S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Wyzwania biznesowe w Kongresie Stanów Zjednoczonych: rozmowy, odroczone propozycje i nadzieje na 2024 r.

Powoli kończymy ten rok i podobne tematy pojawią się teraz wraz z podsumowaniami tego, co zostało osiągnięte, nieosiągnięte i tak dalej. Prawie wszyscy inwestujemy w Stanach Zjednoczonych, więc przyjrzyjmy się, jak to tam wygląda.

Dysfunkcja Kongresu doprowadziła do niezwykle niskiej liczby ustaw podpisanych w 2023 r. (22 ustawy). Porównanie z poprzednimi dwoma latami, kiedy uchwalono 365 nowych ustaw, jest dość śmieszne. Wiele kluczowych pytań pozostało bez odpowiedzi z powodu politycznego impasu i problemów z procesem legislacyjnym.

Nie przeprowadzono reformy procesów wydawania pozwoleń w sektorze energetycznym. Długotrwałe procesy zatwierdzania nowych projektów, takich jak elektrownie słoneczne i rurociągi, pozostają przeszkodą dla producentów paliw kopalnych i czystej energii.

Finalizując porozumienie w sprawie pułapu zadłużenia, sen. Joe Manchin (D-WV) i John Barrasso (R-WY) obiecali w maju, że latem tego roku przedstawią szerszy dwupartyjny projekt. Projekt ustawy nie został jednak jeszcze opracowany, a Manchin ogłosił plany opuszczenia Senatu w 2025 roku.

Inną kwestią, która wciąż pozostaje, jest próba zezwolenia na bankowość konopi indyjskich w USA. Marihuana może być legalna w wielu stanach, ale firmy zaangażowane w ten sektor często nie mają dostępu do usług finansowych z powodu przepisów federalnych zakazujących marihuany. Potencjalna poprawka, zwana SAFER Banking Act, przeszła przez komisję senacką, ale nie została jeszcze w pełni omówiona.

Inną inicjatywą, która utknęła w martwym punkcie, był wysiłek związany z menedżerami świadczeń farmaceutycznych (PBM), którzy zarządzają świadczeniami na leki na receptę w ramach planów ubezpieczenia zdrowotnego. Oto link do listy treści, dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej.😊https://www.congress.gov/bill/118th-congress/senate-bill/127

Kolejnym wyzwaniem była niewykorzystana szansa na rozwiązanie długo dyskutowanych kwestii dotyczących prywatności Amerykanów. Pomimo oczekiwań, że może nastąpić przełom, ustawodawcy nadal nie wdrożyli amerykańskiej ustawy o prywatności i ochronie danych (ADPPA) z 2022 r., która leży odłogiem.

Kolejną kwestią, która pozostaje w agendzie na 2024 r., są dwa trwające wysiłki na rzecz uregulowania kryptowalut - jedna ustawa koncentruje się na strukturze kryptowalut, a druga na stablecoinach. Przewodniczący Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów, Patrick McHenry, wskazał, że chciałby osiągnąć coś w sprawie kryptowalut jako swego rodzaju dziedzictwo przed odejściem w 2025 roku.

Oto krótka lektura podsumowująca to, co nie zostało zrobione, a jest dość palącą kwestią. Oczywiście można by znaleźć więcej. Dla mnie, podsumowując to z perspektywy inwestora i sektora. Pomijając zadłużenie Stanów Zjednoczonych, wciąż posuwa się naprzód i jak daleko może się posunąć? ...chyba nikt nie wie. 🤷‍♂️

Osobiście najbardziej ciekawi mnie sektor energetyczny z tej listy. Czy rząd zgodzi się na energię słoneczną, a firmy tego typu ponownie wzrosną. Jeśli chodzi o potencjalne możliwości pracy z marihuaną, możliwość finansowania przez domy bankowe może znacznie podnieść cenę akcji (nie mam jeszcze żadnych firm tego typu na celowniku, ale jestem pewien, że jakieś by się znalazły). A ponieważ mam w swoim portfolio przedstawiciela sieci aptek (CVS), jestem ciekawy, co ukończenie ustawy o przejrzystości dla menedżerów świadczeń farmaceutycznych może zrobić z cenami sieci aptek. 😊

A co z Tobą, jak postrzegasz te kwestie, czy może to w jakikolwiek sposób wpłynąć na Twoje zainteresowanie niektórymi spółkami lub obawy o ich przyszłość?


No comments yet