możesz liczyć na dochód pasywny. A może nawet wypróbujesz kryptowaluty. Na szczęście dzisiejsza era tanich, a nawet darmowych transakcji sprawia, że inwestowanie we wszystko, kiedy się chce i za tak niewielkie lub tak duże pieniądze, jak się chce, jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Są to 3 kierunki, które z pewnością pozwolą Ci stworzyć wysokiej jakości portfolio.

1. gra wzrostowa

Branża motoryzacyjna znajduje się pod dużą presją z powodu rosnącej inflacji i wąskich gardeł w globalnych łańcuchach dostaw. Mimo to, długoterminowy wzrost branży pojazdów elektrycznych jest nadal przekonujący. Tesla $TSLA+3.2% jest jednym z najbardziej efektywnych producentów samochodów w branży, rutynowo osiągając marże operacyjne i wzrost na poziomie wiodącym w branży. Ma też największe doświadczenie w zakresie pojazdów elektrycznych. Oznacza to, że jeśli Tesla znajdzie się w trudnej sytuacji, to prawdopodobnie reszta branży będzie miała jeszcze trudniej.

Zmagania producentów pojazdów elektrycznych w wielu aspektach wzmacniają tezę inwestycyjną dla ChargePoint $CHPT+3.5% - jednej z największych firm zajmujących się infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej (i ważnego gracza w Europie). ChargePoint nie zarabia na sprzedaży pojazdów elektrycznych ani nawet na sprzedaży energii elektrycznej do ich ładowania. Zarabia raczej na firmach, mieszkańcach i flotach, które chcą zainstalować swoje porty ładowania. W tym sensie ChargePoint jest zakładem na długoterminowe przyjęcie się pojazdów elektrycznych.

ChargePoint zwiększył przychody o 65% w roku fiskalnym 2022, a w roku fiskalnym 2023 spodziewa się wzrostu przychodów o 96%. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu i szybko rozwijającą się bazę klientów, ChargePoint może być obecnie najłatwiejszym i najlepszym sposobem inwestowania w branżę pojazdów elektrycznych.

2. Gra o dywidendę

Akcje Starbucks $SBUX+0.7% spadły o około 35% od najwyższego poziomu i znajdują się w pobliżu 52-tygodniowego minimum. Tendencja spadkowa była brutalna, ale w pewnym sensie zrozumiała. Starbucks dopiero zaczyna odbudowywać swoją pozycję po spowolnieniu wzrostu spowodowanym przez COVID-19. Podobnie jak wiele innych firm, Starbucks boryka się z presją inflacyjną, która może wpłynąć na jego marże. Starbucks wprowadził kilka podwyżek cen, ale dopiero okaże się, czy klienci zaakceptują te podwyżki, jeśli inflacja utrzyma się na takim poziomie. Były prezes Howard Schultz objął stanowisko tymczasowego prezesa Starbucksa 4 kwietnia i natychmiast zawiesił program wykupu akcji firmy. Starbucks planował przeznaczyć 20 mld USD na dywidendy i buybacki w ciągu najbliższych trzech lat, z czego około 13 mld USD zostanie prawdopodobnie wykorzystane na buybacki. Warto zauważyć, że Starbucks nie poinformował, że obniży dywidendę lub przestanie ją podnosić. Starbucks rozpoczął wypłacanie kwartalnej dywidendy w 2010 r., a od 2011 r. corocznie ją zwiększa.

Schultz uzasadnia wstrzymanie wykupu tym, że chce, by Starbucks rozwijał swoją podstawową działalność i poprawiał kulturę. W związku z wyprzedażą akcji Starbucks niektórzy inwestorzy mogli preferować odkupywanie akcji Starbucks po obniżonych cenach. Jeśli jednak uda się zwiększyć marże i powrócić na ścieżkę wzrostu, powinno to być dla firmy korzystne netto. Tymczasem Starbucks ma stopę dywidendy w wysokości 2,4%, co czyni go atrakcyjnym źródłem pasywnego dochodu.

3. gra w kryptowaluty

Tak jak ChargePoint jest jednym z łatwiejszych sposobów inwestowania w rozwój EV, tak Ethereum $ETHUSD+1.5% jest jednym z najłatwiejszych sposobów inwestowania w kryptowaluty. Ethereum spadło o ponad jedną trzecią od swojego maksimum z kilku powodów. Po pierwsze, wartość Ethereum gwałtownie wzrosła w latach 2020-2021. Nawet teraz wartość Ethereum wzrosła o 55% w ciągu ostatniego roku i - czekajcie na to - o 2140% w ciągu ostatnich dwóch lat, co nadal jest spektakularnym wzrostem. Innowacja Ethereum 2.0 powinna sprawić, że Ethereum będzie szybsze, bezpieczniejsze i bardziej skalowalne. Jeśli sieć poradzi sobie z tym zadaniem, Ethereum będzie miało większe szanse na pokonanie konkurentów takich jak Cardano czy Solana. Wokół aktualizacji jest jednak wiele niepewności, ponieważ nigdy wcześniej nie próbowano czegoś podobnego. Dla większości inwestorów prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu poczekanie do czasu, aż będą mieli pewność, że modernizacja przebiegnie bezproblemowo. Jednak osoby, które wierzą w długoterminową tezę o istnieniu Ethereum, nawet jeśli aktualizacja ma pewne znaki zapytania, mogą rozważyć otwarcie pozycji startowej w Ethereum już teraz.

Inwestowanie w spółki lub projekty o silnych podstawach jest zawsze ważne. Jednak w czasach zwiększonej zmienności wartość aktywów może ulec znacznej zmianie w krótkim czasie. Kupując akcje lub kryptowaluty z przekonującą tezą długoterminową, inwestor może ograniczyć wpływ tej niepewności - mniej przejmując się bieżącym kwartałem lub rokiem, a bardziej tym, co będzie za pięć lub dziesięć lat.

Pod tym względem ChargePoint jest dobrze przygotowany do czerpania korzyści z przejścia z silnika spalinowego na silnik elektryczny. Starbucks jest niezwykle silną marką i tanimi akcjami. A Ethereum jest najważniejszym filarem zdecentralizowanych finansów. Na giełdzie nie ma żadnych gwarancji. Jednak biorąc pod uwagę te profile, spółki ChargePoint, Starbucks i Ethereum wydają się moim zdaniem dobrym zakupem. Sam mam coś w Ethereum, a Chargepoint mnie zaintrygował, ponieważ wszyscy walczą o pozycję i firmy produkujące EV, a ta jedna wydaje mi się silną firmą w tle :) Osobiście nadal jestem zwolennikiem kryptowalut, ale coraz bardziej zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest dywersyfikacja portfela. Oczywiście jest to tylko moja opinia, a nie porada inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet