@kaizy

Mladí lidé mohou mít řadu důvodů, proč na správu svých peněz kašlou. A některé jsou i validní. Většinu však tvoří nesmysly obviňující vzdělávací systém a vycházející z lenosti a nechuti jakkoliv se ve financích sebevzdělávat.


 

Není nic snazšího, než říct, že osobní finance jsou ve školství tabu, takže je pochopitelné, že o nich mladí lidé moc nevědí. Na druhou stranu vymlouvat se při dnešní dostupnosti informací ve dvaceti něco letech na školu (u níž je navíc tato absence dlouhodobě známým faktem) je maličko úlet.

 

Krutou pravdou proto je, že mladí lidé nejsou a ani se nemohou považovat za žádné oběti - nad svými financemi mají, stejně jako všichni ostatní, plnou kontrolu. A čím dříve si to uvědomí, tím dříve se mohou pustit do práce.

 

Začít mohou třeba uvědoměním si toho, že tyto lži o penězích, které si často namlouvají, ve skutečnosti nefungují:

 

1. "Musím se zaměřit na vytvoření pasivního příjmu"

 

Pro řadu mileniálů je dnes pasivní příjem něco, co považují za svůj sen. Neustále někde slýchají o tom týpkovi, který byl tři týdny na dovolené, zatímco stále vydělával peníze, a říkají si: "Sakra, proč já tohle udělat nemůžu!" Nevidí totiž za tím člověkem obrovskou hromadu času a práce, kterou musel investovat, aby se do tohoto stavu dostal.

 

Většina lidí - a zvlášť ta mladá část, která se teprve na trhu práce rozkoukává - by však na pasivní příjem vůbec myslet neměla. Místo toho by se v první řadě měla zaměřit hlavně na svůj aktivní příjem tím, že bude dávat vše do své pracovní kariéry.

 

To už samozřejmě nezní tak hezky, jako vydělávat denně 500 dolarů, aniž byste hnuli prstem, jelikož musíte zvednout zadek a začít odvádět skutečnou práci.

 

Pak je tady ještě druhá skupina těch, kteří sice umí a chtějí dřít, ale zase se bojí říct si o větší plat. Proč? Protože je snazší namlouvat si, že "firma na to nemá peníze" nebo že "ekonomika je v recesi". Když akceptujete skutečnost, že nějaká síla je mimo vaši kontrolu (ekonomika v recesi) a diktuje vám, zda máte, nebo nemáte nárok na vyšší plat, cítíte menší tlak a nutnost vyvinout v tomto ohledu nějakou vlastní snahu.

 

Řešení? Vyhrňte si rukávy, začněte AKTIVNĚ makat a zlepšete se ve své práci, abyste měli šanci vydělávat AKTIVNĚ víc peněz. Pokud vyšší plat není možností, možná je načase poohlédnout se po vyšším příjmu jinde. 

 

2. "Když se budu víc snažit, určitě dokážu ušetřit víc peněz."

 

O spoření peněz se tady bavíme poměrně pravidelně, protože stejně jako všichni víme, že bychom měli víc cvičit, jíst zdravěji, častěji volat příbuzným a víc spát, všichni víme, že bychom měli víc šetřit. Dělání všech těchto věcí má ale své neoddiskutovatelné limity.

 

Prostě se jen "víc snažit" vám v šetření nepomůže. Na toto téma už dokonce existují i studie. Snažit se spořit peníze tím, že si koupíte něco levnějšího, není dostatečně efektivní. Snažit se omezit nakupování oblíbených latte vás rovněž nespasí.

 

Chcete-li vidět reálné výsledky, musíte si sednout a sami sebe se zeptat, co přesně je potřeba udělat. Čeho se z pohledu osobních financí snažíte dosáhnout? Co vás stojí hromadu úsilí, ale ve skutečnosti přináší jen minimální prospěch? Co nefunguje bez ohledu na to, jak moc se snažíte? Nešlo by to celé místo většího úsilí nějak zjednodušit?

 

Šlo. Řešením nerozhodnosti či přílišné závislosti na síle vaší vůle může rozhodně být automatizace vašich financí. Příklad: To znamená, že z pravidelného příjmu se vám automaticky odešlou nejen všechny platby, ale i peníze na spoření, investice + částka na účet, z níž můžete daný měsíc bez obav utrácet. Žádné přemlouvání a plýtvání časů na hlouposti, peníze se vám za vašimi zády PASIVNĚ vyřeší samy. 🤯

 

3. "Začnu si vést podrobný rozpočet."

 

Většina z nás se už aspoň jednou v životě v záchvatu motivace rozhodla: "Tak! A od teďka si povedu tabulku se všemi svými výdaji!"

 

Jste-li v absolutně zoufalé finanční situaci, kdy vás třeba zároveň tlačí dluhy a musíte počítat doslova každou korunu, dejme tomu. Pokud se ale primárně jen snažíte snížit své výdaje, asi budete zklamaní.

 

Zřejmě během pár dní vedení si své pečlivé tabulky zjistíte, že zaznamenávat pečlivě každou korunu, kterou utratíte, je poměrně náročné (a únavné).

 

Zároveň má takové vedení rozpočtu jednu fundamentální chybu - zaznamenává pouze to, co už jste utratili, takže až se na konci měsíce na své útraty podíváte, je možné, že vám žádný optimismus z toho, jak se krotíte a jak vám to s penězi už jde, do žil nevlijí. Taková tabulka zároveň neobsahuje žádné cenné informace o tom, jak bude vypadat vaše finanční budoucnost.

 

Řešení? Vezměme to celé z jiného úhlu. Místo pečlivého vedení tabulky si vytvořte jednoduchou finanční strategii, která vás místo řešení toho, kolik jste utratili před týdnem v obchodě, donutí soustředit se na budoucnost. A zároveň vám umožní utrácet i za věci, které máte rádi - za podmínky, že jste ochotni bez mrknutí oka zaříznout utrácení za vše, co bezpodmínečně rádi nemáte. Taková strategie může vypadat nějak zhruba takto:

 

A) Fixní náklady: nájem, potraviny, služby (voda, elektřina, internet), splátka hypotéky/jiného dluhu (ideálně 50-60 % vašeho příjmu)

 

B) Dlouhodobé investice (ideálně aspoň 10 % vašeho příjmu)

 

C) Spořící cíle: vánoční dárky, dovolená, vlastní hotovost pro žádost o hypotéku atp. (5-10 % vašeho příjmů)

 

D) Utrácení bez obav: objednávání jídla (dovoz/restaurace), kino, nákupní centra a tak dále (20-35 % vašeho příjmu)

 

Když své peníze budete alokovat tímto způsobem a zároveň vždy v rámci automatizace pojedete od písmene A k D, budete mít jistotu, že vždy nejdříve zaplatíte základní životní náklady + zaplatíte sami sobě pro budoucnost. A všechny peníze, které vám zůstanou, mohou jít na spořící cíle a každodenní útraty. Písmeno D je velmi důležité, protože vám umožňuje koupit si, cokoliv chcete, aniž byste se museli obávat, že všechny klíčové výdaje nemáte 100% pokryté.

 

4. "Moji kamarádi vydělávají méně než já a stejně mohou každý rok jezdit na dovolenou!"

 

Existují dvě možnosti. Vaši kamarádi jsou buď velmi zkušení vyznavači nějakého hnutí podobného FIRE či vědomému utrácení, nebo naopak absolutně netuší, jak se svými penězi nakládat.

 

Vzpomeňte si, když jste byli děti: Kolikrát jste slyšeli jednoho z vašich rodičů, jak řeší sousedy, jejich nové auto, jejich pravidelné dovolené a další nákladné srandy - aniž by zároveň jakkoliv chápali, jaký mají sousedé ve skutečnosti rozpočet a zda se třeba ve skutečnosti netopí dluzích? Přitom je vysoce pravděpodobné, že si na dovolenou pečlivě nespořili korunu za korunou, ale naopak peníze bezútěšně rozhazovali.

 

Řekněme si to ještě jinak - požádali byste svého kamaráda, který neudělal ani maturitu z angličtiny, aby vám dal doučování z anglické gramatiky? Snad ne. Proč by pro vás tedy vaši běžní přátelé či známí, kteří očividně konají běžná finanční rozhodnutí a dosahují s nimi očekávaných běžných výsledků (jinými slovy jsou bez peněz), měli být v tomto ohledujakýmkoliv vzorem?

 

Řešení je nasnadě - začněte se v rámci svých finančních aspirací raději inspirovat někým, kdo o penězích přemýšlí rozumně. Nenásledujte příklady lidí, kteří mají potřebu ukazovat se před druhými tím, že utrácejí víc, než si reálně mohou dovolit. Pokud máte pocit, že si své útraty nemohou dovolit, pravděpodobně opravdu nemohou.

 

5. "Začnu investovat."

 

Když si projdete své kamarády a zeptáte se jich, jestli (případně kolik) investují do akcií, většina vám řekne to samé: "nevydělávám dost, abych mohl investovat" nebo "v akciích se nevyznám, takže se do toho nepouštím."

 

Loňský průzkum společnosti Perfect Crowd například zjistil, že Češi pod 40 let dnes investují (když už investují) podobně jako jejich rodiče, tedy maximálně do spořících účtů a stavebních spoření. Průzkum agentury Ipsos a Raiffeisenbank z roku 2018 pak ukázal, že se investování věnuje jen 37 % Čechů ve věku 25-55 let. Ještě před akciemi se navíc umístily investice do podílových fondů (38% podíl) a nemovitostí (29% podíl).

 

Nyní jedna ohraná písnička: Otevření investičního účtu pro obchodování s akciemi vám dává přístup k největšímu nástroji na vydělávání peněz v historii tohoto světa - a nemusíte být žádní boháči, abyste ho mohli začít používat. Řada brokerských společností vám umožní otevřít si účet i s pár korunami.

 

Začít investovat chce hromada lidí. Ale pouze chce. Většina se k tomu nikdy neodhodlá. Proč? Mají strach, že finanční trhy jsou nějaká složitá matematická rovnice, kterou nikdy nepochopí. A do něčeho, co jim přijde nanejvýš složité, přece nebudou investovat své vydřené peníze.

 

Avšak za každý den, v který nemáte aktivní žádné investice, ve skutečnosti díky inflaci ztrácíte peníze. A pokud si budete nadále namlouvat, že investování je složité, možná si svou chybu uvědomíte, až vám bude přes 60 a zjistíte, že vás žádný poklidný důchod nečeká. Pak už ale bude na pozdě.

 

Řešení? Vplout do nějaké zcela nové oblasti, z kterou nemáte žádnou zkušenosti, je vždy těžké a zpočátku frustrující (vzpomeňte si, jak náročné je naučit se správně cvičit, správně jíst, správně vychovávat děti...). Odpovědí na onu frustraci ale není vyhýbat se tomu - odpovědí je vybrat si vhodný zdroj informací, začít studovat a pustit se do investování.

 

6. "Chtít se stát bohatým je špatné a povrchní."

 

Být posedlý penězi a zcela pohlcený chamtivostí je špatně, ale chtít pro sebe a své blízké lepší budoucnost je všechno, jen ne chamtivé a špatné.

 

Peníze v životě otevírají úžasnou paletu možností nejen pro vás, ale i pro všechny okolo vás. Stát se bohatým znamená moci žít "bohatý" život - a "bohatý život" může pro různé lidi znamenat různé věci, které s luxusem či opulentností ve skutečnosti nemají nic společného.

 

Pro někoho je to finanční svoboda, při které si mohou dovolit extravagantně utrácet za své koníčky. Pro jiného je luxus už samotná skutečnost, že si každý týden může zaplatit někoho, kdo mu domů přijde uklidit. A pro třetího skutečnost, že může v noci klidně spát a nemusí řešit, zda příští měsíc dokáže zaplatit všechny účty.

 

Řešení? Popřemýšlejte nad tím, co pro vás osobně znamená žít "bohatý život" a nechejte tuto inspiraci, aby vám pomohla rozhýbat se a začít ve vašem finančním životě konat.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Discussion
@czechinvestingbot 8M

Autor @kaizy má karmu 3704 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@almighty 8M

naprostý souhlas s bodem číslo 1. Většinu času investovat do kariéry a osobního rozvoje. Pak teprve ve zbylém volném čase se pokoušet vytvořit nějaký pasivní příjem.

@kaizy 8M

👍

@klaracermakova 8M

Já si rozpočet vedu a únavné mi to nepřijde 😃

@kaizy 8M

@klaracermakova Patříte ke šťastné menšině. 😄

@marco 8M

Tohle musim sdilet, protoze to tak presne je.

@kaizy 8M

@marco 🔥🙏

@jama 8M

Super lekce finanční gramotnosti 🤑👍👍

@kaizy 8M

@jama 🙏

@biglebowski 8M

Svatá pravda všech 6 bodů, stručně, jasně a bez příkras, díky, přesně tohle pro mladé lidi potřebujeme. Teď ještě, aby si jich to co nejvíce přečetlo! 💪

@kaizy 8M

@biglebowski To jo, to by určitě na škodu nebylo. Jinak díky! 🙏

@muskuvnevlastnisyn 8M

Super text, díky za něj, tohle je potřeba opakovat neustále dokola. 🚀

@kaizy 8M

Souhlas. 🙏

@melu_david 8M

Myslím, že se mě tady pár bodů týká, tak jak na to koukám, rozhodně mám na čem pracovat 😅

@kaizy 8M

@melu_david Tak to je dobře, lepší na nich zapracovat, než se na ně vykašlat! 💪😉

@kevinporters 8M

Jestli si někdo doopravdy říká číslo 6. tak jsou asi na špatné stránce 😂. Jinak díky za článek, dobře jsem si početl 😁

@kaizy 8M

@kevinporters Lidi jsou různí, určitě jsou i tací, kteří vlastně hodně majetku či peněz nechtějí mít jednoduše proto, že se bojí, že je peníze změní v arogantní prasata... což se samozřejmě může stát vždy, ale podle mě se to zásadně odvíjí od toho, jak člověk k těm penězům přišel. 🤔

@kevinporters 8M

Souhlasím, v životě narážím na lidi, kteří odsuzují bohaté každý den...Přijde mi, že se jim do hlavy prostě vryla představa milionáře z Wall Street co neví s penězi a tak je utrácí v bordelech a špatných životních a finančních rozhodnutích. Přitom je 90 % bohatých naprosto odlišných a většina z nich stojí za lety tvrdé práce, která je do této pozice dostala. Kdokoliv, kdo by jednou chtěl nějak signifikantně změnit svět k lepšímu bude peníze tak či tak potřebovat a pokud si bude opakovat bod číslo 6., tak je nikdy nevydělá. Chtít se stát bohatým není špatné a povrchní, to až naše chování po dosažení tohoto stavu mohou být. Určitě si nemyslím, že by se měl někdo bát, že z něj peníze udělají arogantní prase, protože opravdu tvrdá cesta za finanční svobodou a nezávislostí (taková která 90 % bohatých čeká) naučí každého pokoře a respektu k ostatním, protože si bude každý den připomínat časy, kdy on peníze neměl.

@kamilzaruba 8M

Okamžitě sdílím na známé 👌😃

@kaizy 8M

@kamilzaruba Správné rozhodnutí, to by podle mého skromného názoru měl pro dobro svých známých, přátel nebo příbuzných udělat úplně každý! 📩👌

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇