S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

ABD Kongresi'nde İş Dünyasının Karşılaştığı Zorluklar: Görüşmeler, Ertelenen Teklifler ve 2024'e Dair Umutlar

Yılı yavaş yavaş geride bırakıyoruz ve şimdi benzer temalar, nelerin başarıldığına, nelerin başarılamadığına dair özetlerle ortaya çıkacak. Burada neredeyse hepimiz ABD'ye yatırım yapıyoruz, bu yüzden orada neye benzediğine bir göz atalım.

Kongre'deki işlevsizlik 2023'te alışılmadık derecede az sayıda yasa tasarısının imzalanmasına yol açtı (22 yasa tasarısı). 365 yeni yasanın kabul edildiği önceki iki yılla kıyaslandığında bu durum oldukça gülünç. Siyasi tıkanıklık ve yasama sürecindeki sorunlar nedeniyle bir dizi kilit soru cevapsız kalmıştır.

Enerji sektöründeki izin süreçlerinde hiçbir reform yapılmamıştır. Güneş enerjisi santralleri ve boru hatları gibi yeni projeler için uzun onay süreçleri, fosil yakıt ve temiz enerji üreticileri için bir engel olmaya devam etmektedir.

Borç tavanı anlaşmasını daha da nihai hale getiren Sens. Joe Manchin (D-WV) ve John Barrasso (R-WY) Mayıs ayında bu yaz daha büyük bir iki partili çaba ortaya koyma sözü verdiler. Ancak henüz bir tasarı hazırlanmadı ve Manchin bunun yerine 2025 yılında Senato'dan ayrılmayı planladığını açıkladı.

Hala gündemde olan bir diğer konu da ABD'de esrar bankacılığına izin verilmesi çabası. Marihuana birçok eyalette yasal olabilir, ancak sektörde yer alan işletmeler, marihuanayı yasaklayan federal yasalar nedeniyle genellikle finansal hizmetlere erişemiyor. SAFER Bankacılık Yasası olarak adlandırılan potansiyel bir düzeltme Senato komitesinden geçti ancak henüz tam olarak tartışılmadı.

Duraklayan bir diğer girişim ise sağlık sigortası planları kapsamında reçeteli ilaç yardımlarını yöneten eczane fayda yöneticileri (PBM'ler) ile ilgili bir çabaydı. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için içeriğin listelendiği bir bağlantı. 😊https://www.congress.gov/bill/118th-congress/senate-bill/127

Bir başka zorluk da Amerikalıların mahremiyetine ilişkin uzun süredir tartışılan konuların ele alınması fırsatının kaçırılması oldu. Bir ilerleme kaydedilebileceği beklentilerine rağmen, kanun yapıcılar 2022 tarihli Amerikan Veri Gizliliği ve Koruma Yasasını (ADPPA) hala uygulamaya koymadılar.

2024'ün gündeminde yer alan bir diğer konu da kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik devam eden iki çabadır - bir yasa kripto para birimlerinin yapısına odaklanırken diğeri sabit paralara odaklanmaktadır. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry, 2025'te ayrılmadan önce bir tür miras olarak kripto para birimleri konusunda bir şeyler başarmak istediğini belirtti.

İşte yapılmayanları ve oldukça acil bir konuyu özetleyen hızlı bir okuma. Elbette muhtemelen daha fazlası da bulunabilir. Benim için, bir yatırımcı ve sektör perspektifinden özetlemek gerekirse. ABD borcunu bir kenara bırakırsak, hala ilerliyor ve nereye kadar gidebilir? ...Kimsenin bildiğini sanmıyorum. 🤷‍♂️

Ben şahsen bu listede en çok enerji sektörünü merak ediyorum. Hükümetin güneş enerjisi ile birlikte hareket edip etmeyeceği ve bu tür şirketlerin yeniden yükselip yükselmeyeceği. Marihuana ile çalışan potansiyel fırsatlara gelince, bankalar tarafından finanse edilme olasılığı hisse senedi fiyatını çok yükseltebilir. (Henüz gözümde bu türden bir şirket yok, ama eminim bazıları olacaktır) Ve portföyümde bir eczane zinciri temsilcim olduğu için (CVS), Eczane Fayda Yöneticileri için Şeffaflık Yasası'nın tamamlanmasının eczane zincirlerinin fiyatına ne yapabileceğini merak ediyorum.

Peki ya siz, bu konulara nasıl bakıyorsunuz, bu durum belirli şirketlere olan ilginizi etkileyebilir mi veya herhangi bir şekilde gelecekleri için endişe duyabilir misiniz?


No comments yet