S&P 500 ^GSPC 5,003.51 -1.34%
Meta META $436.25 -11.60%
Microsoft MSFT $393.71 -3.75%
Alphabet GOOG $155.74 -3.33%
Amazon AMZN $171.40 -2.94%
Nvidia NVDA $817.28 +2.57%
Tesla TSLA $163.07 +0.58%
Apple AAPL $169.07 +0.03%

Aktualne trendy w gospodarce: jak firmy reagują na wyzwania i znajdują sposoby na rozwój

Róbert Cibor
30. 12. 2023
3 min read

Ostatnie wydarzenia i zmiany na rynku sugerują, że niektóre firmy stoją przed coraz większymi wyzwaniami w zakresie siły cenowej i popytu.

Ostatnio byliśmy świadkami zmian w zachowaniu konsumentów i wzrostu wrażliwości cenowej. Firmy takie jak FedEx(-1.2%$FDX-0.4%), Target($TGT-0.9%) i General Mills($GIS-0.4%) obniżają swoje prognozy przychodów ze względu na spadający popyt i konsumentów uważnie obserwujących swoje budżety. Linie lotnicze, w tym Southwest, zareagowały obniżeniem cen poza szczytem.

Ograniczenia siły cenowej zmuszają zatem firmy do znajdowania innowacyjnych sposobów na zwiększanie zysków bez podnoszenia cen. Firmy takie jak Nike ($NKE-1.5%) przedstawiły plany obniżenia kosztów o 2 miliardy dolarów, podczas gdy inne, takie jak Spirit Airlines($SAVE-3.8%) i Hasbro($HAS-1.5%), zdecydowały się na wykupy lub zwolnienia.

"Firmy lepiej kontrolują koszty niż utrzymują siłę cenową" - zauważył David Kelly, główny globalny strateg w J.P. Morgan Asset Management. "Firmy z sektora dóbr konsumpcyjnych nie mają takiej siły cenowej, jak podczas pandemii, a niektóre sektory, takie jak branża hotelarska i turystyczna, stoją teraz w obliczu wyzwań związanych z konkurencją cenową".

Firmy starają się reagować na te wyzwania poprzez cięcie kosztów i poprawę wydajności. FedEx, spodziewając się niższej sprzedaży, utrzymuje skorygowane prognozy zysków na rok fiskalny. Analitycy szacują jednak, że ogólny wzrost zysków spółek z indeksu S&P 500 będzie niższy niż w ubiegłym roku i wyniesie zaledwie 2,7%.

FDX
$262.86 -$3.21 -1.21%
Capital Structure
Market Cap
65.5B
Enterpr. Val.
97.3B
Valuation
P/E
15.3
P/S
0.7
Dividends
Yield
1.9%
Payout
28.2%

Wydatki konsumenckie zwalniają, ale niektóre sektory, takie jak restauracje, nadal odnotowują wzrost. Firmy z branży motoryzacyjnej zmagają się z utratą siły cenowej po latach wzrostu. Nawet jeśli firmy nie są w stanie podnieść cen, analitycy nadal są optymistyczni co do przyszłych zysków.

Wyjątkowo prężny rynek pracy i niskie bezrobocie utrzymują amerykańskiego konsumenta w dobrej kondycji. Jednak konsumenci sięgają również po swoje oszczędności i zwiększają zadłużenie na kartach kredytowych. Rodzi to pytanie, czy konsumenci będą nadal utrzymywać swoje nawyki wydatkowe w nadchodzących miesiącach.

Wnioski:

W okresie spodziewanego spowolnienia w zakupach i podróżach, firmy z trudem dostosowują się do nowych warunków i szukają strategii utrzymania zysków. Pomimo wyzwań, wśród inwestorów nadal panuje optymizm, a firmy spodziewają się poprawy zysków w nadchodzącym roku.

Analiza pierwszego kwartału 2024 r. szacuje wzrost zysków spółek z indeksu S&P 500 o 6,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Chociaż firmy stoją przed kilkoma wyzwaniami, wydaje się, że zmiany w strategii i cięcie kosztów mogą pomóc w utrzymaniu i zwiększeniu zysków w tym dynamicznym środowisku gospodarczym.

▪️◾◼️◾▪️

Na Bulios znajdziesz wiele inspiracji, ale oczywiście ostateczna selekcja akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, więc zawsze przeprowadzaj dokładną analizę we własnym zakresie. Praktyczne narzędzia w ramach członkostwa Bulios Black są zawsze do Twojej dyspozycji.

Źródło.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.