S&P 500 ^GSPC 5,246.63 -0.39%
Microsoft MSFT $417.92 -2.62%
Tesla TSLA $179.35 +1.79%
Alphabet GOOG $174.26 -1.77%
Amazon AMZN $179.40 -1.44%
Nvidia NVDA $1,133.30 -1.30%
Meta META $468.60 -1.21%
Apple AAPL $191.59 +0.68%

Tato akcie Warrena Buffetta trhá rekordní maxima, proč dává smysl držet ji také?

Coca-Cola $KO+0.4% je již dlouhou dobu oporou společnosti Berkshire Hathaway $BRK-B+1.1% Warrena Buffetta. Ikonická značka nápojů dosahuje rekordních maxim, protože se zotavuje z pandemie koronaviru, zároveň nám slouží jako akcie pro pasivní příjem (z dividend) a také jako defenzíva vůči volatilnímu trhu. Proč tuto akcii držím také a pro vás ji doporučuji taktéž?

Dlouhá historie společnosti a jasný bezkonkurenční produkt, to je Coca-Cola.

Prodej společnosti Coca-Cola $KO+0.4% v roce 2020 poklesl, protože restaurace, sportovní stadiony a kina byly nuceny zavřít své dveře pro návštěvníky. Výše uvedená místa konání jsou životně důležitými prodejními místy, kde se nakupuje a konzumuje portfolio nápojů společnosti Coca-Cola $KO+0.4%.

Ekonomické znovuotevření způsobuje, že se prodej z těchto míst odrazil zpět a vede k překonání výkonnosti akcií Coca-Coly $KO+0.4%. Favorit Warrena Buffetta skutečně v roce 2022 dosahuje rekordních maxim. Proč je vhodné tuto akcii držet taky?

Analýza Coca-Coly

Co stojí za pokořením nového ATH?

Za rekordně vysokou cenu akcií může převážně růst tržeb a zisků, která zapříčinil úpadek pandemie. Mě jakožto investora do této společnosti zaujalo především dobré hospodaření společnosti a dobré překonání pandemie a jejich následků na společnost.

Pár základních údajů z výsledků zisků:

  • Tržby se zvýšily o 17%, což je nesmírně překvapující. Opravdu jsem nečekal, že se $KO+0.4% dokáže tak rychle vzpamatovat z následků pandemie a dokonce překoná tržby takovým způsobem, že naskočila do rychlíku, který zde byl před covidem.
  • Očekává se, že tato dynamika bude pokračovat i nadále v tomto roce a predikuje se dalších 7,5-10% nárůst.

Růst byl vlastně v celku jasný po utichnutí covidu

Proč jsem počítal s růstem a nyní těžím z nárůstu popularity společnosti? Jednoduše řečeno: Pandemie zasáhla jak kupní sílu, tak dodavatelské řetězce po celém světě. Jak jistě víte, tak nejlepší obrana je útok, společnost na klesající nabídku odpověděla zdražením ceny a přenesení špatné situace na koncového zákazníka. Dále už to pro mě byla jen otázka času, kdy pandemie utichne a stávající navýšené ceny budou hnacím motorem v okamžiku, kdy se nakupující vrátí, a stalo se tak. Dražší ocenění s nárůstem klientely = skvělý rok pro $KO+0.4%.

Zajímavé kroky, které trh doceňuje

Trhu se také líbily kroky, které společnost Coca-Cola $KO+0.4% podnikla, aby diverzifikovala své portfolio od sladkých sycených nápojů. Loni v listopadu společnost zaplatila 5,6 miliardy dolarů za zbývající 85% podíl, navíc k 15%, které již vlastnila v Bodyarmor, společnosti vyrábějící sportovní nápoje. Akvizice zdůrazňuje pochopení managementu, že spotřebitelé hledají zdravější možnosti.

  • Poslední dobou se také spekuluje o zařazení nějakých alkoholických výrobků pro rozrůstání působnosti.

Možné negativa

Aktuální růst tržeb nemusí být dlouhodobým hnacím motorem, může se stát, že akcie poletí v tomto tempu jen v roce 2022 a možná začátkem 2023. Naznačuje to výkonnost z posledních 10 let, kdy tržby nebývají až tak přesvědčivé a pozoruhodné, není to ani tak špatným businessem nebo prodejem, mohou za to především větší investice a akvizice dalších společností. Hlavní brzda je tedy připisována samotné Cole a jejím akvizicím, ovšem v dlouhodobém měřítku to není nic špatného, jedná se pouze o kroky, které poženou společnost v budoucnu.

Aktuální cena na nových ATH není rozhodně dobrý vstupní bod pro investice, já osobně bych při nákupu $KO+0.4% chvíli počkal až se cena uklidní. Navíc zde máme další možný faktor (narůstající případy covidu ve světě), který může zbrzdit tempo akcie. Za aktuální cenu je akcie drahá, já ji však nakupoval za dost nižší ceny a jsem rád, že tuto obranou a dividendovou akcii s výnosem 2,7% držím ve svém portfoliu. Nemůžete zde očekávat výkonnost jako mají nějaké přední automobilky, to rozhodně ne, jde především o stálost a odolnost, kterou tato společnost nabízí.

  1. Držíte akcie $KO+0.4%?
  2. Za jakou cenu by se měla obchodovat $KO+0.4%?
  3. Láká vás spíš dividenda nebo odolnost společnosti?

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 760 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Držet asi jo, jen nevím jestli bych ji v tuto chvíli přikupoval, ale je to zase tak obrovská společnost, že se tam ten růst v dalších letech asi očekávat může

Dlouhodobé držení nic nezkazí v tomto případě, nákup nyní se zdá být předražený, když je na ATH😄 Růst by měl být v dalších letech ustálen a bude těžit ze zdražování ceny Coly.

Revenue za poslednich 10 let rostlo jen 2021 a 2019 jinak klesa, nedelaji zadne odkupy, dividenda roste v poslednich 5 letech cca 3,6%, vyplatni pomer okolo 70%, Debt/Eq 1.86, PEG 4.03, FPE 25, tohle si necham asi ujit.

Jak říkám, aktuální cena není ideální a vyhlídky po roce 2023 budou nejspíš zpomaleny. OD $KO+0.4% nelze očekávat 15-20% ročně pravidelně.

Poslední výsledky jsou ale moc pěkné, to se musí uznat;)

Je to držák, ale pro růst  zisků mi nijak nepřispěje. Tím neříkám, že je tato akcie špatná...

Tento názor chápu.

Mě jde především o stálost této společnosti. Zároveň taky dividenda a trocha obrany pro portfolio😄

Možná by mohla přispět, ale ne nějakým zázračným tempem

$KO+0.4% mi přijde že se hodí do jakéhokoli portfolia, nic pokazí, akorát přispěje dividendou a menším růstem👏

Je to držák jednoduše řečeno 😅