S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Hindistan, Hong Kong'u geride bırakarak dünyanın en büyük 7. borsası haline geldi

Bugün hepimiz gözlerimizi ABD'ye ve Powell'ın bu akşamki konuşmasına, Fed'in Amerika'da ekonominin bundan sonra nereye gideceğine dair önizlemesine çeviriyoruz. Ancak bu yazıda Doğu'ya döneceğim, çünkü birçok insan bu yıl Hindistan'dan bahsetmeye başladı ve kesinlikle potansiyeli var. 😊

Hint endeksi

Hindistan borsasının değeri Hong Kong'u geride bırakarak dünyanın en büyük yedinci borsası haline geldi. Dünya Borsalar Federasyonu verilerine göre, Hindistan ulusal borsasının toplam piyasa değeri Kasım ayı sonu itibariyle 3,989 trilyon dolar iken Hong Kong'unki 3,984 trilyon dolardır. Hindistan'ın endeksi bu yıl şimdiye kadar %15'lik bir değer artışı kaydetti ve art arda sekizinci büyüme yılına doğru ilerliyor.

Hong Kong Endeksi

Hong Kong endeksi ise %20'den daha az düşüş gösterdi. Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan da gelecek yıl genel seçimlere gidiyor ve analistler iktidardaki milliyetçi Bharatiya Janata Partisi için bir zafer daha olabileceğini söylüyor. Stratejistler, BJP liderliğindeki hükümetin bir zafer kazanabileceğini ve bunun da yılın ilk üç ila dört ayında politikada süreklilik beklentisiyle bir boğa koşusunu tetikleyebileceğini söyledi. Bankalar, sağlık ve enerji sektörlerinin önümüzdeki yıl için en iyi konumlandırılmış sektörler olduğunu da eklediler. Otomobil, perakende, emlak ve telekom gibi sektörler de 2024 için nispeten iyi konumlandırılırken, hızlı tüketim malları, kamu hizmetleri ve kimyasallar elverişsiz olarak sınıflandırdıkları sektörler arasında yer alıyor.

Hong Kong'un Hang Sengje endeksi dördüncü düşüş yılını kaydetmeye hazırlanıyor ve başlıca Asya-Pasifik borsaları arasında en kötü performansı gösteren endeks konumunda. Geçtiğimiz hafta Moody's Hong Kong'un görünümünü, şehrin Çin anakarasıyla olan mali, siyasi, kurumsal ve ekonomik bağlarını gerekçe göstererek durağandan negatife indirdi. Not indirimi, Moody's'in Çin hükümetinin kredi notu görünümünü negatiften durağana düşürmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Hong Kong hükümeti ekonominin 2023 yılında %3,2 oranında büyüyeceğini belirterek Ağustos ayında %4 olarak tahmin ettiği GSYH büyüme görünümünü %5'e düşürdü. DBS ekonomistleri, yıllık reel GSYH büyümesinin 2023'teki %3,5'ten %2 civarına gerilemesiyle 2024'te yumuşak bir inişe hazırlandıklarını söyledi. Çin 2023 yılı için %5'lik bir büyüme hedefi belirlemiştir. GSYH üçüncü çeyrekte %4,9'a ulaşarak dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin beklentileri karşılayacağı ya da aşacağı umutlarını artırdı.

Endeks karşılaştırması, Hindistan, İngiltere, Japonya, Almanya, Hong Kong

Burada sadece bu yıl, 2023 için küçük bir örnek seçkisi verdim. Karşılaştırmayı çok ciddiye almayın. Bir grafiğe 5'ten fazla endeks koyamadım. Ayrıca, ABD dışındaki piyasalara uyması için SP500, Nasdaq100'ü dışarıda bıraktım ve Çin için bir endeks koymadım. Ayrıca söylenmesi gereken şey, ABD gibi, endeksler seçimleri tarafından oldukça sürükleniyor, bununla demek istediğim, bildiğimiz gibi S&P500 500 hisse senedinin tamamını değil, en fazla 7-10 en iyi şirketi sürüklüyor. 😊

Sonuç olarak şunu söylemek ve sormak istiyorum: ABD dışındaki dostlarınız nasıl görünüyor? Belki doğuya ya da diğer borsalara yatırım yapıyor musunuz? Ve son olarak Hindistan hakkında ne düşünüyorsunuz? 😊 ...ETF'leri takip ediyorum ama henüz yatırım yapmıyorum ve sadece ABD'de kalıyorum, artı Avrupa'dan birkaç başlık.


No comments yet