S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Čipy nezastavitelně rostou a zbytek trhu krvácí. Důvod je podle mě zjevný.

Inflace, válka a prudký růst úrokových sazeb v poslední době sužují trh, zejména pak akcie technologických firem. Názorně nám to předvedl třeba Netflix. Vzhledem k tomu, že investoři mají teď spíše chmurnou náladu, vede každá špatná zpráva o výsledcích hospodaření jakékoli významné společnosti k tomu, že se začíná mluvit o recesi. I já o ní už dnes psal. Jeden sektor jede ale na úplně opačné vlně. Čipy totiž rostou úplně neuvěřitelným tempem. Pořád.

Čipy jsou sektor, který stále hledá nová a nová maxima.

O recesi už jsem dnes psal. Pojďme se radši věnovat něčemu pozitivnímu 😹

Popis mojí taktiky v případě recese. Do čeho budete investovat vy?

Navzdory chmurnému pohledu mnoha investorů jsou prodeje polovodičů právě teď na vzestupu.

Megatrend převažuje nad cyklem

V uplynulém týdnu oznámilo výsledky hospodaření několik společností zabývajících se výrobou polovodičů, včetně společností Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM+0.6%  a ASML Holdings $ASML+1.3% . Taiwan Semiconductor Manufacturing je předním světovým výrobcem třetích stran s více než 50% podílem na trhu. Klíčový výrobce nástrojů ASML je zase lídrem v oblasti litografických zařízení, která využívají extrémně tenké lasery, jež tisknou vzory tranzistorů na destičky. ASML má také monopol na klíčovou technologii extrémního ultrafialového záření (EUV), která je potřebná pro špičkové čipy.

ASML jsem se pro změnu věnoval zde: 😂

Po tomhle vyjádření šéfa ASML musí začít přemýšlet o nákupu snad úplně každý

Obě společnosti v minulém čtvrtletí překonaly očekávání analytiků a poukázaly na neuvěřitelně silnou poptávku do budoucna. Jak silnou? Společnost Taiwan Semi uvedla, že se nyní obává, zda bude mít dostatek kapacit k uspokojení poptávky v příštím roce, a to navíc k 30% růstu předpokládanému pro letošní rok. A letošní růst se přidá k 18,5% růstu v roce 2021 a 25,2% růstu v roce 2020.

Průmysl zrychluje

Jedním z velkých odhalení z hovoru k výsledkům společnosti TSM bylo, že vedení společnosti předpovídá, že polovodičový průmysl bude v příštích pěti letech zrychlovat na vysoké jednociferné průměrné tempo. Pokud vám to nezní působivě, vězte, že v uplynulém desetiletí rostl tento průmysl průměrným ročním tempem "pouhých" 4 %.

https://www.youtube.com/watch?v=DlO5b_F0XZs

Pokud se investorská komunita domnívá, že současný silný trh se průměrně vrátí k předchozímu tempu růstu, může podceňovat poptávku.  

Společnost ASML tento příběh potvrzuje. Ve středu ASML následovala společnost TSM s vlastním velmi bullish komentářem. Vedení společnosti ASML totiž uvedlo, že se nyní snaží ve velkém zvýšit své kapacity a že možná ani poté nebude schopna uspokojit veškerou poptávku. Původně společnost ASML plánovala do roku 2025 kapacitu 375 strojů pro hloubkové ultrafialové záření (DUV) a 70 strojů pro EUV. 

Mohla by být společnost ASML příliš optimistická, pokud jde o poptávku, vzhledem k mnoha hospodářským protivětrům, ať už skutečným, nebo domnělým? V současné době společnost ASML uvádí, že je schopna uspokojit pouze 60 % celkové poptávky, a pokud lidé chtějí DUV stroj dnes, nebudou ho moci získat dříve než na konci příštího roku - tedy za 18 měsíců. Na otázku, zda vedení společnosti není příliš optimistické vzhledem k obavám investorů ze zpomalení v příštím roce, generální ředitel Peter Wennink odpověděl:

"Požadavek na příští rok je 600 jednotek. Takže je třeba ztratit 35 až 40 % poptávky. A pak narazíte na naši kapacitu, naši maximální kapacitu."

Pokud tedy poptávka po polovodičových zařízeních neklesne o 35-40 % pod očekávání, vypadá to, že odvětví bude nadále růst.

Někdo se může ptát, jak je možné, že obrovský polovodičový průmysl v hodnotě 555 miliard dolarů může v této době zrychlovat. Ačkoli je technologie dlouhodobým růstovým trendem, zdá se, že průmysl současně turbokatalyzují dva hlavní faktory. Zaprvé, ve velkém se rozjíždí potřeba špičkových čipů pro vysoce výkonné a energeticky úsporné počítače, které slouží aplikacím umělé inteligence. Kromě toho internet věcí, což je široký pojem pro více automatizované továrny, spotřebiče a automobily, přináší něco jako tsunami poptávky po vyspělejších i starších čipech.

To a několik dalších megatrendů stále podporuje teorii o tom, že čipy a celý průmysl kolem nich se jen tak nezastaví.

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Nejsem profesionál, ale pouze amatér sdílející své názory na základě dat z internetu, v tomto případě pak v souladu s analýzou Billyho Dubersteina.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 385 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

A teď babo raď. Vlastně všechno okolo polovodičů je naceněný úplně šíleně, ale potenciál se zdá být těžce nevyčerpaný

No, baba nejsem a radit taky nemůžu. Kdybych to věděl, tak už jsem někde na tropickým ostrově 😂

Tak treba INTC je docela levny, ale je potreba byt velmi optimisticky a verit tam v obrat. Ani TSMC mi neprijde zas tolik predrazene, pokud bude EPS rust jak se ocekava, tak je FPE kolem 15. Valuace u ASML pujde taky dolu, budto diky rustu nebo snizeni ohodnoceni. Jsem zvedavy jak v tomto segmentu bude vypadat cyklicnost, ke ktere tu historicky dochazelo a ja verim ze se to muze zmenit.

V obrat věřím, až budou mít postavené ty výrobní haly bhde to taky o něčem jinem. Navíc, furt jsou to bedny, takže je otázka času, kdy přijdou s něčím inovativním. No a plus dividendy.

Jo. I těžba kryptoměn, potencionálně metaverse. Vlastně všechno bude na čipaře tlačit víc a víc a propad nejspíš čekat nemůžeme. Ani rozředění konkurence, protože ta vstupní bariéra do tohohle průmyslu je úplně extrémní.

TO je fakt. Vlastně snad jedině, že by se někdo z gigantů rozhodl do toho vstoupit.

No... kdybych to věděl před 30 lety žejo 😂

Co by kdyby 😂