S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Ten walor zyskał w tym roku dużą popularność i rośnie jako walor wzrostowy.

Investor Rutka
29. 12. 2023
4 min read

Caterpillar Inc (NYSE: CAT), solidny gracz w globalnej branży ciężkiego sprzętu, niedawno przyciągnął uwagę, prezentując swoje wejście w przestrzeń elektryfikacji na targach CES 2024. Z historią sięgającą prawie wieku, Caterpillar pozostaje konsekwentnym liderem i nadal wprowadza innowacje w zakresie sprzętu budowlanego, górniczego i przemysłowego. Inwestorzy naturalnie zwracają na to uwagę, a akcje $CAT-1.7% wzrosły w tym roku o ponad 20%.

O spółce:

Caterpillar Inc. jest wiodącym światowym producentem ciężkiego sprzętu, w tym sprzętu budowlanego i górniczego, terenowych silników wysokoprężnych i przemysłowych turbin gazowych. Dzięki prawie stuletniej historii Caterpillar specjalizuje się w innowacyjnych produktach i usługach, które odgrywają kluczową rolę w budownictwie, górnictwie i przemyśle.

Caterpillar podąża z duchem czasu i nadal wprowadza innowacje

Innowacje na targach CES 2024:

Consumer Electronics Show (CES) to prestiżowe wydarzenie w Las Vegas, podczas którego firmy prezentują najnowsze produkty i innowacje technologiczne. Na targach CES 2024 Caterpillar planuje zaprezentować swoje dwie innowacyjne maszyny elektryczne. Największą uwagę przyciągnie ładowarka podziemna z ładownością, zerową emisją spalin, zaawansowanym akumulatorem pokładowym i szybkim ładowaniem. Ponadto Caterpillar zaprezentuje minikoparkę zasilaną bateryjnie.

Wyniki finansowe:

Wyniki finansowe Caterpillar były bardzo dobre w ciągu ostatnich kilku lat. W 2022 r. zysk na akcję osiągnął 12,64 USD, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z 2021 r. Przychody spółki w 2022 r. osiągnęły 59,4 mld USD, co oznacza wzrost o 16,5% w porównaniu z 2021 r. Ogólnie rzecz biorąc, przychody, zyski i aktywa rosły w długim okresie. Dywidenda wynosi obecnie około 2%. Minusem jest wysokie zadłużenie, które w 2022 r. wyniosło 37,5 mld USD.

Jednak w dłuższej perspektywie zadłużenie nie rośnie, co jest oczywiście dobrą rzeczą.

Kształtowanie się ceny akcji:

Akcje $CAT-1.7% rosną bardzo solidnie w długim okresie, a w tym roku akcje $CAT-1.7% wzrosły o ponad 20%. Wskaźnik P/E wynosi obecnie 16,8, co jest idealnym poziomem. W tym roku pojawiło się kilka dobrych okazji do kupna, z których osobiście skorzystałem. Aby poznać cenę godziwą, polecam zapoznać się z indeksem ceny godziwej na Bulios.

CAT
$365.63 -$6.35 -1.71%
1 Day
-0.02%
5 Days
+0.49%
1 Month
+3.72%
6 Months
+19.26%
YTD
+14.66%
1 Year
+36.36%
5 Years
+152.73%
Max.
+20,876.88%

Konkurencja:

Caterpillar zmaga się z konkurencją w sektorze ciężkiego sprzętu ze strony takich firm jak Komatsu, Volvo i Deere & Company, które walczą o udział w rynku. Wieloletnia reputacja firmy Caterpillar w zakresie niezawodności w połączeniu z jej zaangażowaniem w innowacje zapewnia jej silną pozycję w branży.

Komatsu: Japoński gigant Komatsu jest czołowym producentem sprzętu budowlanego i górniczego, produkującym koparki, ładowarki i inny sprzęt przemysłowy.

Volvo: Szwedzka firma Volvo specjalizuje się w produkcji samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych i silników przemysłowych, oferując szerokie portfolio sprzętu transportowego i budowlanego.

Deere & Company: Deere & Company, znana jako John Deere, jest wiodącym producentem maszyn rolniczych, produkującym ciągniki i kombajny wspierające nowoczesne rolnictwo.

Plusy i minusy:

Zalety:

  • Innowacyjność: Nacisk Caterpillar na innowacyjność jest widoczny w środowisku elektryfikacji, pokazując zaangażowanie w zrównoważone praktyki.
  • Globalna obecność: Dzięki obecności w ponad 180 krajach Caterpillar korzysta z dużej i zróżnicowanej bazy rynkowej.

Wady:

  • Zależność od warunków ekonomicznych: wyniki firmy są ściśle powiązane z cyklami gospodarczymi, co oznacza wrażliwość na spadki koniunktury w budownictwie i górnictwie.
  • Przejście na elektryfikację: Pomimo obiecującego ruchu, przejście na elektryfikację wiąże się z wyzwaniami w zakresie infrastruktury i dostosowań operacyjnych.

Wnioski:

Zróżnicowane portfolio produktów Caterpillar i globalny zasięg oferują inwestorom ekspozycję na różne branże i rynki. Zwrot firmy w kierunku innowacji, zaprezentowany na targach CES 2024, dobrze wpisuje ją w przyszłość zrównoważonej inżynierii.

Zastrzeżenie: To nie jest rekomendacja inwestycyjna. Ten artykuł jest jedynie podsumowaniem moich informacji i analiz opartych na informacjach i danych z różnych źródeł. Inwestowanie jest ryzykowne i każdy inwestor powinien przeprowadzić własną analizę i własną opinię na temat danej spółki lub akcji.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.