S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

Ekonomideki güncel eğilimler: şirketler zorluklara nasıl yanıt veriyor ve büyümenin yollarını nasıl buluyor?

Burhan Yılmaz
30. 12. 2023
3 min read

Son olaylar ve piyasadaki gelişmeler, bazı şirketlerin fiyatlandırma gücü ve talep açısından artan zorluklarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

Son zamanlarda tüketici davranışlarında değişikliklere ve fiyat duyarlılığında artışa tanık olduk. FedEx($FDX-0.7%), Target ($TGT+0.7%) ve General Mills($GIS+1.0%) gibi şirketler, azalan talep ve bütçelerini yakından izleyen tüketiciler nedeniyle gelir görünümlerini düşürüyor. Aralarında Southwest'in de bulunduğu havayolu şirketleri, bu duruma yoğun olmayan dönemlerdeki ücretleri düşürerek yanıt verdi.

Fiyatlandırma gücü üzerindeki kısıtlamalar, şirketleri fiyatları yükseltmeden karlarını artırmanın yenilikçi yollarını bulmaya zorluyor. Nike($NKE+1.6%) gibi şirketler 2 milyar dolarlık maliyet kesintisi planlarını açıklarken, Spirit Airlines ($SAVE) ve Hasbro ($HAS-0.4%) gibi diğerleri de satın alma ya da işten çıkarmalara hız verdi.

JP Morgan Asset Management'ın küresel stratejisti David Kelly,"Şirketler maliyetleri kontrol etmekte fiyatlandırma gücünü korumaktan daha başarılı," dedi. "Tüketim malları sektöründeki şirketler pandemi sırasında sahip oldukları fiyatlandırma gücüne sahip değiller ve otel ve seyahat endüstrileri gibi bazı sektörler şu anda fiyat rekabetinde zorluklarla karşı karşıya."

Şirketler bu zorluklara maliyetleri düşürerek ve verimliliği artırarak yanıt vermeye çalışıyor. FedEx, daha düşük satışlar beklerken, mali yılı için düzeltilmiş kazanç görünümünü koruyor. Ancak analistler, S&P 500 endeksindeki şirketler için genel kazanç artışının geçen yıla göre sadece %2,7 ile daha düşük olacağını tahmin ediyor.

FDX
$263.07 -$1.87 -0.71%
Capital Structure
Market Cap
64.7B
Enterpr. Val.
96.6B
Valuation
P/E
15.2
P/S
0.7
Dividends
Yield
1.9%
Payout
28.2%

Tüketici harcamaları yavaşlıyor, ancak restoranlar gibi bazı sektörlerde hala büyüme görülüyor. Otomobil endüstrisindeki şirketler, yıllarca süren büyümenin ardından fiyatlandırma gücünü kaybetmekle mücadele ediyor. Şirketler fiyatları artıramasa bile analistler gelecekteki kazançlar konusunda hala iyimser.

Son derece dirençli bir iş piyasası ve düşük işsizlik Amerikan tüketicisini iyi durumda tutuyor. Ancak tüketiciler aynı zamanda birikimlerini kullanmakta ve kredi kartı borçlarını artırmaktadır. Bu durum, tüketicilerin önümüzdeki aylarda harcama alışkanlıklarını sürdürmeye devam edip etmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor.

Sonuç:

Alışveriş ve seyahatte gerileme beklenen bir dönemde şirketler yeni koşullara uyum sağlamakta zorlanıyor ve kârlarını korumak için stratejiler arıyor. Zorluklara rağmen yatırımcılar arasında iyimserlik devam ediyor ve şirketler önümüzdeki yıl kazançlarının artmasını bekliyor.

2024'ün ilk çeyreğine ilişkin bir analiz, S&P 500 endeksindeki şirketlerin kazançlarında bir önceki yıla göre %6,6'lık bir artış olacağını tahmin ediyor. Şirketler çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalsa da, strateji değişiklikleri ve maliyetlerin azaltılmasının bu dinamik ekonomik ortamda kazançların korunmasına ve artırılmasına yardımcı olabileceği görülüyor.

▪️◾◼️◾▪️

Bulios'ta pek çok ilham kaynağı bulacaksınız, ancak elbette nihai hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kendi analizinizi yapın. Bulios Blacküyeliğindeki pratik araçlar her zaman hizmetinizdedir.

Kaynak.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.