S&P 500 ^GSPC 4,981.92 +0.30%
Tesla TSLA $140.99 -4.12%
Nvidia NVDA $779.26 +2.27%
Meta META $478.36 -0.56%
Alphabet GOOG $156.55 +0.53%
Amazon AMZN $175.34 +0.41%
Apple AAPL $165.51 +0.31%
Microsoft MSFT $398.52 -0.15%

Pohádka skončila, zakladatel "zabijáka Tesly" byl odsouzen ke 4 letům vězení

Redakce Bulios
19. 12. 2023
4 min read

Ačkoliv by s tím možná Adam Neumann, zakladatel nedávno zbankrotované společnosti WeWork, nesouhlasil, podvádět investory a zákazníky se nevyplácí. Trevor Milton, zakladatel společnosti Nikola, byl v pondělí odsouzen ke čtyřem letům vězení za to, že celá jeho firma byla jen klasickým domečkem z karet.

Trevor Milton, zakladatel společnosti Nikola

"Zabiják Tesly", tak o svém startupu Nikola $NKLA-4.2% často mluvil svérázný a sebevědomý zakladatel Trevor Milton, jednačtyřicetiletý podnikatel z Utahu.

Jenže, zatím co zakladatel automobilky Tesla $TSLA-4.1% Elon Musk se v současné době vyhřívá na čele žebříčku nejbohatších lidí světa, Trevor Milton si musel vyslechnout nepříjemný rozsudek.

Milton byl totiž v pondělí odsouzen ke čtyřem letům vězení v souvislosti s podvodem na investorech tohoto údajně revolučního výrobce nákladních automobilů na elektrický a vodíkový pohon.

Miltonovi byla rovněž uložena pokuta ve výši 1 milionu dolarů a v rámci trestu mu může být později uloženo propadnutí majetku.

"Neměl jsem v úmyslu nikomu ublížit a nespáchal jsem trestné činy, které jsou mi kladeny za vinu," řekl Milton soudci Edgaru Ramosovi před vynesením rozsudku, uvedla agentura Reuters.

Milton neprojevil téměř žádnou lítost nad svými činy, uvedli žalobci. V nedělním dopise soudci Ramosovi prokurátoři napsali, že soudce by měl vzít v úvahu Miltonovo "hluboké odmítání odpovědnosti a trvání na obviňování druhých".

NKLA
$0.62 -$0.03 -4.16%

Fake it till you make it. Nebo ne?

"Trevor Milton opakovaně lhal investorům - na sociálních sítích, v televizi, v podcastech i v tisku. Dnešní rozsudek by však měl být varováním pro zakladatele start-upů a vedoucí pracovníky firem všude na světě - 'faleš, dokud se ti to nepodaří' není omluvou pro podvod, a pokud své investory uvedete v omyl, zaplatíte za to tvrdou cenu," uvedl v prohlášení Damian Williams, státní zástupce pro jižní okres New York.

Milton se stal doslova přes noc miliardářem, když v červnu 2020 převedl společnost Nikola na burzu prostřednictvím dohody s účelovou akviziční společností, tzv. SPAC.

Společnost byla považována za jeden z nejslibnějších startupů v oblasti elektromobilů a na svém vrcholu byla oceněna na více než 30 miliard dolarů.

Dokud ovšem nebyla odhalena obvinění týkající se nepravdivých a zavádějících prohlášení ze strany společnosti Hindenburg Research, která se specializuje na shortování akcií pochybných firem.

Prokurátoři přirovnávali Miltona k neméně známé zakladatelce společnosti Theranos Elizabeth Holmesové, která byla loni odsouzena k více než 11 letům vězení za to, že podvedla investory svého startupu na testování krve.

"Stejně jako Holmesová lhala o analyzátorech krve vyráběných společností Theranos, lhal Milton o provozuschopnosti Nikola One," napsali žalobci Ramosovi před vynesením rozsudku.

Milton, který byl největším akcionářem společnosti, odstoupil z funkce výkonného předsedy Nikoly v září 2020. Učinil tak uprostřed interního vyšetřování po zprávě od Hindenburg Research, která společnost charakterizovala jako domeček z karet postavený Miltonem.

Od Miltonovy rezignace se akcie společnosti Nikola propadly a společnosti se nepodařilo udržet vedoucí pracovníky. Předseda představenstva společnosti Nikola Stephen Girsky, jehož SPAC přivedl společnost na burzu, byl v srpnu jmenován generálním ředitelem.

▪️◾◼️◾▪️

Na Buliosu najdete mnoho inspirace, konečný výběr akcií a stavba portfolia je však samozřejmě pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu. Praktické nástroje v rámci členství Bulios Black jsou vám vždy k dispozici. 

Zdroj: Data Bulios, AI, Yahoo Finance, CNBC, Bloomberg


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.