NASDAQ
92.28 (0.61%)
S&P 500
33.19 (0.75%)
DOW
381.02 (1.09%)
FTSE
20.16 (0.28%)
DAX
126.35 (0.82%)
HANG SENG
236.66 (0.95%)
NIKKEI
493.31 (1.73%)
TSLA Tesla Inc
843.03 24.71 (3.02%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
61,709.36 4,368.39 (7.62%)
ETH/USD Ethereum / US Dollar
3,855.17 64.99 (1.71%)
Posted by

"Nikdo se nikdy nestal bohatým jen díky spoření" aneb proč pouhé odkládání peněz stranou zkrátka nestačí

Známé rčení "Ušetřená koruna je vydělaná koruna" už je dnes možná z pohledu budování bohatství bohužel trochu zastaralé moudro. Důležitost spoření a šetření je pravděpodobně jednou z prvních finančních rad, kterou v životě od svých blízkých slyšíme. Reprezentuje ji ostatně tradiční prasátko na mince, které jste nepochybně stejně jako já v dětství dostali, abyste si mohli šetřit.

 

 

Problém je v tom, že pokud byste se celý život soustřeďovali pouze na spoření a hromadění co největších úspor, ve skutečnosti byste se nejenže nestali bohatými, ale zároveň byste v rámci růstu svého osobního bohatství promrhali pravděpodobně životní šanci.

 

"Nikdo se nikdy nestal bohatým jen díky spoření," myslí si o tomto přístupu Steve Adcock, self-made milionář, který odešel do předčasného důchodu ve 35 letech. I on sám k akceleraci svého jmění použil osvědčenou a prakticky jedinou smysluplnou strategii: investování.

 

Investování vám umožňuje zvyšovat vaši kupní sílu

 

Na úvod si pojďme ujasnit, že klíčové není samo o sobě spoření ani investování. Klíčové je totiž současně spořit a zároveň investovat. Jde o dvě poloviny, které každá hrají nepostradatelnou roli v rámci celku, který můžeme nazvat nejlepším možným způsobem, kterým se může milionářem stát de facto kdokoliv z vás.

 

Spoření by mělo opanovat vaše krátkodobé finanční cíle - úspory vám sice ze dne na den nepřinesou žádný zisk, ale zároveň nepodstupujete žádné riziko, že o peníze přijdete. A navíc se k nim můžete snadno dostat v případě nouze.

 

Zrovna v letošním roce, který opanovaly turbulence okolo pandemie koronaviru, se nepochybně až příliš mnoho lidí na vlastní kůži přesvědčilo, jak důležité je mít nouzový fond s našetřenými penězi pro nečekané události.

 

Když se ale přeneseme do dlouhodobých cílů, kam spadá i postupné budování bohatství, přestávají být různé spořící účty velmi rychle zajímavé. Důvodem je inflace, neboli plošné zvyšování cen, jež fakticky snižuje kupní sílu peněz, které máte v kapse. Pokaždé, když inflace vzroste a vy o tom uslyšíte ve zprávách nebo si o tom přečtete v novinách, stane se to, že si najednou za peníze, které máte ve své peněžence koupíte méně.

 

V letech 2000 až 2019 činila průměrná roční inflace v České republice dle dat Českého statistického úřadu 2,24 %. Jinými slovy, pokud byste v roce 2000 měli 100 000 Kč a chtěli zachovat hodnotu této částky, museli byste v roce 2019 mít 152 334 Kč. Pokud nicméně vezmeme v potaz fakt, že naprostá většina spořících účtů nedosahuje ročně ani zhodnocení 1 %, je logické, že vaše úspory na takovém účtu nedokáží ani porazit inflaci a budou v průměru ročně ztrácet minimálně 1,25 % ze své hodnoty.

 

Proto je nutné připojit ke spoření do rovnice ještě druhou polovinu - investování. To naopak slouží k tomu, aby aktivně zvyšovalo kupní sílu vašich peněz a pomáhalo vašemu jmění držet si před inflací pohodlný náskok.

 

Drtivá většina investic - včetně akciového investování, o kterém tady bude řeč - v čase zcela běžně fluktuuje a nese s sebou vždy nějakou míru rizika. Jenže když vezmeme v potaz skutečnost, že hlavní americký akciový benchmark, index S&P 500 $SPX, v letech 2010 až 2019 vykázal průměrné roční zhodnocení 14,2 % a dlouhodobě si drží průměrné roční zhodnocení ve výši 10 %, možná vám začíná docházet, proč se spoření bez investování neobejde.

 

Vývoj přírustků/ztrát indexu S&P 500 v letech 2000-2019. Jak vidíte, ne každý rok je posvícení. Ale navzdory internetové bublině na přelomu milénia a globální finanční krizi v roce 2009 se dlouhodobí investoři bez problémů ve svých investicích drží v tučném zisku.

 

Když hovoříme o ročním zhodnocení 10 %, nesmíte rovněž zapomenout na skutečnost, že o 10 % nevzrostou jen vaše vlastní peníze, ale i zúročený zisk, který již investice za dobu své existence vytvořila. Tomuto fenoménu se říká složené úročení a jde o základní investiční zákonitost, kterou dlouhodobí investoři používají k tomu, aby se z nich jednoho dne stali self-made milionáři.

 

Pojďme si ukázat jednoduchý příklad: Řekněme, že v roce 2000 máte naspořených nepotřebných 100 000 Kč a chcete je nějakým způsobem začít zhodnocovat, abyste jich v budoucnu měli víc. V jednom případě zvolíte doporučený spořící účet s ročním zhodnocením 1 % a v druhém investujete do indexu S&P 500, který vám bude přinášet 10% roční zhodnocení.

 

V letošním roce byste:

 

A) Na svém spořícím účtu měli aktuálně 122 019 Kč.

 

B) Na svém investičním účtu měli aktuálně 672 749,99 Kč neboli 5,5krát víc než v případě A).

 

Nejde přitom jenom o rozdíl v samotných částkách, ale také o skutečnost, že - jak jsme si řekli výše - pro pokrytí inflace za posledních 20 let byste potřebovali z každých 100 000 udělat aspoň 152 000. V prvním případě tedy vaše peníze navzdory faktu, že je jich nyní o 22 000 Kč víc, ve skutečnosti znehodnotily a dnes si za ně koupíte méně věcí, než byste si v roce 2000 koupili za původních 100 000. Když to tedy přeženu, bylo by lepší před 20 lety oněch 100 000 utratit, protože měly vyšší kupní sílu a mohli byste za ně tedy dostat lepší hodnotu, než dnes dostanete za 122 000 Kč.

 

To v druhém případě je patrné, že jsme od oněch nutných 152 000 Kč na míle daleko a naše kupní síla je v případě, že byste dnes celkovou částku ze svého účtu vybrali, někde úplně jinde. Připomínám, že v obou případech jste neinvestovali víc než 100 000 Kč.

 

Kouzlo složeného úročení

 

A úplně na závěr proto přidám ještě jednu perličku, abych vám na tomto konkrétním příkladu ještě viditelněji ukázal sílu složeného úročení. Řekněme, že byste se rozhodli kromě původních 100 000 svou investici postupně každý měsíc ještě navyšovat tím, že do indexu S&P 500 vložíte 2000 Kč ze svých měsíčních příjmů. Neboli udělat z komba spoření + investování pravidelnou záležitost.

 

Za 20 let byste tedy na svůj investiční účet postupně vložili dalších 480 000 Kč. To je hodně peněz a vaše celková investice z vlastní kapsy by tak činila 580 000 Kč. ALE na vašem investičním účtu by dnes svítila při stejném průměrném ročním zhodnocení suma 2 047 349,98 Kč.

 

Takže na jednu stranu jste sice svou celkovou investovanou částku navýšili o 480 tisíc korun, ale zároveň váš zisk vzrostl o téměř 1,4 milionu korun! A i kdybyste na začátku v roce 2000 nevložili na účet oněch 100 000 Kč, ale začali pouze investovat 2000 Kč měsíčně, vašich 480 000 Kč by se za posledních 20 let zhodnotilo na 1 374 599,99 Kč neboli byste svou investovanou částku téměř ztrojnásobili.

 

Zkuste si tedy spočítat, zda náhodou nejste schopni ze svých příjmů měsíčně oželet 2000 Kč. Jak vidno, během dvou dekád si teoreticky můžete za tuto měsíční částku stranou prakticky pasivně vytvořit hezkou sumičku

 

A mimochodem, pokud byste ony 2000 Kč měsíčně investovali po celý svůj pracovní život (řekněme od 20 do 60 let, nebo od 25 do 65 let) po dobu 40 let a těšili se z amerických akcií průměrnému zhodnocení 10 % ročně, měl by váš investiční účet na konci hodnotu 10 622 221,34 Kč, přičemž z vlastní kapsy byste do trhů investovali pouhých 960 000 Kč! O zbytek by se už postaralo složené úročení (už chápete, proč je tak důležité?).

Přidej se k 23941 investorům, kteří jsou členy komunity Bulios, a získej zdarma přístup k tomuto a dalším investičním příspěvkům.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Pro více informací mrkni na sekci Privacy Policy
Next post
3 drobné chyby, které mají z dlouhodobého hlediska fatální následky pro vaše důchodové úspory
Autoload is on
Discussion
Posted by about 1 month ago

Autor @kaizy má karmu 3747 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Posted by about 1 month ago

Doporučuji si zautomatizovat nákupy ať už akcií nebo kryptoměn pokaždé když přijde výplata a jinak si nechat na účtu jen částku potřebnou na pokrytí všech nákladů ten daný měsíc. Pokud na účtu bude jen bezpečností množství peněz pro krizové situace a jinak nic, tak nebude mít člověk vůbec tendenci utrácet...

Posted by about 1 month ago

Inflace je zabiják, to je jasné. Jen mě fascinuje jak moc lidí si to neuvědomuje až do pozdního věku, přitom by se to podle mě mělo učit už na základce

Posted by about 1 month ago

Je sranda, že i když člověk trefí špatný rok na S&P500, tak z historie jde vidět, že stačí jen držet, protože dříve, nebo později se dostaví zisky 😀

Posted by about 1 month ago

Tohle můžu potvrdit. Spořil jsem x let bez investování a pak najednou člověk zjistí, že má víc peněz než by reálně potřeboval jako rezervu při nejhorším scénáři a teď kam s nima? S tímhle zjišťováním, plánováním a vzděláváním bych doporučil začít už na startu spoření, ať pak nejsem s balíkem peněz v lese.

Posted by about 1 month ago

@jindrahrncir Hlavně pak může být o to složitější se s tím balíkem rozloučit, když má někdo naspořeno fakt dost a teď se s tou pěknou cifrou na účtu musí rozloučit a poslat ji někam riskovat, zvlášť když o investování tolik neví a má pocit, že by mohl o vše přijít, neumí s rizikem... pak z toho mohou vznikat nepěkné scénáře.

Posted by about 1 month ago

Bez efektivního odkládání to nejde, ale jenom s efektivním odkládáním to taky nejde. Proto vy měl člověk už na začátku spoření začít řešit, kam pak ty peníze pošle do práce.

Posted by about 1 month ago

Jo souhlas, hlavně investovat se dá začít dřív, než až když má člověk naspořenou obrovskou hromadu peněz.

Posted by about 1 month ago

Přesně tak, mít naspořeno a pak to vpálit do trhu najednou je kravina, navíc člověk pak nakupuje, za horší cenu, než když by v čase průměroval.

Posted by about 1 month ago

Spoření samozřejmě nemůže fungovat, inflace je prevít.

Posted by about 1 month ago

@muskuvnevlastnisyn Dlouhodobě ne, krátkodobě se to dá, pokud je nejistá doba a člověk chce mít při ruce trochu víc hotovosti (viz dnešek).

Posted by about 1 month ago

Nakupovat na ATH se nikomu moc nechce. Navíc jsem zvědavy co bude, teď mi přijde, že se ta ekonomika drží uměle. Všude se píše, jak je nedostatek zboží, čipů, energie a Čína nestíha exportovat... Dorazí podzimní vlna chřipky a covidu, to pak bude "dent in the economy" :))

Posted by about 1 month ago

🧐