S&P 500 ^GSPC
5,110.95
-1.69%
Nvidia NVDA
$883.68
-2.48%
Meta META
$510.88
-2.35%
Tesla TSLA
$170.78
-2.19%
Amazon AMZN
$185.20
-2.04%
Microsoft MSFT
$420.12
-1.82%
Alphabet GOOG
$158.71
-1.30%
Apple AAPL
$175.50
+0.26%

Indie wyprzedziły Hongkong i stały się siódmym największym rynkiem akcji na świecie.

Wszyscy zwracamy dziś oczy na Stany Zjednoczone i dzisiejsze przemówienie Powella, zapowiedź tego, w jakim kierunku pójdzie gospodarka Fed w Ameryce. Ale w tym wpisie zamierzam odbić na Wschód, ponieważ w tym roku wiele osób zaczęło mówić o Indiach, które zdecydowanie mają potencjał. 😊

Indyjski indeks

Wartość indyjskiego rynku akcji wyprzedziła Hongkong i stała się siódmą co do wielkości na świecie. Według danych Światowej Federacji Giełd, całkowita kapitalizacja rynkowa indyjskiej krajowej giełdy papierów wartościowych na koniec listopada wyniosła 3,989 bln USD, w porównaniu z 3,984 bln USD w Hongkongu. Indyjski indeks zanotował w tym roku 15% aprecjację i jest na dobrej drodze do ósmego z rzędu roku wzrostów.

Indeks w Hongkongu

Podczas gdy indeks Hongkongu spadł o mniej niż 20%. Najbardziej zaludniony kraj na świecie, Indie, również zmierza do wyborów parlamentarnych w przyszłym roku, które według analityków mogą być kolejnym zwycięstwem rządzącej nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party. Według strategów, rząd kierowany przez BJP może odnieść zwycięstwo, co może wywołać hossę w pierwszych trzech do czterech miesiącach roku w oczekiwaniu na kontynuację polityki. Dodali, że banki, opieka zdrowotna i energetyka to sektory najlepiej przygotowane na nadchodzący rok. Sektory takie jak motoryzacja, handel detaliczny, nieruchomości i telekomunikacja są również stosunkowo dobrze pozycjonowane na 2024 r., Podczas gdy szybko zbywalne dobra konsumpcyjne, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i chemikalia należą do tych, które sklasyfikowali jako niekorzystne.

Indeks Hang Sengje w Hongkongu może odnotować czwarty rok spadków i jest najgorszym spośród głównych rynków akcji w regionie Azji i Pacyfiku. W ubiegłym tygodniu agencja Moody's obniżyła perspektywę dla Hongkongu do negatywnej ze stabilnej, powołując się na finansowe, polityczne, instytucjonalne i gospodarcze powiązania miasta z Chinami kontynentalnymi. Obniżenie ratingu nastąpiło wkrótce po tym, jak Moody's obniżył perspektywę ratingu kredytowego chińskiego rządu z negatywnej do stabilnej.

Rząd Hongkongu stwierdził, że gospodarka wzrośnie o 3,2% w 2023 r., obniżając prognozę wzrostu PKB do 5% z 4% prognozowanych w sierpniu. Ekonomiści DBS stwierdzili, że Chiny są gotowe na miękkie lądowanie w 2024 r., ponieważ roczny wzrost realnego PKB spowolni do około 2% z 3,5% w 2023 r. Chiny wyznaczyły cel wzrostu na poziomie 5% w 2023 roku. Ich PKB osiągnął 4,9% w trzecim kwartale, budząc nadzieję, że druga co do wielkości gospodarka świata spełni lub przekroczy oczekiwania.

Porównanie indeksów, Indie, Anglia, Japonia, Niemcy, Hongkong

Tutaj podałem tylko niewielki wybór przykładów na ten rok, 2023 r. Nie traktuj tego porównania zbyt poważnie. Nie mogłem umieścić więcej niż 5 indeksów na jednym wykresie. Ponadto, aby dopasować się do rynków innych niż amerykański, pominąłem SP500, Nasdaq100 i nie umieściłem indeksu dla Chin. Co również należy powiedzieć, podobnie jak w USA, indeksy są w dużej mierze ciągnięte przez ich selekcję, co rozumiem przez to, że S&P500, jak wiemy, nie ciągnie wszystkich 500 akcji, ale maksymalnie 7-10 najlepszych firm. 😊

Podsumowując, chcę powiedzieć i zapytać, jak wyglądają Twoi przyjaciele poza Stanami Zjednoczonymi? Inwestujecie może na wschodzie lub innych rynkach akcji? I wreszcie, co sądzicie o Indiach? 😊 ...śledzę ETF-y, ale jeszcze nie inwestuję i pozostaję tylko w USA, plus kilka tytułów z Europy.


Wow 👌

Też byłem zaskoczony, gdy tak zestawiłem indeks. 😊

Jesteś właścicielem etf Indian?