S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

App Store už možná nikdy nebude jako dřív...A společnost Apple také ne!

Páteční rozhodnutí soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersové v procesu Epic vs. Apple nařizuje, že Apple $AAPL-1.2% musí všem vývojářům umožnit, aby kromě vlastního systému nákupu v aplikacích (IAP) přímo odkazovali na jiné platební systémy. Je to rozhodnutí, které zasahuje přímo do jádra zhruba 19 miliard dolarů, které App Store ročně přináší společnosti Apple, protože nakonec App Store vydělává většinu svých peněz na nákupech v aplikacích uvnitř her, které si lze stáhnout zdarma.

 

 

Nejde o úplný úder do srdce Applu, rozhodnutí stále zachovává App Store jako jediné místo, kde si uživatelé mohou koupit nebo stáhnout nové aplikace, a nezpochybňuje 30procentní podíl Applu $AAPL-1.2% z těchto nákupů. A rozhodnutí má prozatím technický dopad pouze na společnosti sídlící v USA, které, jak poznamenává agentura Bloomberg, tvoří pouze asi 6,3 miliardy dolarů (tedy asi třetinu) celosvětových příjmů App Store společnosti Apple.

 

Ale pro společnosti, které vytvářejí bezplatné aplikace s nákupy v aplikaci, aplikace s předplatným a prakticky všechny druhy aplikací nebo služeb, které nevyžadují platbu předem za nákup samotné aplikace, je to zcela něco nového.

 

Často přehlíženou skutečností o App Storu je, že je to pozoruhodně silný podnik. Stačilo by jen několik vývojářů, aby měli obrovský dopad na podnikání společnosti Apple, které ročně dosahuje zhruba 19 miliard dolarů.

 

Zprávy společnosti SensorTower, které v roce 2020 citoval deník The New York Times, tvrdí, že více než 95 % celkových příjmů App Store pochází od 2 % nejlepších vývojářů, přičemž zbývajících 98 % vývojářů vydělává méně než 1 milion dolarů ročně (což je naopak opravňuje ke sníženým poplatkům v rámci programu App Store Small Business Program společnosti Apple).

 

A jak vyplývá ze soudního příkazu, naprostá většina účtů App Store pochází z her. Hry tvoří přibližně 70 % všech příjmů App Store a 98 % příjmů z nákupů v aplikacích. App Store je obchod s hrami, přesněji řečeno, je to obchod s masivními hrami zdarma, které téměř všechny své peníze vydělávají na položkách v aplikacích.

 

Letmý pohled na seznamy nejprodávanějších aplikací v App Store tato čísla zřejmě potvrzuje: téměř každá hra na seznamu je bezplatná aplikace, která vydělává výhradně na nákupech v aplikaci (s výjimkou Minecraftu, což je placená aplikace s nákupy v aplikaci).

 

Výňatek z rozhodnutí soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersové, který podrobně popisuje rozdělení příjmů z App Store jen tuto skutečnost potvrzuje. 👇

 

 

Jak je v rozhodnutí vysvětleno, 70 % příjmů App Store z her pochází od pouhých 10 % všech uživatelů App Store; více než 80 % zákaznických účtů nevytváří "prakticky žádné příjmy" ani pro Apple, ani pro vývojáře.

 

To samozřejmě předpokládá, že vývojáři budou ochotni přijmout brzy přidanou možnost alternativních platebních metod, až nastane soudem stanovené datum 9. prosince. A to až do případného odvolání, které toto rozhodnutí pozastaví Epic již oznámil svůj záměr se odvolat.

 

Je zde spousta detailů, které bude třeba doladit. Budou moci vývojáři nabízet tlačítko PayPal nebo Stripe, nebo budou muset odkazovat na externí stránky? Bude Apple $AAPL-1.2% moci požadovat, aby vývojáři účtovali stejnou cenu za platby třetích stran, nebo budou vývojáři nabízet zvýhodněné ceny, aby nemuseli platit podíl společnosti Apple?

 

Někteří vývojáři okamžitě oznámili plány na nabídku alternativních plateb. Společnost Hey, která loni svedla vlastní kontroverzní boj se společností Apple kvůli platbám v aplikacích, necelou hodinu po zveřejnění zprávy uvedla, že co nejdříve implementuje verzi své aplikace, která uživatelům umožní platit přímo. Hey pravděpodobně nebude jedinou významnou aplikací, která na tento způsob platby přejde.

 

 

Pravděpodobně se však najde spousta vývojářů, kteří alternativní platbu nabízet nebudou, vlastní platební systémy společnosti Apple totiž nabízejí určité výhody, jak uvedl vývojář společnosti Halide Sebastiaan de With. 

 

"Upřímně řečeno jsme s bezproblémovou nabídkou společnosti Apple pro platby docela spokojeni od vyřizování daní po celém světě až po vrácení peněz, Apple Pay a další, takže v současné době pravděpodobně nebudeme měnit způsob, jakým podnikáme." 

 

Menší vývojáři možná jednoduše nemají prostředky (nebo chuť) na implementaci vlastních platebních systémů. Nová změna může znamenat, že přes aplikace pro iOS může proudit více peněz než kdykoli předtím. Teoreticky nic nebrání Netflixu, aby nyní do své aplikace místo jednoduchého přihlašovacího tlačítka, které v současnosti nabízí pro nové účty, umístil plnohodnotnou frontu na registraci nebo aby Spotify nabízelo své prémiové předplatné přímo zákazníkům, aniž by si Apple bral podíl.

 

Apple $AAPL-1.2% připouští, že umožní aplikacím jako Netflix, Spotify a Kindle propojit se s webem, aby se mohly přihlásit. Rozhodnutí navazuje na menší změnu v App Store provedenou minulý týden. Apple již dříve v rámci urovnání s japonskou komisí pro spravedlivý obchod připustil, aby "čtenářské" aplikace jako Spotify a Netflix odkazovaly na platební stránku, ale to se týkalo aplikací, které Applu stejně nevydělávaly. Dnešní soudní zákaz se naopak vztahuje na všechny aplikace včetně těch, které se na výsledcích App Store podílely nejvíce.

 

Podle nových pravidel už Apple $AAPL-1.2% neuvidí plný podíl z plateb mnoha velkých aplikací. Pokud vývojáři a zákazníci využijí možnosti platit za své herní předměty a v aplikacích jiným způsobem, může se stát, že Apple nejenže ztratil velký kus kontroly nad obchodem App Store, ale možná nadobro přijde o velkou část svého obchodu se službami.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem si prosím udělejte vlastní analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Nojono, u $AAPL-1.2% teď asi nové ATH dlouho neuvidíme 😅

to je asi pravda 😄

Sdílím!

Díky!