S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Warren Buffett zamyka pozycje w Johnson & Johnson oraz Procter & Gamble: Co to oznacza dla inwestorów?

Investor Rutka
29. 12. 2023
2 min read

Warren Buffett, legendarny inwestor i prezes Berkshire Hathaway, zaskoczył ostatnio inwestorów zamykając swoje pozycje w dwóch dużych spółkach - Johnson & Johnson oraz Procter & Gamble. Co może to oznaczać dla zwykłych inwestorów i jaki jest powód tych decyzji?

Johnson & Johnson: wyjście z konglomeratu opieki zdrowotnej

W trzecim kwartale Berkshire Hathaway sprzedało wszystkie swoje akcje Johnson & Johnson. Decyzja ta jest zaskoczeniem, zwłaszcza że Johnson & Johnson ma legendarną historię podnoszenia dywidend od ponad 60 lat. Jednym z powodów może być jednak niedawne wydzielenie spółki Kenvue.

Berkshire Hathaway oczywiście unika inwestowania w branże, których nie rozumie, a technologia opieki zdrowotnej może być trudna dla $BRK-B-1.1%. Wraz z odejściem Kenvue, Johnson & Johnson bardziej koncentruje się na segmencie farmaceutycznym i technologii medycznych. Dla inwestorów oznacza to, że spółka może stać się bardziej podatna na wahania w tych sektorach.

Pomimo tej zmiany w portfelu, Johnson & Johnson nadal utrzymuje silną pozycję w branży opieki zdrowotnej.

Procter & Gamble: Koniec wieloletniej współpracy

Kolejną niespodzianką była sprzedaż 315 400 akcji Procter & Gamble. Spółka ta ma jeszcze dłuższą historię dywidend niż Johnson & Johnson, sięgającą 1890 roku. Dlaczego więc Berkshire Hathaway zakończyło swój udział w tej legendarnej firmie?

Proctor & Gamble ma stałe zyski dzięki uznanym markom, takim jak Crest, Tide i Pampers. Wolne przepływy pieniężne osiągnęły w ubiegłym roku 14,6 mld USD, choć na wzrost dywidendy mogą mieć wpływ rosnące koszty odsetkowe.

Co to oznacza dla inwestorów?

Dla inwestorów głównego nurtu pytanie brzmi, czy pójść w ślady Buffetta i ponownie ocenić swój portfel. Decyzja o wyjściu z Johnson & Johnson i Procter & Gamble może być motywowana różnymi czynnikami, w tym zmianami w branży i podejściem inwestycyjnym Berkshire Hathaway.

Należy jednak pamiętać, że każdy inwestor ma swoje własne cele i strategię.

Wnioski:

Warren Buffett znany jest ze swojego długoterminowego podejścia do inwestowania, dlatego jego decyzje mogą być postrzegane jako wskaźnik potencjalnych zmian na rynku. Inwestorzy powinni uważnie monitorować rozwój sytuacji w tych spółkach i rozważyć, czy ich własny portfel odzwierciedla ich długoterminowe cele i strategie.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.