S&P 500 ^GSPC
5,051.41
-0.21%
Tesla TSLA
$157.11
-2.71%
Apple AAPL
$169.38
-1.92%
Nvidia NVDA
$874.15
+1.64%
Microsoft MSFT
$414.58
+0.23%
Alphabet GOOG
$156.00
-0.21%
Amazon AMZN
$183.32
-0.16%
Meta META
$499.76
-0.09%

BlackRock i jego działania ... $BLK-1.7%

Przyjaciele, miejmy trochę opinii na temat tej firmy. Wszyscy zapewne ją znamy, to gigant wśród swoich i choć jesteśmy głównie i tylko portalem giełdowym, to jako inwestor w tej firmie, przyszłe ruchy mające na celu połączenie się ze światem kryptowalut i plany ETF mogą i moim zdaniem będą miały na nią duży wpływ.

W strategicznym posunięciu, które stanowi znaczący krok w ewoluującym krajobrazie inwestycji w kryptowaluty, proponowany przez BlackRock fundusz giełdowy (ETF) podjął decydujący krok. Zgłoszenie symbolu "IBIT" w zmienionym zgłoszeniu S-1 do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w poniedziałek podkreśla zamiar firmy wejścia na rosnący rynek kryptowalut.

Zgłoszenie to nie było zwykłą formalnością, ale ważnym wydarzeniem, które skupiło się na integralnym mechanizmie tworzenia i wykupu funduszy. Co istotne, najnowsza rewizja proponuje "model zwrotu gotówki", o którym spekulowali analitycy i eksperci branżowi. "Fundusz powierniczy na bieżąco emituje i umarza koszyki", jak w dokumencie przedstawiono kluczowy proces operacyjny. Nacisk kładziony jest na transakcje, które opierają się głównie na gotówce. Istnieje jednak interesujący zakres procesu wykupu "w naturze", podlegający zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, co pozwala zachować pewien poziom elastyczności w ramach operacyjnych ETF. Widoczny wybór przez BlackRock $BLK-1.7% modelu wykupu opartego na gotówce sygnalizuje dobry ruch w kontekście bieżących rozważań, potencjalnie sygnalizując tymczasowe rozwiązanie, pozostawiając jednocześnie otwarte drzwi dla modelu wykupu "w naturze". Różnica między tymi dwoma modelami - gotówkowym i rzeczowym - opiera się na zarządzaniu portfelem i traktowaniu bitcoinów. BlackRock dąży do elastyczności w zarządzaniu aktywami w ramach funduszy ETF. Wydaje się jednak, że SEC skłania się ku temu pierwszemu, czyli modelowi gotówkowemu, który wymaga natychmiastowej sprzedaży zasobów bitcoinów na żądanie wykupu, co jest procesem postrzeganym jako bardziej zgodny z konwencjonalnymi praktykami biznesowymi.

BLK
$749.67 -$13.32 -1.75%
1 Day
-0.02%
5 Days
+2.35%
1 Month
+4.49%
6 Months
+20.16%
YTD
+3.76%
1 Year
+23.08%
5 Years
+96.22%
Max.
+5,776.86%

Przejście BlackRock na model wykupu gotówkowego przed świętami Bożego Narodzenia jest postrzegane jako proaktywne posunięcie mające na celu usprawnienie operacji, pokazujące zamiar dostosowania się do preferencji regulacyjnych, pozostawiając jednocześnie miejsce na potencjalne korekty w przyszłości.

Jak postrzegasz tę zmianę? Posiadam akcje i obecnie jestem na plusie około 26%, a spółka wciąż jest dość daleko od swoich szczytów. Osobiście uważam to za plus. Jestem inwestorem giełdowym, ale kryptowaluty są tutaj i wierzę, że aktywa cyfrowe pójdą naprzód. Z drugiej strony nadal istnieje wiele niewiadomych i wiele projektów kończy się fatalnie, więc mam nadzieję, że dobrze to zrozumieją i nie zaszkodzi im to w żaden sposób. 😊


Sam BLK nie ma/nie będzie miał dużego wpływu na BTC, razem z nim jest około 10 innych funduszy zainteresowanych ETFami spotowymi. Mają silną markę, ale każda rozsądna osoba będzie kierować się TER, ponieważ nie będzie innych różnic. Custody będzie dla nich wszystkich dostarczane przez Coinbase, a podany rodzaj umorzenia sugeruje mi, że chcą wycofać jak najwięcej "fizycznego BTC" z handlu detalicznego, aby ograniczyć jego rzeczywiste wykorzystanie jako pieniądza.

Od jakiegoś czasu mamy kontrakty terminowe, nawet z pakha, więc mamy tylko pierścień do tworzenia większej liczby instrumentów pochodnych w celu "sztucznego" zawyżania ograniczonej ilości BTC emitowanych do obiegu.

Wkrótce możemy zobaczyć próbę zakazania "niehostowanych portfeli kryptowalutowych", a jeśli do tego dojdzie, nadmierne opodatkowanie, podatki od niezrealizowanych zysków i podobne małpy.

Fundusze te mogą pomóc BTC w zwiększeniu jego legalności, ale myślę, że moglibyśmy się bez nich obejść, a ostatecznie mogą nawet zaszkodzić sektorowi.

Też się martwię jak piszesz, że jakaś wtopa może zaszkodzić $BLK-1.7% z drugiej strony też jak piszesz mają x innych topowych funduszy. Nie sądzę, że wpłynie to na cenę BTC, ale jeśli BTC pójdzie w górę, może nawet przynieść więcej zysków BLK, ponieważ ten ETF na pewno nie będzie darmowy.

Chyba nie rozumiemy, jakiego rodzaju spieprzenie BTC może zaszkodzić BLK? Piszę o około 10 funduszach, z których wszystkie prawdopodobnie dostaną zielone światło na ten ETF co BLK.

Jeśli będzie zainteresowanie tymi spotowymi ETFami, to kupno tych wszystkich funduszy będzie miało duży wpływ na cenę BTC, tym bardziej, że po halvingu będzie o połowę mniejsza podaż nowych BTC. Nie wpłyną one na kod i rentowność.

Jeśli 10-12 nowych graczy wejdzie do tego sektora w ciągu kilku miesięcy, spodziewam się, że TER wyniesie około 0,5-0,8%, niestety nie wiem, ile pieniędzy może wpłynąć 10-20 miliardów? Jeśli Ishares będzie miał może 5 mld, to będą to dodatkowe zyski, ale nic znaczącego.

Cóż, zależy to od decyzji SEC, która moim zdaniem jest dość konserwatywna, ale zdaję sobie sprawę, że ten ruch BlackRock zwiększa prawdopodobieństwo zatwierdzenia ich ETF. Jeśli tak się stanie, Bitcoin najprawdopodobniej gwałtownie wzrośnie w 2024 r. Problem, jaki widzę, polega na tym, że prawdopodobnie jest już dość wyceniony, a w przeciwnym razie istnieje ryzyko gwałtownego spadku. Cóż, jesteśmy na rozdrożu i nie będzie to jasne do końca stycznia.

Zgadzam się, myślę też, że widzimy to teraz w cenie, a potencjalna dezaprobata może spaść dość mocno. BTC spadnie o połowę w przyszłym roku, więc tak czy inaczej pójdzie w górę i zobaczymy, jak SEC sobie z tym poradzi 😊.